Προς το περιεχόμενο

Ποιος φέρνει τα μικρόφωνα: Ο μαγαζάτορας ή οι μουσικοί;


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

σύμφωνοι, απλά επειδή το επιχείρημα του μαγαζατορος ήταν ότι δεν ισχύει αυτό:

Δεν υπάρχει κάποιος νόμος, που καθορίζει ποιός φέρνει τί ρε συ.

Φυσικά υπάρχει η γενική πρακτική της «πιάτσας» και εν κατακλείδι η κάθε επιμέρους ειδική συμφωνία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμεις μπαντα 5 ατομων εχουμε τα παντα κονσολες , ενισχυτες , ηχεια , μονιτορς , μικροφωνα κλπ κλπ.

Οταν κλεινουμε σε ενα μαγαζι του λεμε τι ακριβως θα χρειαστουμε(τα παντα ομως απο καλωδια μεχρι σταντς).

Συνηθως αφου παρει μια προσφορα ο μαγαζατορας , του λεμε οτι αναλαμβανουμε εμεις , αλλά θελουμε να μας πληρωσεις για 6 ατομα οχι για 5.

5 εμεις και 1 ο εξοπλισμος μας.Επειδη ο εδω paτζης ειναι φωτια , παιρνουμε τα συμπρακαλα μας , ειμαστε σιγουροι οτι εχουμε οτι χρειαστει και το κουβαλημα μας πληρωνεται 100 επιπλεον(το 6 ατομο που λεγαμε που ειναι το p.a).

Τα 100 αυτα ευρω μπορουμε να τα κανουμε λουκανικα και μπυρες στο τζακι του στουντιακιου μας.

Ομορφα πραματα ρε παιδι μου.

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός κι αν μιλάς για λαϊκά/δημοτικά ή είσαι φίρμα στο χώρο σου, δεν γνωρίζω και πολλα κλαμπάκια που θα σου δώσουν 600 (συν τα ποτά σου) για ένα βραδυ, αν δεν τιγκάρει πρώτα ασφυκτικά από μπεκρήδες το μαγαζί.

Κι ας κουβαλήσεις ότι θες.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε audio και βεβαια μιλαμε για ροκ φανκ διασκευες και αρκετα δικα μας.

Μεχρι σημερα στο νησι μας τα δινουν και επειδη ειναι νησι και ξερενωμαστε εδω ,  τα μαγαζια γεμιζουν γιατι δεν υπαρχουν πολλα που γινονται εδω σε επιπεδο live.

Ασε που μας γουσταρουν τα αλανια και γινεται χαβαλες στα μαγαζια. ;D

Ειμαστε κυριοι ομως και στα deals και στις εμφανισεις μας. ;)

Στην Αθηνα βεβαια που εχουμε παιξει σε 2-3 σκηνες ουτε τα εισητηρια μας δεν βγαλαμε και ειπαμε μονο νησι. :o

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί νομίζω ότι έχουμε μπερδευτεί...

ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΟΥ (σαν μουσικός και μπάντα) είναι να παίξω μουσική! Για αυτό με πληρώνεις! Οπότε υποχρεώνομαι να έχω το Know how στο όργανο μου, να έχω κάνει πρόβες και να παίξω σωστά τα κομμάτια... Αυτό σημαίνει ότι φέρνω το όργανό μου, τις παρτιτούρες μου και το αναλόγιο μου!

ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ (σαν μαγαζάτορας και liveάδικο) είναι να με πληρώσει, να διαφημίσει και να φροντίσει ώστε αυτό που ΞΕΡΕΙ ή μπάντα να κάνει (να παίζει μουσική) να αποδοθεί σωστά! Όπως θα έχει τον ηχολήπτη για να φτιάχνει τον ήχο, όπως θα έχει τα monitor πάνω στη σκηνή, όπως θα έχει τα ηχεία έξω από τη σκηνή, όπως θα έχει την κονσόλα έτσι ζητάω να έχει και το ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ! Δεν ζήτησα ούτε ενισχυτές, ούτε τίποτα... Το να σου ζητάει να φέρεις μικρόφωνο είναι ένα βήμα πριν το "φέρε Monitor για να ακούς"!

Συγγνώμη για το ύφος αλλά από τη στιγμή που είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου θέλω εντάξει συνεννόηση!

Τώρα αν ο τραγουδιστής θέλει συγκεκριμένο μικρόφωνο ας το φέρει!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν ο τραγουδιστής θέλει συγκεκριμένο μικρόφωνο ας το φέρει!

Ο Τραγουδιστής για μενα ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να έχει μικρόφωνο...

Ειναι ενας τρόπος να ξεσπαω στους τραγουδιστες και τραγουδιαρες αυτος...Δεν κουβαλανε τιποτα δεν στηνουν τιποτα τραγουδανε μονο 2 ωρες ενω εγω παιζω 4 και περνουν και περισσοτερα φρανγκα..Καπως πρεπει και εγω να τους την πω ρε αδερφε!!!

Είναι σαν να παώ να παίξω εγώ χωρίς ενισχυτή...Ακριβώς το ίδιο πραμα...

Και στην τελική αν δεν βγεί η φωνή σωστά θα εκθτεθουμε ολοι μας και όχι μονο αυτος...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τραγουδιστής για μενα ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να έχει μικρόφωνο...

Είναι σαν να παώ να παίξω εγώ χωρίς ενισχυτή...Ακριβώς το ίδιο πραμα...

Και στην τελική αν δεν βγεί η φωνή σωστά θα εκθτεθουμε ολοι μας και όχι μονο αυτος...

Διαφωνώ σε αυτό γιατί πολύ απλά εσύ χωρίς ενισχυτή παίζεις! Το όργανό σου το φέρνεις πάντα (το μπάσο εσύ, την κιθάρα ο κιθαρίστας κλπ)... Ο τραγουδιστής το όργανό του είναι η φωνή! Το μέσο απόδοσης της συναυλίας είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του διοργανωτή της! Και όχι της μπάντας!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ σε αυτό γιατί πολύ απλά εσύ χωρίς ενισχυτή παίζεις! Το όργανό σου το φέρνεις πάντα (το μπάσο εσύ, την κιθάρα ο κιθαρίστας κλπ)... Ο τραγουδιστής το όργανό του είναι η φωνή! Το μέσο απόδοσης της συναυλίας είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του διοργανωτή της! Και όχι της μπάντας!

Καλα...αν δεν υπηρχαν τα καταραμενα τα SM58  και beta 58 θα σου λεγα εγω αν δεν κουβαλουσαν μικροφωνα...

Α ρε shure τι ζημια εχεις κανει..Καταραμενε Νταλαρα!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά, σεβαστές όλες οι απόψεις και αρκούντως τεκμηριωμένες. Είναι πώς θα το προσεγγίσεις το θέμα. Θεωρώ ότι ως προσωπικός ήχος ενός μουσικού ορίζεται κάτι, που αν αλλάξεις έστω και ένα πράγμα στην αλυσίδα, παύει να είναι «προσωπικός». Ακόμα και το μικρόφωνο που θα κοτσάρω στον ενισχυτή μου (για να ακουστώ εγώ,όπως θέλω) το θεωρώ προσωπική επιλογή (δεν θέλω π.χ to SM 57 , θέλω άλλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και το μικρόφωνο που θα κοτσάρω στον ενισχυτή μου (για να ακουστώ εγώ,όπως θέλω) το θεωρώ προσωπική επιλογή (δεν θέλω π.χ to SM 57 , θέλω άλλο).

Ναι αλλά τελευταία 3 πράγματα στην αλυσίδα είναι

ΗΧΟΛΗΠΤΗΣ

ΚΟΝΣΟΛΑ

PA

Οπότε ή φέρνεις και τα υπόλοιπα 3 εσύ ή έτσι και αλλιώς κάνεις συμβιβασμό απλά δεν το έχεις καταλάβει! Οπότε απλά ξοδεύεις παραπάνω χρόνο στα διαδικαστικά από τον απαραίτητο με αποτέλεσμα να κόβεις από τα σημαντικά πράγματα δηλαδή το ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΟΥΣΙΚΗ!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου