Προς το περιεχόμενο

Αγορά Les Paul Classic


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποιαδιποτε μη καστομ σοπ Γκιμπσον ειναι (σε χαρακτηριστικα ξυλων/σωματος κτλ) καθαρα υποδεεστερες μιας Ιαπωνικης Τοκαι/Εντουαρντς/Γκρεκο....

 

γιαννη ετσι απο ..περιεργεια αυτο απο που το ξερεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τακη προσεξε... δεν ειπα ποια ειναι η καλυτερη κιθαρα, μιλησα απλα για ξερα τεχνικα χαρακτηριστικα κατασκευης.

 

Δηλαδη. Σωμα με ή χωρις τρυπες, Κοντη/μεσαια/μακρια ενωση λαιμου.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τακη προσεξε... δεν ειπα ποια ειναι η καλυτερη κιθαρα' date=' μιλησα απλα για ξερα τεχνικα χαρακτηριστικα κατασκευης.

 

Δηλαδη. Σωμα με ή χωρις τρυπες, Κοντη/μεσαια/μακρια ενωση λαιμου.[/quote']

 

ναι ρε γιαυτα μιλαω...απο που το ξερεις εσυ οτι ειναι υποδεεστερες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να είμαι λάθος κρίνωντας από το ότι την Classic την πήρα μεταχειρισμένη 1100 και έδωσα και άλλα 200 για μαγνήτες... Συνεπώς τα 1300 συνολικά για μένα ήταν great value σε σχέση με το τι έχω τώρα. Με τα δεδομένα που αναφέρετε ίσως να αξίζει περισσότερο μια Gibson Standard και φυσικά ασυζητητη μια Τοκαι :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τακη προσεξε... δεν ειπα ποια ειναι η καλυτερη κιθαρα' date=' μιλησα απλα για ξερα τεχνικα χαρακτηριστικα κατασκευης.

 

Δηλαδη. Σωμα με ή χωρις τρυπες, Κοντη/μεσαια/μακρια ενωση λαιμου.[/quote']

 

ναι ρε γιαυτα μιλαω...απο που το ξερεις εσυ οτι ειναι υποδεεστερες;

 

Κοιτα η Γκιμπσον το λεει οτι κανει 9 τρυπες στα μη καστομ-σοπ σωματα για να πεσει το βαρος στα πλαισια των προδιαγραφων μιας λεσπολ. Το "καλυτερο" και ελαφρυτερο μαονι το κραταει για τις καστομ σοπ οπου και διαφημιζει το σωμα χωρις τρυπες, και τον μακρυτερο τενοντα λαιμου.

 

Ηχητικα τοσο ο τενοντας οσο και οι τρυπες μπορει να μην εχουν ΚΑΜΙΑ διαφορα σε σχεση με το σωμα μιας καστομ σοπ ή μιας τοκαι. Αλλα μιας και μιλαμε για το τι πληρωνεις και το τι παιρνεις, γιαυτο το ειπα.

 

Στο δικτυο παιζουν αρκετες φωτο που δειχνουν τις διαφορες στα σωματα/ενωσεις λαιμου μεταξυ καστομ σοπ και μη-καστομ σοπ.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να είμαι λάθος κρίνωντας από το ότι την Classic την πήρα μεταχειρισμένη 1100 και έδωσα και άλλα 200 για μαγνήτες... Συνεπώς τα 1300 συνολικά για μένα ήταν great value σε σχέση με το τι έχω τώρα. Με τα δεδομένα που αναφέρετε ίσως να αξίζει περισσότερο μια Gibson Standard και φυσικά ασυζητητη μια Τοκαι :wink:

 

vag εχω παιξει με πολλες standard και πιστεψε με,απο την στιγμη που θα βαλεις καλους μαγνητες στην classic αν εξαιρεσεις το παχος του μανικιου και το διαφορετικο flame maple ..καπακι της standard δεν υπαρχει στον ηχο αλλα και στην αισθηση καμια πιο..ποιοτικη απο την αλλη.

 

ασχετο που για εμενα δεν ειναι και τοσο καλοι οι burstbuckers της standard,σε σχεση με haussel,wcr και holmes που εχω ακουσει.ακομα και η standard οπως και η classic θελει upgrade στους μαγνητες αναλογα με το τι θελεις να παιξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου...

 

Υπάρχει πάντοτε και ο παράγοντας mojo που, επειδή πρόκειται για αδιευκρίνιστη και υποκειμενική ποσότητα, δεν μπορεί να οριστεί η αξία του.

 

Τι εννοώ: έχω φτιάξει μια Strat με Rockinger (κυρίως) parts, που κόστισε αρκετά λιγώτερο από μια American Strat και πιθανότατα μπορεί να συγκριθεί μόνο με Custom Shop και ακριβές signature Fender (άσχετα αν εγώ δεν είμαι ακόμα ικανοποιημένος και συνεχίζω να τη σκαλίζω :roll: )

 

Δεν κρύβω όμως πως αν είχα στα χέρια μου μια Masterbuild Reissue (κόστος όσο η δικιά μου Χ3 ή Χ4...) θα αισθανόμουν 'κάπως' διαφορετικά όταν την έπιανα να παίξω... Αυτό είναι το mojo, που κάποιοι το βρίσκουν σε μια 'original' Gibson, και όχι σε ένα 'γιαπωνέζικο κουπί' που λέει ο Τόλης. :D

 

¶σχετα αν, σε όλους τους τομείς, εκτός ίσως μεταπωλητικής αξίας, το γιαπωνέζικο κουπί δέρνει αλύπητα την περήφανη Αμερικάνα... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα η Γκιμπσον το λεει οτι κανει 9 τρυπες στα μη καστομ-σοπ σωματα για να πεσει το βαρος στα πλαισια των προδιαγραφων μιας λεσπολ. Το "καλυτερο" και ελαφρυτερο μαονι το κραταει για τις καστομ σοπ οπου και διαφημιζει το σωμα χωρις τρυπες' date=' και τον μακρυτερο τενοντα λαιμου.

 

Ηχητικα τοσο ο τενοντας οσο και οι τρυπες μπορει να μην εχουν ΚΑΜΙΑ διαφορα σε σχεση με το σωμα μιας καστομ σοπ ή μιας τοκαι. Αλλα μιας και μιλαμε για το τι πληρωνεις και το τι παιρνεις, γιαυτο το ειπα.

 

Στο δικτυο παιζουν αρκετες φωτο που δειχνουν τις διαφορες στα σωματα/ενωσεις λαιμου μεταξυ καστομ σοπ και μη-καστομ σοπ.[/quote']

 

αρα oi classic και οι standard ειναι υποδεεστερες οπως ειπες απο τις tokai επειδη οι tokai φτιαχνονται οπως οι custom shop gibson?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

From TheGearPage

 

251_p23583.jpg

gibsonneckjoints.jpg

 

Τακη, θεωρητικα παντα... η απαντηση ειναι ναι. Το αν ειναι καλυτερες απο μια στανταρ/κλασσικ κτλ.. ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα. Προσωπικα μου αρεσουν οι Τοκαι και οι γιαπωνεζικες κιθαρες αυτου του ειδους. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα καταλαβω/σεβαστω καποιον που θελει/εχει Γκιμπσον.

 

Αν εβρισκα μια 59(επανεκδοση) Καστομ σοπ στα 1500-2000ευ Γκιμπσον τοτε μαλλον θα την χτυπαγα.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου