Προς το περιεχόμενο

Πώς επιλέγει τονικότητα ένας συνθέτης??


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτο που το 99.9% του κοσμου αντιλαμβανεται ως "τραγουδι" ,σε οποιοδηποτε ειδος μουσικης,δεν υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ παει το τραγουδι απο τον τονο που βολευει τον τραγουδιστη (800...χρονια στα...στουντια & στα παλκα αυτο εχω δει και δεν ειμαι και ο μονος... ;D)

 

Δηλαδή το 99,9% του κοσμου, ως τι αντιλαμβανεται τα τραγουδια του Σουμπερτ, ως μπρόκολα? ???

 

Νομίζω πως δεν ειναι ακριβως ετσι. Ακομα και στη μοντερνα μουσική, εχουμε περιορισμοούς. Αν πας να παιξεις το ριφ του σμοκ ον δε γοτερ απο ντο, θα βγει ή slayer ή μπουζουκομπαγλαμας, αναλογα με την οκταβα.

 

 

Τωρα αν ο Σουμπερτ εγραψε το ΑΒΕ ΜΑΡΙΑ σε ξι μινορε...σε καποιο τονο επρεπε να το γραψει. Αν το εγραφε πχ σε πσι μινορε θα το ειχαμε στο πσι, και θα το ειχαμε μαθει ετσι.  ;D

 

Αν το εγραφε σε αλλο τόνο ομως, θα χρησιμοποιούσε και αλλες νότες, γιατι πιθανως δε θα λειτουργουσαν οι ιδιες σχεσεις σε αυτον τον αλλο τόνο. Οποτε αυτο το Αβε Μαρία, μονο σε αυτό τον τονο (εικάζω) οτι δουλευει "σωστα".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 158
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δηλαδή το 99,9% του κοσμου, ως τι αντιλαμβανεται τα τραγουδια του Σουμπερτ, ως μπρόκολα?

 

Ελα τωρα παραδεξου το...ξερεις εστω και ΕΝΑΝ ανθρωπ(Α)...που να ακουει...Σουμπερτ..για να μερακλωσει? ;D ;D

 

Μη μου ξαναφερεις παραδειγματα απο..αρχαιες μουσικες παντως..ασχολησου με κατι πιο προσφατο... ;D

 

 

 

Οχι δεν υπαρχουν περιορισμοι,στο τραγουδι (τουλαχιστον στο τραγουδι μετα το...1900... ;D)  ΕΝΑΣ ειναι ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ,ο ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ και παντα ο τονος πρεπει να τον ΥΠΗΡΕΤΕΙ (οπως αλλωστε και ολα τα υπολοιπα μουσικα οργανα τα οποια τον ΣΥΝΟΔΕΥΟΥΝ),ολα τα αλλα ειναι για να γινεται κουβεντα.... ;) ...φαντασου τωρα να παιζεις με τον ΤΕΡΖΗ και να σου ζητησει το "Περασμενες μου Αγαπες" απο σολ και να του πεις  "δεν το παιζω γιατι η telecaster δεν σοναρει καλα και ο Χιωτης το εγραψε απο σι μπεμολ!".... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...φαντασου τωρα να παιζεις με τον ΤΕΡΖΗ και να σου ζητησει το "Περασμενες μου Αγαπες" απο σολ και να του πεις  "δεν το παιζω γιατι η telecaster δεν σοναρει καλα και ο Χιωτης το εγραψε απο σι μπεμολ!".... ;D

Τelecaster...καλή για υπόθετο...ΑΦΤΟ ΙΝΕ? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντασου τωρα να παιζεις με τον ΤΕΡΖΗ και να σου ζητησει το "Περασμενες μου Αγαπες" απο σολ και να του πεις  "δεν το παιζω γιατι η telecaster δεν σοναρει καλα και ο Χιωτης το εγραψε απο σι μπεμολ!".... ;D

Σι μπεμόλ κι άμα γουστάρεις κύριος, αλλιώς θα βρω άλλο τραγουδιστή! ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για να απαντησω και στην αρχικη ερωτηση

 

 

Πώς επιλέγει το κλειδί ένας συνθέτης??

 

προσωπικα απο τοτε που αρχισα να γραφω τα τραγουδια μου στην κιθαρα τα γραφω παντα απο...ανοικτα ακκορντα γιατι ειναι πιο ευκολα.... ;D..οποτε αυτο ειναι το βασικο μου κριτηριο....(μετα βεβαια λογω τραγουδιαρας...πεφτει συννεφο το καποταστο... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

φαντασου τωρα να παιζεις με τον ΤΕΡΖΗ και να σου ζητησει το "Περασμενες μου Αγαπες" απο σολ και να του πεις  "δεν το παιζω γιατι η telecaster δεν σοναρει καλα και ο Χιωτης το εγραψε απο σι μπεμολ!".... ;D

worship.gif

 

 

;D ;D ;D

 

Κυλιέμαι στα πατώματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι οταν πρωτοαρχιζα (στο Αμερικα) την καριερα μου στα.."μαγαζια" οταν ρωτησα τον μαεστρο ΤΙ θα επρεπε να προσεξω και να δουλεψω μου ειπε:

 

"Δυο  πραγματα: "εχε" οσα περισσοτερα κλασσικα λαϊκα κομματια μπορεις και "εχε" τα απο ΟΛΑ τα κλειδια & οταν λεω απο ΟΛΑ εννοω απο ΟΛΑ...."...

 

Τον ακουσα και trust me δεν εχασα... ;),ειναι απιστευτο το ποσο πολυ δυσκολευονται καποιες μπαντες να αλλαξουν τονο σε ενα κομματι.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα τωρα παραδεξου το...ξερεις εστω και ΕΝΑΝ ανθρωπ(Α)...που να ακουει...Σουμπερτ..για να μερακλωσει? ;D ;D

 

Μη μου ξαναφερεις παραδειγματα απο..αρχαιες μουσικες παντως..ασχολησου με κατι πιο προσφατο... ;D

 

 

 

Οχι δεν υπαρχουν περιορισμοι,στο τραγουδι (τουλαχιστον στο τραγουδι μετα το...1900... ;D)  ΕΝΑΣ ειναι ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ,ο ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ και παντα ο τονος πρεπει να τον ΥΠΗΡΕΤΕΙ (οπως αλλωστε και ολα τα υπολοιπα μουσικα οργανα τα οποια τον ΣΥΝΟΔΕΥΟΥΝ),ολα τα αλλα ειναι για να γινεται κουβεντα.... ;) ...φαντασου τωρα να παιζεις με τον ΤΕΡΖΗ και να σου ζητησει το "Περασμενες μου Αγαπες" απο σολ και να του πεις  "δεν το παιζω γιατι η telecaster δεν σοναρει καλα και ο Χιωτης το εγραψε απο σι μπεμολ!".... ;D

 

Το θέμα δεν αναφέρει πως επιλεγει το κλειδι ο συνθετης των τραγουδιών που μερακλωνει ο πολυς ο κοσμος.

 

Σαφώς και ο Χιώτης βεβαια, οταν εγραφε το Περασμενες μου αγαπες, ελαβε υποψη του τη φωνή του (και της αλλης απο δίπλα του), και εγραψε τις νότες του κομματιού συμφωνα ΚΑΙ με την τονικότητα.

 

Το οτι ο Τερζής και ο καθε μπουζουκοσκυλας, το τεντωνουν οπως γουσταρουν, αυτο δε σημαινει πως λειτουργεί το ίδιο απο όλες τονικότητες.

 

 

Kαι φυσικά δεν θα'λεγα κατι τετοιο στον Τερζή. Θα προτιμουσα με καποιον που μπορει και να καταλάβει τι ειναι αυτο το Σολ που λεει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ο Τερζής και ο καθε μπουζουκοσκυλας,

 

Kαι φυσικά δεν θα'λεγα κατι τετοιο στον Τερζή. Θα προτιμουσα με καποιον που μπορει και να καταλάβει τι ειναι αυτο το Σολ που λεει.

 

πως φαινεται οτι ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ τιποτα.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου