Προς το περιεχόμενο

Αγορά Les Paul Classic


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Classic δεν έχω πιάσει στα χέρια μου' date=' ............................................... Δοκίμασέ τις σε σύγκριση με την Classic ξεχνώντας το όνομα στο headstock και δες μήπως υπάρχουν καλύτερες λύσεις εφ'όσον δεν μπορείς να φθάσεις στην Les Paul Standard ([b']για μένα από εκεί και πάνω έχουν ουσιαστική διαφορά οι Gibson[/b]).

 

Πάντα χωρίς παρεξήγηση, είναι λίγο άτοπο να υποστηρίζεις πως ένα όργανο δεν αξίζει αν δεν το έχεις πιάσει στα χέρια σου.

Χωρίς να ευλογώ τα γένια μου, με την αλλαγή μαγνητών που έκανα στην Classic μου (διότι εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο κατ'εμέ πρόβλημα), η κιθάρα δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από μία Standard ηχητικά. Ίσα ίσα η Standard ήταν αυτή που "έκλεψε" το 60's λαιμό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο Τζον καλα τα λεει

 

Τοκαι Ιαπωνικες βρισκεις απο 500λιρες. Προσωπικα εχω δοκιμασει Τοκαι σε σχεση με Λεσπολ Κλασσικ, Στανταρ, Καστομ, (αρκετα κομματια). Μονο μια "διαλεγμενη" στανταρ και μια "διαλεγμενη" καστομ ηταν ισαξιες με την Τοκαι. Οταν λεω διαλεγμενη απλα να πω οτι ηταν αγορασμενες απο αυτον που δουλευε στο μαγαζι.

 

Μιας και εισαι Αγγλια... ειναι κριμα να μην χτυπησεις μια Τοκαι και να πας για Γκιμπσον.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα στις classic ειναι οι....ψιλοαθλιοι μαγνητες τους οι οποιοι δεν πιανουν μια :twisted:

 

Δεδομενου οτι ενα καλο σετακι θα ανεβασει την τιμη στα υψη της std πηγαινε κατευθειαν για std (που εχει και ωραιοτερο μπρατσο).

 

Τα τελευταια 3-4 χρονια η Gibson ευτυχως εχει ξεφυγει απο τις αθλιοτητες του παρελθοντος.

 

Παντως μην ξεχνας οτι και οι Gibson οπως & ολες οι κιθαρες προκειται για ΜΑΖΙΚΑ κατασκευαζομενα οργανα οποτε και εκει ισχυει οτι ισχυει με καθε κιθαρα μαζικης παραγωγης:καποιες ειναι εξαιρετικες,καποιες καλες & καποιες μετριες...

Η τιμη τους ομως παραμενει απαραδεκτα υψηλη & η πολιτικη πωλησεων της εταιρειας sucks big time ... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τζον καλα τα λεει

 

Τοκαι Ιαπωνικες βρισκεις απο 500λιρες. Προσωπικα εχω δοκιμασει Τοκαι σε σχεση με Λεσπολ Κλασσικ' date=' Στανταρ, Καστομ, (αρκετα κομματια). Μονο μια "διαλεγμενη" στανταρ και μια "διαλεγμενη" καστομ ηταν ισαξιες με την Τοκαι. Οταν λεω διαλεγμενη απλα να πω οτι ηταν αγορασμενες απο αυτον που δουλευε στο μαγαζι.

 

Μιας και εισαι Αγγλια... ειναι κριμα να μην χτυπησεις μια Τοκαι και να πας για Γκιμπσον.[/quote']

 

Γιάννη, μιλώντας για ποιότητα... δεν ανεβάζεις εκείνες τις... ακτινογραφίες του neck joint της Gibson... :wink:

 

Και συνεχίζουμε την κουβέντα μετά... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Classic δεν έχω πιάσει στα χέρια μου' date=' ............................................... Δοκίμασέ τις σε σύγκριση με την Classic ξεχνώντας το όνομα στο headstock και δες μήπως υπάρχουν καλύτερες λύσεις εφ'όσον δεν μπορείς να φθάσεις στην Les Paul Standard ([b']για μένα από εκεί και πάνω έχουν ουσιαστική διαφορά οι Gibson[/b]).

 

Πάντα χωρίς παρεξήγηση, είναι λίγο άτοπο να υποστηρίζεις πως ένα όργανο δεν αξίζει αν δεν το έχεις πιάσει στα χέρια σου.

Χωρίς να ευλογώ τα γένια μου, με την αλλαγή μαγνητών που έκανα στην Classic μου (διότι εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο κατ'εμέ πρόβλημα), η κιθάρα δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από μία Standard ηχητικά. Ίσα ίσα η Standard ήταν αυτή που "έκλεψε" το 60's λαιμό :P

 

Μα δεν υποστήριξα ότι η Classic δεν αξίζει. Λέω απλά: η Studio δεν αξίζει, η Standard γ@@@ει, αλλά 2.300 ευρώ είναι πάρα πολλά και η Classic που είναι κάπου στη μέση δεν γνωρίζω τι κάνει! Και πρότεινα στο φίλο να τσεκάρει μαζί με την Classic και καμιά καλή Tokai μιας και είναι στην Μεγάλη Βρετανία και μπορεί να τις πετύχει. Πότε υποστήριξα ότι δεν αξίζει η classic ;;;

 

Αλλά σκέψου φίλε vagx69, λες ο ίδιος πως η Classic δεν είναι και πολύ καλή από μαγνήτες, άρα θα τους αλλάξει ο φίλος που θα την αγοράσει. Γιατί λοιπόν να δώσει 1500 ευρώ+300 για μαγνήτες και όχι 1.500 συνολικά (Tokai + μαγνήτες Gibson), αν βέβαια η Τοkai συγκρίνεται σαν κατασκευή με την Classic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Ιαπωνικες Τοκαι σαν κατασκευη κυμαινονται απο λιγο χαμηλοτερα των Γκιμπσον Καστομ Σοπ, μεχρι λιγο υψηλοτερο απο την καλυτερη Γκιμπσον καστομ σοπ.

 

Οποιαδιποτε μη καστομ σοπ Γκιμπσον ειναι (σε χαρακτηριστικα ξυλων/σωματος κτλ) καθαρα υποδεεστερες μιας Ιαπωνικης Τοκαι/Εντουαρντς/Γκρεκο.

 

Απο μαγνητες βαζεις ενα ζευγαρι bareknuckle mules/blackdogs και μετα....

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πόσο θα κόστιζε math το πακετάκι Tokai Les Paul συν τους μαγνήτες που λες εσύ ή π.χ. Burstbuckers ;;; Θα έφθανε την τιμή μιας Gibson Standard ;;;

 

Γι' αυτο τα λέει πολύ σωστά εδώ ο Superfunk:

Η τιμη τους ομως παραμενει απαραδεκτα υψηλη & η πολιτικη πωλησεων της εταιρειας sucks big time ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πόσο θα κόστιζε math το πακετάκι Tokai Les Paul συν τους μαγνήτες που λες εσύ ή π.χ. Burstbuckers ;;; Θα έφθανε την τιμή μιας Gibson Standard ;;;

 

Γι' αυτο τα λέει πολύ σωστά εδώ ο Superfunk:

Η τιμη τους ομως παραμενει απαραδεκτα υψηλη & η πολιτικη πωλησεων της εταιρειας sucks big time ...

 

1000-1200eu :D Tokai LS70F + 2x Bareknuckle Mules (nickel cover)

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κι αλλοιως οσα και να δωσεις για μια τετοια κιθαρα που μονο για

 

images

 

κανει,ΠΟΛΛΑ ειναι!! :lol: :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια...αγκυρα βρηκαμε...κουπια εχουμε επισης βρει...μια χαρα...περιμενουμε την βαρκα και ειμαστε ετοιμοι για παραγαδι!!!!!!! :D :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου