Προς το περιεχόμενο

πετάλι για περισσότερο gain σε μονοκάναλο ενισχυτή


les kef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

διαβασα τα διαφορα topics του forum αλλα δεν με καλυψαν !το ζητουμενο μου εδω ειναι ενα booster  για να δωσω σε μονοκαναλο ενισχυτη παραπανο gain χωρις να χασω ουτε τον χαρακτηρα του ενυσχητη αλλα ουτε και να μου βραχνιασει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα τα διαφορα topics του forum αλλα δεν με καλυψαν !το ζητουμενο μου εδω ειναι ενα booster  για να δωσω σε μονοκαναλο ενισχυτη παραπανο gain χωρις να χασω ουτε τον χαρακτηρα του ενυσχητη αλλα ουτε και να μου βραχνιασει...

 

 

Με όλο το σεβασμό, αυτό είναι πρακτικώς αδύνατο μιας και αυτή η διάσημη πια ερώτηση έχει απαντηθεί με διάφορες προτάσεις που έχουν επαναληφθεί δεκάδες φορές... (ευτυχώς που υπάρχουν συνφορουμίτες πρόθυμοι να τα ξαναπούν αντί γκρινιάρηδες σαν και μένα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μιας και θες να διατηρήσεις τη μαρσαλίλα το ενισχυτή σου, μήπως να κοιτούσες και τούτα εδώ;

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_distortion_pedals.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επιλογές που έχεις είναι πάρα πολλές, και ό,τι κι αν σου πούμε δεν θα είναι εγγύηση, καθώς πάντα στο τέλος η δοκιμή είναι που δίνει την απάντηση. Π.χ. το Xotic RC Booster είναι ένα πετάλι που προορίζεται για αυτό που περιγράφεις, και η φήμη του ότι αναδεικνύει το κανάλι του ενισχυτή χωρίς να το χρωματίζει καθόλου είναι αληθινή... και σε μένα όταν το απέκτησα παρείχε αυτή τη λειτουργία και ήμουν πολύ ευχαριστημένος από αυτό, όμως εντέλει δεν ήταν αυτή η λειτουργία που έψαχνα ακριβώς, καθώς αργότερα με άλλα overdrives που χρωμάτιζαν λίγο και αυτά τον ήχο του ενισχυτή, πέτυχα ηχητικά κάτι που μου ταίριαζε περισσότερο (άλλωστε τα γούστα όλων διαφοροποιούνται λίγο ή πολύ και στην πορεία).

 

Αυτά σαν γενική ιδέα, για να μην τρελαίνεσαι με κάποιον που έχει μια πολύ συγκεκριμένη άποψη για ένα προϊόν, και άθελά του μπορεί να σε παραπέμψει σε κάτι που τελικά να είναι έξω από τα νερά σου. Γενικά πάντως μπουστάρισμα ενός καναλιού κάποιου ενισχυτή (είτε εντελώς transparent, είτε με κάποιο χρωματισμό από το πετάλι που όμως θα είναι του γούστου σου) μπορεί να γίνει και από boosters και από overdrives, οπότε απλά παίρνεις μια μια τις επιλογές βάσει χρημάτων που έχεις, και κάνεις την κίνησή σου.

 

Μπορείς να κάνεις δουλειά με κάτι που κάνει 30-40 ευρώ, και με κάτι που κάνει 200 ευρώ... η επιλογή είναι καθαρά δικιά σου, και αν είσαι ελαφρώς προσεχτικός δύσκολο να κάνεις κάποια αποτυχημένη επιλογή (απλά στην πορεία μπορεί να αρχίσει το μικρόβιο να δοκιμάσεις κι άλλα, και από κει και πέρα να συνεχιστεί επ'άπειρον αυτή η διαδικασία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε bloody_sunday η αλιθεια ειναι οντως πως δεν βρηακα κατι αναλογο σε topic οσο εψαξα ,το δεχομαι οτι υπαρχει αλλα δεν ειναι αναγκη να τα χωνεις ετσι ,σιγα πια τι εκανα ... fusionaki συμφωνω απολιτα μαζι σου και θα σου πω τι επαθα μου :μετα απο συζητησεις επι σηζητησεων και μερικες δοκιμες καλτεληξα να αγορασω το wylde overdrive το οποιο δεν ειναι καθολου αχρωμο και τσιριζει αρκετα ...ολοι(δεν το ειχαν απλως το ακουσαν καπου) μου το ειχαν περιγραψει ως παρα πολυ καλο και οτι ειναι αυτο που ζηταω δλδ (booster με δυνατες αρμονικες ,φοβερο και δεν συμαζευεται)δεν μπορω να πω πως ειναι χαλια αλλα δεν κανει και τοσο για αυτο που θελω.Για αυτο και εγω ξεκινισα αυτο το topic για να μου προτινεται πεταλακια που εσειςεχεται δοκιμασει η αγορασει ωστε να μαθω απο τις δικεσας εμπειριες και να μιην αγορασω ολα τα πεταλια της αγορας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα για ανάλογη εφαρμογή το Zakk Wylde Overdrive με απογοήτευσε πλήρως. Έχει καθαρά δικό του χαρακτήρα και ελάχιστα αξιοποιεί το βρώμικο του ενισχυτή. Αλλά εφόσον είχες τη δυνατότητα δοκιμής πως και κατέληξες σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα ακουσει πως ο zakk το βαζει σε pusharismeno μονοκαναλο ενισχυτη και ολοι εχουμε ακουσει τα αποτελεσματα και πιστευμα οτι θα απογηωνει τον ενυσχητη (πραγμα που δεν εγινε )δεν μπορω να πω οτι ειναι παπαρια πεταλι αλλα ισως αμα το χρησημοποιουσα καποιως αλλιοωσ να γινοταν κατι!(σε τελειως καθαρο καναλι βγαζει πολυ ωραια βρομια αλλα πολυ απαλη ) οταν το δοκιμασα ειμουν πολυ επιρεασμενος απο φιλους που μου ελεγαν το ποσο καλο ειναι και κατα καποιν τροπο μου αρεσε μπορω να πω (το δοκιμασα 5 λεπτα οχι παραπανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο ενισχυτης ειναι μονοκαναλος, το πιο πιθανο ειναι οτι ακομα και με μπουστερακι δεν θα φτασεις στα high gain metal επιπεδα που φανταζεσαι. Πιο καταλληλο για τετοιες δουλειες, αλλα και παλι μεχρι ενος ορισμενου σημειου, ειναι το ιβανεζ tubescreamer και οι κλωνοι του (πχ το φθηνο bad monkey, το φοβερο visual sounds route 808 ktl) τα οποια βεβαια δεν ειναι transparent αλλα χρωματιζουν με ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ τροπο το ηχητικο αποτελεσμα.

 

Συνηθως οι περισσοτεροι μεταλλαδες χρησιμοποιουν booster/tubescreamer στο GAIN καναλι του ενισχυτη τους ειτε γιατι ο ενισχυτης δεν δινει αρκετο, ειτε απλα και μονο για να χρωματισουν/"σφηξουν" τον ηδη high gain ηχο του amp. Oι ρυθμησεις ΣΤΟ ΠΕΤΑΛΑΚΙ για μια τετοια εφαρμογη ειναι συνηθως  gain=0 ή λιγο παραπανω, tone= to taste, volume=max ή λιγο λιγοτερο.

 

Και για την ιστορια, θα προτεινω κι εγω το καλυτερο κατα τη γνωμη μου transparent booster (xotic RC Booster) και ενα ΠΟΛΥ καλο tubescreamer clone (Visual sounds route 808)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα τα διαφορα topics του forum αλλα δεν με καλυψαν !το ζητουμενο μου εδω ειναι ενα booster  για να δωσω σε μονοκαναλο ενισχυτη παραπανο gain χωρις να χασω ουτε τον χαρακτηρα του ενυσχητη αλλα ουτε και να μου βραχνιασει...

 

 

καταρχην ΤΙ ενισχυτη εχεις?

 

κατα δευτερον οι μονοκαναλοι ενισχυτες ειναι πολυ καθαροι σε λογικες εντασεις οποτε απλα....δεν εχουν gain.....οποτε ενα booster το μονο που θα εκανε θα ηταν να ανεβαζε απλα την ενταση (αντε να πουσαρε και λιγο το front end του ενισχυτη).

 

gain αποκτουν οι μονοκαναλοι ενισχυτες με καποιο fuzz,distortion & overdrive pedal οχι με boosters.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου