Προς το περιεχόμενο

Ποιος φέρνει τα μικρόφωνα: Ο μαγαζάτορας ή οι μουσικοί;


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι το μαγαζί οφείλει να παρέχει τα απαραίτητα μικρόφωνα για το live, including μικρόφωνα φωνών, οργάνων, ενισχυτών κλπ, συν να υπάρχει πρόβλεψη για backup για παν ενδεχόμενο (έστω και με λίγο υποδεέστερα μικρόφωνα). Κι αν έχουν μαζί τους και οι μουσικοί τα μικρόφωνα που χρειάζονται και προτιμούν, ακόμη καλύτερα!

 

Αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Το πήρε η Λουϊζα το (κατ' ευφημισμόν) μικρόφωνο και το στυψε.

Το πήρα εγώ και έφευγε μακριά...

Λογικό ρε συ! Αφού είναι mic για female vocals!!  :P ;D ;D ;D

 

P.S.:

Εμένα πάντως η φωνή σου μου άρεσε πολύ, σε ό,τι άκουσα από το Τσίρκο.΄Μπορεί να φταίει και το Mic!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως επιεδη τα μαγαζια που παιζουμε δεν ειναι liveαδικα , γιαυτο τα κουβαλαμε εμεις ολα τα συμπρακαλα  και με το εξτραδακι μας.

Υπηρξαν φορες που το μαγαζι δεν ειχε τον αναμενωμενο κοσμο και εμεις ειπαμε - φιλαρακο σημερα δεν πηγε , δωσε 300 αντι 600- και υπηρχαν φορες που ξεπουλησε ολη την καβα και αντι για 600 πηραμε 1000 χωρις να πουμε κουβεντα.

 

Απο ενα μαγαζι με προδιαγραφες live , θα επαιρνα μονο το οργανο μου , αλλα και παλι θα ηξερα τι με περιμενει στην εκει εγκατασταση για να μην τρεχω.

 

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πως καθε ΣΟΒΑΡΟ live-άδικο που σέβεται τον εαυτό του πρέπει να έχει όσο το δυνατόν ποιοτικούς ενισχυτές κιθάρας-μπάσου, (ντάξει μην πάμε και σε τρελές τιμές), stands για μικρόφωνα, καλώδια, μόνιτορς, κονσόλα, ηχολήπτη κτλ κτλ.

 

Με λίγα λόγια το μόνο που χρειάζεται να φέρει η μπάντα να είναι τα όργανα και τα εφέ τους. Τώρα αν κάποιος θέλει δικό του ενισχυτή καλό είναι να γίνεται συνεννόηση. Το ίδιο ισχύει και για το μικρόφωνο του τραγουδιστή.

 

Τώρα live-άδικο που δεν έχει κάτι από τα παραπάνω για μένα λογίζεται ως έλλειψη.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Η πεταλιέρα του μέσου κιθαριστα κοστιζει 1000 ευρω...Ενα μικροφωνο εχει 150...

Αν ειναι τοσο αποτρεπτικη η τιμη για ενα τραγουδιστη-κιθαριστα-πνευστο κλπ στο να εχει το μικροφωνο του-ενισχυτη-προσωπικο ηχο...τοτε τι να πω...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ audiocostas

 

Well, θυμάμαι εαυτόν (αρκετά πρόσφατα) να παίζω 5 ώρες "ροκ" σε γνωστή (αντίστοιχα "ροκ") μουσική σκηνή της Αθήνας - δηλαδή πάμε από 12μιση μέχρι 5μιση...

 

Αλλά ας μην κολλάμε στο 5ωρο, ας πούμε το στάνταρ 3-3μιση ώρες που παίζουν πλέον όλες οι ροκ-ποπ-φανκ-ντίσκο-παίζω απ'όλα μπάντες των μουσικών σκηνών και (πλέον!) clubs.

 

Λοιπόν, μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά από ό,τι βλέπω τα βγάζουν μια χαρά τα λεφτά τους ώστε να δώσουν στη μπάντα από 600 έως 800 ευρώ - βέβαια μιλάω για Παρασκευή και Σάββατο βεβαίως.

 

Από κει και πέρα, προκύπτει το ζήτημα του τι παίζεις και που (δηλαδή πόσο σκέφτεσαι το "εμπορικό" κομμάτι της μουσικής - και δεν εννοώ να παίζεις σούπες, όσο τη ροή ενός "πετυχημένου" προγράμματος εις βάρος προσωπικών επιθυμιών κ.α.).

 

Όπως και να΄χει, για να επανέλθω, απλά νομίζω ότι 600Ε με ήχο είναι μία λογική αμοιβή για μια 5-6μελή μπάντα (απαραίτητη διευκρίνηση ο αριθμός των ατόμων - φυσικά μία 3μελής μπάντα αμοίβεται λιγότερο!).

 

Αλλιώς, αξίζει τόσο κόπο, πρόβες, και κουβάλημα για να "βγάλει" μόνο ο μαγαζάτορας;!;

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως η φωνή σου μου άρεσε πολύ, σε ό,τι άκουσα από το Τσίρκο.΄Μπορεί να φταίει και το Mic!

You are taking the mic(key)  ;D αλλά θενξ.......

 

Αλλιώς, αξίζει τόσο κόπο, πρόβες, και κουβάλημα για να "βγάλει" μόνο ο μαγαζάτορας;!;

Μπορεί...... Εξαρτάται τι ψάχνεις και τι ζητάς.

Από όσο μου είπαν (γιατί εγώ για χόμπυ παίζω και αν κάτσει κάτι ευπρόσδεκτο είναι) τα 400άρια και 500άρια (ακόμα και) για φίρμες στο χώρο (της blues ας πούμε) παίζει δύσκολα πλέον.

 

 

Ρε συ Λάκη, για πες μας σε καινούριο thread τι πρέπει να κάνουμε για να μην πας μπουζουριάσει και εμάς και τον μαγαζάτορα το ΣΔΟΕ;

Συνιστούμε εταιρεία/μπάντα;

Εκπροσωπούμε με δελτίο υπηρεσιών ο ένας μας τη μπάντα όλη;

Υπάρχει πιθανότητα να πληρώσει ο μαγαζάτορας ΦΠΑ;

Παγώνει η κόλαση;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα μιλήσω λίγο διαφορετικά...Σαν άτομο που έχει συμμετάσχει στην διοργάνωση συναυλιών!

 

Αυτό που έχω να πω είναι ότι το θεωρώ δεδομένο να υπάρχουν από τον διοργανωτή ένα στάνταρ drumset, ενισχυτές κιθάρας-μπάσσου, monitor(s) για την σκηνή(ανάλογα τον χώρο), P.A., κονσόλα, μικρόφωνα για όλα τα παραπανω(+φωνές) μαζί με τις βάσεις τους, καλώδια(άπειρα), αντάπτορες, κλπ από εξοπλισμό(και φυσικά back up τουλάχιστον για μικρόφωνα!) και φυσικά ηχολήπτης...Ελπίζω να μην μου ξεφεύγει κάτι άλλο!

 

Καθώς επίσης θεωρώ δεδομένη την επικοινωνία κάποιες μέρες πριν το live με την μπάντα για να δεις ακριβώς τι θέλουν και φυσικά να τσεκάρεις τι απώλειες υπάρχουν ή πιθανές ζημιές στον εξοπλισμό που θα διαθέσεις για το live, ώστε να λύσεις κάθε θέμα έγκαιρα!

 

Απο εκεί και πέρα η μπάντα οφείλει να πει ακριβώς τι θέλει ώστε να προστεθεί αν υπάρχει η δυνατότητα και φυσικά αν ο καθένας έχει τον δικό του εξοπλισμό οφείλει να τον πάρει μαζί του!Δηλαδή αν έρθει ποτέ κανένας και μου πει ότι φίλε εγώ παίζω μόνο με boogie και ο laney που μου έχεις δεν μου κάνει, προσωπικά θα τον *****στείλω!

 

Τέλος εγώ δεν πέφτω και πολύ από τα σύννεφα με αυτά που γίνονται στα μαγαζιά, μιας και ο ιδιοκτήτης θα κοιτάξει πρώτα την τσέπη του και μετά το πόσο καλό ήχο θα βγάλει προς τα έξω ή πόσο άνετα θα νιώσει ή θα παίξει η μπάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε εκείνο το άλλο thread, είχα δικαιολογήσει την άποψή μου ότι το μαγαζί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ να έχει ενισχυτές και τύμπανα, με την έννοια ότι πρόκειται για μουσικά όργανα. Και με την ίδια λογική, γιατί να μην έχει ένα σετάκι φυσαρμόνικες ας πούμε;

 

Βέβαια ΦΥΣΙΚΑ και είναι καλό να έχει, ειδικά δε αν πρόκειται για "εξειδικευμένο" μαγαζί (metal, blues, jazz, whatevah) όπου, πάνω-κάτω, το 90% των μουσικών θα είναι ΟΚ μ'αυτά που θα βρουν εκεί.

 

Ωστόσο υπάρχει και μια άλλη παράμετρος: αν ο ιδιοκτήτης έχει εξοικονομήσει χρήματα από τη μη αγορά μουσικών οργάνων (ξέρω, είμαι πρήχτης, αλλά δεχτείτε την πραγματικότητα please...) επιβάλλεται αυτό το budget να το έχει διαθέσει για το ουσιαστικό backline. Δηλ. λέω ότι προτιμώ το μαγαζί να έχει δυο μόνιτορ παραπάνω, μια καλύτερη κονσόλα, 3-4 μικρόφωνα παραπάνω, μια ψευτο-μελέτη στην ηχητική εγκατάσταση, ή, ρε αδελφέ, να πληρώνει έναν φοιτητή ηχοληψίας ένα χαρτζιλίκι, για να στήνει τον ήχο. Παρά να έχει 2 ξεσκισμένους ενισχυτές κιθάρας ΓΤΠ, οι οποίοι προσωπικά θα μου χρησιμεύσουν απλώς ως τραπεζάκι για το ποτό μου.

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε συ Λάκη, για πες μας σε καινούριο thread τι πρέπει να κάνουμε για να μην πας μπουζουριάσει και εμάς και τον μαγαζάτορα το ΣΔΟΕ;

Συνιστούμε εταιρεία/μπάντα;

Εκπροσωπούμε με δελτίο υπηρεσιών ο ένας μας τη μπάντα όλη;

Υπάρχει πιθανότητα να πληρώσει ο μαγαζάτορας ΦΠΑ;

Παγώνει η κόλαση;

 

Δεν νομίζω ότι εγώ θα έπρεπε να ανοίξω νέο thread γιατί είναι  λογιστικό το ερώτημα,  και δεν έχω να συνεισφέρω και πολλά.

Φαντάζομαι ότι ισχύει, ό,τι ισχύει και για όλους τους άλλους ελεύθερους  επαγγελματίες.

Όχι , δεν χρειάζεται η μπάντα να περιαφθεί του τύπου της εταιρίας , οιασδήποτε μορφής.

Αν κάποιος έχει μόνο αυτός μπλοκάκι , και δεδομένου ότι μιλάμε για σύμβαση έργου «συναυλία», τότε θα θεωρήσουμε αυτόν τον μουσικό με το μπλοκάκι "εργολάβο" (με "εργοδότη" τον καταστηματάρχη) και τους άλλους μουσικούς τι;

Υπαλλήλους του; Εμ, τότε θέλει να τους ασφαλίσει.

Υπεργολάβους; Εμ, τότε θέλουν και αυτοί μπλοκάκι.

Άρα, ο καθένας μουσικός λοιπόν καλλίτερα  με το μπλοκάκι του, να κόψει ό,τι ποσό του καταβλήθηκε για την υπηρεσία που παρείχε και αν είναι υπόχρεος σε απόδοση Φ.Π.Α. (δεν το ξέρω , αλλά το πιθανολογώ) να τον εισπράξει και να τον αποδώσει, κατά την υποβολή της περιοδικής του δήλωσης.

Ό,τι άλλο θέμα προκύψει, τι χτυπήθηκε στη μηχανή, τι κόπηκε στην είσοδο, δεν τον αφορά.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου