Προς το περιεχόμενο

Garage band σε iPad και Macbook


aggelos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Επειδή σκέφτομαι αυτόν τον καιρό να πάρω ή το ένα ή το άλλο μηχάνημα (μτχ), θα ήθελα να ρωτήσω από αυτούς που γνωρίζουν, εάν έχει διαφορά το Garage Band στο iPad απ' ό,τι στο Macbook ή είναι ουσιαστικά το ίδιο πρόγραμμα;

 

Επίσης, από πλευράς ευκολίας, λειτουργικότητας (μεγάλη υπόθεση το mouse), ήχου, συνδεσιμότητας κ.λπ, είναι καλύτερο το Mac; Exει ανάγκη για εξωτερική κάρτα ήχου ή αρκεί αυτή που έχει;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν έχει διαφορά το Garage Band στο iPad απ' ό,τι στο Macbook ή είναι ουσιαστικά το ίδιο πρόγραμμα;

Προφανώς και είναι διαφορετικά (αν και έχω διαβάσει και ακούσει από φίλους χρήστες, ότι στο Ipad είναι πολύ καλό και έχει πλάκα). Στο Macbook, είναι κανονικό πρόγραμμα...πχ για προσπάθησε να φορτώσεις στο Ipad το Absynth...(εκτός εάν το έχουν κάνει και το αγνοώ) 8)

 

Επίσης, από πλευράς ευκολίας, λειτουργικότητας (μεγάλη υπόθεση το mouse), ήχου, συνδεσιμότητας κ.λπ, είναι καλύτερο το Mac

Μα τι συγκρίνουμε? Ένα κανονικό υπολογιστή με ένα (μεγάλο) κινητό τηλέφωνο? ;D

 

Exει ανάγκη για εξωτερική κάρτα ήχου ή αρκεί αυτή που έχει;

Αυτό εξαρτάται από τις δικές σου ανάγκες-απαιτήσεις. Για αρχή δεν χρειάζεσαι κάρτα ήχου. Η εσωτερική του mac φτάνει και δεν θα δείς και latency...Εάν όμως βάλεις μία κάρτα, ο ήχος σου θα απογειωθεί. ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Garageband δεν το έχω πολύ χρησιμοποιήσει σε iPad.Το είχα ψάξει μαι φορά για δέκα λεπτά φαντάσου!Σίγουρα το iPad δεν έχει καμία σχέση με το macbook.(κατα την γνώμη μου).Σαν λειτουργικό είναι το ίδιο,(δεν διαφέρει και πολύ)αλλά σε macbook π.χ χρησιμοποιείς κάποιους απο τους ήχου του που ίσως σου αρέσουν για το Logic.Εγώ για να σου απαντήσω θα έπαιρνα σίγουρα macbook!Δες όμως και την οικονομική διαφορά.Τώρα όσον αφορά την δικιά του κάρτα που είπες,εγώ πριν πάρω την εξωτετική για το macbook έκανα πολλές εργασίες μου με την εσωτερική του λάπτοπ, και είχα πολύ καλά αποτέλεσματα!(Να σημειώσω οτι εμένα μου φάνηκε απίστευτο και το μικρόφωνο του)...Αλλά πάντα εξαρτάται για τι σκοπό το θέλεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες  :)

 

  Προφανώς θα κινηθώ για Macbook. Κι εμένα το iPad δεν μου γιομίζει το μάτι. Εξάλλου έχω σκοπό να αποκτήσω και διάφορα πακέτα της East West οπότε είναι σαφέστερα προτιμότερο και από πλευράς υπολογιστής δύναμης αλλά και σαν ευκολία στον χειρισμό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σαφέστερα προτιμότερο και από πλευράς υπολογιστής δύναμης αλλά και σαν ευκολία στον χειρισμό.

 

 

 

Έτσι ακριβώς!Καλές αγορές!!!!:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το iPad δεν έχει σοβαρό audio output και το καταντά πολύ δυσχρηστο για πρόβες, recording κτλ.

 

Από την άλλη είναι βολικό για να δουλεύεις ιδέες on the road.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα και κάτι ακόμη.Απο όσο μου είχε πει ένας φίλος το τελευταίο τους album οι corillaz το είχαν γράψει με iPad,και εννοώ ηχρογράφηση,μίξη κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα και κάτι ακόμη.Απο όσο μου είχε πει ένας φίλος το τελευταίο τους album οι corillaz το είχαν γράψει με iPad,και εννοώ ηχρογράφηση,μίξη κλπ...

 

Φιλε μου μη το κουραζεις.To ipad δεν ειναι συσκευη για τετοιες δουλειες.Αντε να το χρησιμοποιησεις για να περνας χοντρικα καποιες ιδεες αλλα μεχρι εκει.Οποιοδηποτε pc η mac θα κανει τη δουλεια πολυ καλυτερα απο ενα ipad.Mονο για net και για σουπερ ελαφρες δουλειες ειναι.

Μαλιστα εσυ που υπολογιζεις να παρεις και μερικα ποιοτικα vst east west απο οτι ειδα.... στην ουσια δεν θα εχεις που να τα τρεξεις με το ipad.Για να μη σου πω σκεψου και καποιο daw ανεξαρτητα απο Garage band.Οποιοδηποτε απο τα γνωστα εστω και να μην ειναι full edition η κατι τετοιο θα κανει τη δουλεια αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λογικό να μην τρέχουν τα vst της East West στο iPad.

Από daw έχεις κάποιο στο μυαλό σου; Σε αυτό το θέμα ομολογώ

δεν έχω καταλήξει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη σου πω σκεψου και καποιο daw ανεξαρτητα απο Garage band.

μου εξηγείς το σκεπτικό σου παρακαλώ;

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου