Προς το περιεχόμενο

Ποιος φέρνει τα μικρόφωνα: Ο μαγαζάτορας ή οι μουσικοί;


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα μήπως πρέπει να μπει η κουβέντα σε ένα πλαίσιο του τι κάνει ένας σοβαρός και επαγγελματίας μουσικός;

 

Αντιλαμβάνομαι όλα αυτά που λες κι εσύ LK και ο Genius Loci και ο freerock αλλά συνεχίζω να έχω κάποιες ενστάσεις με βάση κάποια πράγματα που είπα πιο πάνω!

 

Και βάζω και το γεγονός να έρθει μία μπάντα από άλλη πόλη ή και χώρα!

 

Δεν θέλω να χαώσω την κουβέντα και ούτε να το πάω σε κουβέντα κέρδους,κλπ...Απλώς προσπαθώ να συμπεριλάβω πιθανές παραμέτρους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μιλάμε για μουσικά όργανα όπως ειπώθηκε αλλά για ενισχυτικές μονάδες.

 

Ένα μαγαζί που χαρακτηρίζεται ως λαιβάδικο, θα επαναλάβω, οφείλει να έχει τον βασικό εξοπλισμό που θα του επιτρέπει να έχει αυτόν τον χαρακτηρισμό.

 

Επειδή σιχαίνομαι τις κρεπερί που δεν έχουν κρέπες έτσι και το λαϊβάδικο θα πρέπει να έχει, PΑ (με τα μονιτορς), συνδέσεις σκηνής με κονσόλα, ενισχυτικές μονάδες ανάλογα με το ύφος και τις ανάγκες του χώρου, φωτιστικό εξοπλισμό (ναι γιατί όχι) και ευκτέον (αλλά όχι υποχρεωτικό) για την διευκόλυνση των συγκροτημάτων μία (βασική) ντραμς.

Αν του στοιχίσουν 2 ή 3 χιλιάδες, αφορά τον ίδιο και την επαγγελματική του επιλογή.

 

Από κει και πέρα, ο κάθε μουσικός κρίνει αν μπορεί να εκφραστεί με τα υπάρχοντα/βασικά ή να φέρει τα δικά του. Αν έχω τίγκα βανάκι που το χω ετοιμοπόλεμο γιατί με αυτά τα μηχανήματα εκφράζομαι, μαγκιά μου και μπράβο μου αλλά δεν μπορώ να απαιτώ από κάθε μπάντα να κουβαλάει ΟΛΟΝ τον εξοπλισμό (ΠΛΗΝ μουσικών οργάνων που εξυπακούονται) σε κάθε gig που κάνει ειδικά για τα μικροποσά που αμείβονται.

+1000

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μαγαζί που χαρακτηρίζεται ως λαιβάδικο, θα επαναλάβω, οφείλει να έχει τον βασικό εξοπλισμό που θα του επιτρέπει να έχει αυτόν τον χαρακτηρισμό.

Θεωρω οτι μιλαμε για οποιοδηποτε μαγαζι διοργανωνει λαιβ και οχι για τα ''χαρακτηρισμενα''

ως λαιβαδικα τα οποια,δεν ξερω για την Αθηνα,στην επαρχια ειναι μετρημενα στις οπλές ενος αλόγου...

Τα λαιβαδικα πρεπει να εχουν τα παντα.Συμφωνουμε. :)

Οπως και ο μουσικος.Συμφωνουμε? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μήπως πρέπει να μπει η κουβέντα σε ένα πλαίσιο του τι κάνει ένας σοβαρός και επαγγελματίας μουσικός;

Να ένα ενδιαφέρον point... όλα όσα λέμε αφορούν ποιούς;

Τον επαγγελματία μουσικό που βιοπορίζεται μέσω των live;

Τον έμπειρο χομπίστα ή semi-pro με τα υψηλά στάνταρ στο παίξιμο και τον εξοπλισμό;

Τη νεοσύστατη μπάντα που έχει μονοψήφιο αριθμό live στο ενεργητικό της;

 

Προφανώς η κάθεμιά από τις παραπάνω κατηγορίες έχει άλλες ανάγκες και απαιτήσεις. Το ερώτημα λοιπόν "ποιά πρέπει να είναι η υποδομή ενός λαϊβάδικου" δεν έχει απάντηση (τουλάχιστον όχι μία και μοναδική).

Αντί γι' αυτό, ίσως θα πρέπει να αναρωτηθούμε αν το εκάστοτε live stage έχει την υποδομή και τη διάθεση (ο ιδιοκτήτης του δηλαδή) ώστε να μπορεί να ικανοποιήσει όλο τον κόσμο που έρχεται για live.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπαπαπα!!ΠΑΙΔΙΑ..θα συνφωνησω με τον freerock1974.Στην μακροχρονη πορεια σε πιστες (μπουζουκια ) ,ξενοδοχεια ,clubs και τελευταια σε διαφορες μουσικες σκηνες (liveαδικα) εχω διαπιστωσει οτι ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ η περιστασεων.Τωρα ενας ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ επαγγελματιας που σεβεται τον εαυτο του κατα την διαρκεια της συζητησης για την συμφωνια ''ριχνει''και μια ματια στον χωρο καταγραφει τι εχει και τι χρειαζεται ακομη και αυτο ειναι ΟΛΟ!!!

ΑΛΛΑ ο μουσικος κατα την γνωμη μου πρεπει παντα να εχει και εφεδρικα εξαρτηματα που εχουν την ταση να χαλανε οταν τα χρησιμοποιεις (οταν τα χρειαζεσαι ειναι το σωστο ) πχ.:δερμα κασας,ταμπουρου η ενα πεταλι ,καποιο μικροφωνο.Απο κει και περα η σωστη επαφη με τον μαγαζατορα (επικοινωνιακου τυπου) σε γλυτωνει απο ασκημες καταστασεις .ΕΙΝΑΙ ΔΕ ΚΑΙ ΘΕΜΑ

νοοτροπιας μουσικων και μαγαζατορων αλλα ας μην επεκταθουμε αλλο νομιζω οτι εχουμε καλυφθει ολοι .(οχι απο μενα φυσικα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε για μουσικά όργανα όπως ειπώθηκε αλλά για ενισχυτικές μονάδες.

 

Ένα μαγαζί που χαρακτηρίζεται ως λαιβάδικο, θα επαναλάβω, οφείλει να έχει τον βασικό εξοπλισμό που θα του επιτρέπει να έχει αυτόν τον χαρακτηρισμό.

 

+1000

 

Απο τη στιγμη που καποιος ανοιγει σοβαρο live-άδικο οφείλει να έχει το λιγότερο αξιοπρεπείς ενισχυτές και να έχει κάνει μια μελέτη σχετικά με το χώρο του και τον ήχο του. Εγω αν ανοιγα live-άδικο θα εδινα μεγαλη σημασια στους ενισχυτες του μαγαζιου μου.

Γιατι κακα τα ψεμματα, ο ενισχυτης ειναι μια σταθερα που μπορει να χαρακτηρισει κατα ενα ποσοστο τον ηχο ενος μαγαζιου. (Μαζι με μικροφωνα PA κτλ κτλ). Και δε θα ρισκαρα να αλλαζει αυτη η σταθερα του ηχου μου απο βδομαδα σε βδομαδα με ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΑ αποτελεσματα στο ηχητικο αποτελεσμα.

 

Ας πάμε και σε ενα τυχαιο παραδειγμα. Εγω ως μαγαζάτορας εχω κλεισει τους χ πιτσιρικαδες και τη ζ ''καλη'' headliner μπαντα. Οι μπαντες επιμενουν να φερουν δικους τους ενισχυτες.

 

Οι headliners ειναι ψειρες με τον ηχο τους και εχουν έναν Fender Deluxe Reverb.

Οι πιτσιρικαδες μου φερνουν εναν Zoom solid state 30 watt. Δε θα υπαρχει τρομακτικη διαφορα ποιοτητας στον ηχο των ψ με τους ζ? Η οποια θα αναγκασει τον ηχοληπτη μου να γινει ''αλογο'' και να χτυπηθει σα χταποδι για να ισοσταθμισει?

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Οι headliners ειναι ψειρες με τον ηχο τους και εχουν έναν Fender Deluxe Reverb.

Οι πιτσιρικαδες μου φερνουν εναν Zoom solid state 30 watt. Δε θα υπαρχει τρομακτικη διαφορα ποιοτητας στον ηχο των ψ με τους ζ? Η οποια θα αναγκασει τον ηχοληπτη μου να γινει ''αλογο'' και να χτυπηθει σα χταποδι για να ισοσταθμισει?

 

 

Νομιζω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των πιτσιρικαδων αν τους εβαζες να παιξουν με το ζορι στον deluxe,θα του καρφωναν το ZOOM tzitzikaizer pro με ρυθμιση μεθυσμενης μυγας με λοξυγγα και θα καταφερναν να ακουστουν ακριβως το ιδιο με τον ZOOΜ ss 30w που τους απετρεψες να χρησιμοποιησουν. Δεν αλλαζει τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται παίζουμε με τις λέξεις. Τι θα πει "ενισχυτικές μονάδες"; Παίζει το μπάσσο χωρίς ενισχυτή; ΔΕΝ παίζει. Το "όργανο" είναι μπάσσο+ενισχυτής.

 

Εμμένω μετά μανίας στη θέση μου ότι οι ενισχυτές ΟΡΓΑΝΩΝ δεν θα έπρεπε να αφορούν το μαγαζί (ασχέτως αν είναι ΚΑΛΟ να έχει, τα είπαμε).

 

ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΑΔΙΚΟ!!!  :P :P :P

 

Λήξις.  ;D

 

Απο τη στιγμη που καποιος ανοιγει σοβαρο live-άδικο οφείλει να έχει το λιγότερο αξιοπρεπείς ενισχυτές και να έχει κάνει μια μελέτη σχετικά με το χώρο του και τον ήχο του. Εγω αν ανοιγα live-άδικο θα εδινα μεγαλη σημασια στους ενισχυτες του μαγαζιου μου.

Γιατι κακα τα ψεμματα, ο ενισχυτης ειναι μια σταθερα που μπορει να χαρακτηρισει κατα ενα ποσοστο τον ηχο ενος μαγαζιου. (Μαζι με μικροφωνα PA κτλ κτλ). Και δε θα ρισκαρα να αλλαζει αυτη η σταθερα του ηχου μου απο βδομαδα σε βδομαδα με ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΑ αποτελεσματα στο ηχητικο αποτελεσμα.

 

Υπέροχα.

 

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι το μαγαζί φιλοξενεί μπάντες από soft jazz μέχρι metal. Τι ενισχυτές θα του πρότεινες να αγοράσει;

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΗΧΟΣ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΙΟΥ"!! Παιδιά αυτά δε γίνονται ούτε... στο L.A.! Το μαγαζί οφείλει να έχει ένα σωστό ηχητικά περιβάλλον (κατόπιν της δέουσας μελέτης) ώστε όποια μπάντα και να παίζει στο stage να ακούγεται σωστά. Το χαρακτηριστικό ύφος του ήχου της μπάντας εναπόκειται στις επιλογές της τελευταίας. Δηλαδή αν πάω σε ένα μαγαζί να παίξω θα με υποχρεώσει το αφεντικό να παίξω με τους ενισχυτές του, για να μην καταστρέψω την παράδοση του "ήχου του μαγαζιού" που με τόσο κόπο και χρήμα έχει δημιουργήσει;; Please...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατι κακα τα ψεμματα, ο ενισχυτης ειναι μια σταθερα που μπορει να χαρακτηρισει κατα ενα ποσοστο τον ηχο ενος μαγαζιου. (Μαζι με μικροφωνα PA κτλ κτλ).

 

Με τιποτα ομως.

Αν υπαρχει κατι που χαρακτηριζει "τον ηχο" ενος μαγαζιου αυτο μπορει να ειναι η ακουστικη μελετη του (συνηθως δια της απουσιας της), η αισθητικη του ηχοληπτη του χωρου (εαν δεν παιζει καθε μπαντα με τον δικο της),το PA,η "συνοχη-συγγενεια" των μουσικων στυλ των συγκροτηματων που παιζουν (πχ υπαρχουν μαγαζια που παιζουν περισσοτερο με μπλουζ μπαντες και αλλα με μεταλ), παντως σιγουρα οχι ο ενισχυτης της κιθαρας ή του μπασου.

Καλα θα ηταν να υπαρχουν καλοι ενισχυτες,αλλα και να υπαρχουν line6 ή ακομη και σκετες καμπινες ωστε να φερνει ο καθενας την κεφαλη του,δεν τρεχει και τιποτα. Προτιμω μια αξιοπρεπη κονσολα και καναδυο μονιτορ της προκοπης παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτά δε γίνονται ούτε... στο L.A.! Το μαγαζί οφείλει να έχει ένα σωστό ηχητικά περιβάλλον

Θα το επεκτεινω λεγοντας οτι ΟΥΤΕ αυτα γινονται στο LA... ;D

 

Για ΤΙ μαγαζια μιλαμε?συγνωμη...

Στα οποια εμφανιζονται ποιοι?

Στην Ελλαδα? :o

Eχω αρχισει απ τη κουβεντα να νιωθω οτι ειμαστε σε μια χωρα που οι μαγαζατορες αλλο μελημα δεν εχουν απ το να εξασφαλιζουν τα αναγκαια στους wannabe rockstar... :D

Εδω εχουμε παρατησει τα λαιβ γιατι βαριομαστε το κουβαλημα... :P

Προσωπικα σε ΟΛΑ τα λαιβ που εχω κανει σε μαγαζι,(Καβαλα-Θεσνικη)ειχα το δικο μου ενισχυτη,με απιστευτη τυχη 2 ολοκληρων χρονων που ημασταν houseband και ηταν ολα στημενα για Π-Σ.

Το PA του μαγαζιου,αυτο εννοειται. ;)

Τα παραπανω ειναι ρεαλισμος.

 

Τα παρακατω ορθολογισμος:

Eνας υδραυλικος παει στη δουλεια χωρις καβουρα?

 

Oπως ειπε και ο Περικλης,συνεννοεισαι,βλεπεις τα πραγματα και αναλογως πραττεις.

Οσο για τα μικροφωνα,αν μιλαμε για τραγουδιστη,θεωρω αδιανοητο να το παιζεις τραγουδιαρης και να μην εχεις ενα δικο σου μικροφωνο με καλωδιο..

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου