Προς το περιεχόμενο

Sonor Phonic 1975


trifonas96

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!Μετά από αρκετούς μήνες απουσίας μου από το forum  θέλησα να ανοίξω ένα θέμα.Δεν είναι άλλο ένα θέμα αρχάριου του στυλ 'αυτό το σετ ή το άλλο?'.Γράφω αυτό το θέμα για να παρουσιάσω το νέο μου σετ και να μοιραστώ την χαρά και την περηφάνια μου μαζί σας :o !! Λοιπόν ,στο θέμα μας.Το σετ μου είναι 4 piece:

Sonor phonic 1975 bass drum 20''

Sonor phonic 1975 rack tom 13''

Sonor phonic 1975 floor tom 16''

Sonor essential force snare 14''

Τα toms και η κάσσα είναι σε χρώμα mettalic blue και το ταμπούρο σε χρώμα ασημί

Τώρα, τα πιάτα:

Istanbul Mehmet medium hats 14''

Istanbul Mehmet medium crash 17''

Istanbul Agop dark ride 21''

Paiste 302 series 16'' crash (..... :'(.....)

Τα δέρματα είναι:

Στα toms:

Remo Ambassador coated batter

Remo Ambassador coated reso

Στην κάσσα :

remo ambassador clear batter

Sonor head reso

Στο ταμπούρο :

Sonor head batter

Sonor head reso

Αυτό είναι το σετ μου για το οποίο είμαι απίστευτα περήφανος .Γράψτε μου και εσείς τις γνώμες σας .

 

Υ.Γ.:Έχω ένα προβληματάκι με το κούρδισμα .Δεν μπορώ να κουρδίσω τα reso και τα batter από τα tom όμοια .Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Ευχαριστω για την βοήθεια και κάθε γνώμη καλοδεχούμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!Μετά από αρκετούς μήνες απουσίας μου από το forum   θέλησα να ανοίξω ένα θέμα.Δεν είναι άλλο ένα θέμα αρχάριου του στυλ 'αυτό το σετ ή το άλλο?'.Γράφω αυτό το θέμα για να παρουσιάσω το νέο μου σετ και να μοιραστώ την χαρά και την περηφάνια μου μαζί σας :o !! Λοιπόν ,στο θέμα μας.Το σετ μου είναι 4 piece:

Sonor phonic 1975 bass drum 20''

Sonor phonic 1975 rack tom 13''

Sonor phonic 1975 floor tom 16''

Sonor essential force snare 14''

Τα toms και η κάσσα είναι σε χρώμα mettalic blue και το ταμπούρο σε χρώμα ασημί

Τώρα, τα πιάτα:

Istanbul Mehmet medium hats 14''

Istanbul Mehmet medium crash 17''

Istanbul Agop dark ride 21''

Paiste 302 series 16'' crash (..... :'(.....)

Τα δέρματα είναι:

Στα toms:

Remo Ambassador coated batter

Remo Ambassador coated reso

Στην κάσσα :

remo ambassador clear batter

Sonor head reso

Στο ταμπούρο :

Sonor head batter

Sonor head reso

Αυτό είναι το σετ μου για το οποίο είμαι απίστευτα περήφανος .Γράψτε μου και εσείς τις γνώμες σας .

 

Υ.Γ.:Έχω ένα προβληματάκι με το κούρδισμα .Δεν μπορώ να κουρδίσω τα reso και τα batter από τα tom όμοια .Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Ευχαριστω για την βοήθεια και κάθε γνώμη καλοδεχούμενη

Ξέχασα να συμπληρώσω ότι τα ξύλα είναι 9 ply beech shells

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το σετ μου για το οποίο είμαι απίστευτα περήφανος .Γράψτε μου και εσείς τις γνώμες σας .

 

Και πολύ καλα κάνεις, και εγω είμαι ενθουσιασμένος για την πιο "ταπεινή" μου Stage Custom

 

 

Έχω ένα προβληματάκι με το κούρδισμα .Δεν μπορώ να κουρδίσω τα reso και τα batter από τα tom όμοια

 

Ούτε πρόκειται να τα κουρδίσεις όμοια. Το batter είναι coated και το reso clear. Παρόμοια, ναι, μπορείς να τα κουρδίσεις, όμοια όμως όχι.

 

Άλλοι κουρδίζουν το reso λίγο πιο χαμηλα από το batter, άλλοι λίγο πιο ψηλα.

 

Κοίτα απλά να βγάζουν παρόμοια τονικότητα.

 

Αν τα θες ακριβώς ίδια λίγο χλωμό το βλέπω, θα το πετύχεις μόνο με κουρδιστήρι αλλά δεν αξίζει να μπεις στη διαδικασία.

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά και σε σενα!

 

Καλορίζικο και καλόπαιχτο να ναι το σετ! Με γειές!

 

Το να καμαρώνεις και να χαίρεσαι για το σετ σου είναι μια βασική παράμετρος που θα σε ''προκαλέσει'' να παίζεις όσο το δυνατόν περισσότερο και όσο το δυνατόν καλύτερα!

 

Ανέβασε μας και καμιά φώτο να το καμαρώσουμε και μείς... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

 

Εγώ προσωπικά όσες φορές έχω έρθει στην θέση σου προσπαθώ να παίξω λίγο με τον ήχο.Και τι εννοώ...Πολλές φορές αφήνω όλα τα τύμπανα τελείως ξεκούρδιστα και ξεκινώντας ένα απαλό και χαλαρό παίξιμο προσπαθώ(με το σταδιακό κούρδισμα) να φτάσω εκεί που θέλω.Αν δεν μπορείς με τίποτα να αλλάξεις κούρδισμα,δοκίμασε και κανένα δαχτυλίδι ή κανένα moongel.Αρκετοί βέβαια δεν χρησιμοποιούν γιατί θέλουν τα τύμπανα τους να αναπνέουν...Δεν χάνεις όμως τίποτα να τα δοκιμάσεις!Τέλος κάποια άτομα που ξέρω κουρδίζουν με πίανο,κάτι που εμένα μου φαίνεται αρκετά δύσκολο και ίσως λίγο πολύπλοκο...Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο...

Και πάλι χρόνια πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Beeros 1ον τα δέρματα στα toms είναι Remo Ambassador coated πάνω κάτω .Όταν λέω όμοια δεν εννοώ απολύτως ίδια αλλά κατά προσέγγιση .Επίσης, έχω ακούσει το εξής 'κόλπο': Αν βγάλεις τα δέρματα από τα τύμπανα και χτυπήσεις με το χέρι σου το κέλυφος των τυμπάνων παίρνεις έναν τόνο .Έτσι, αν συνεχίσεις να τραγουδάς τον τόνο που πήρες και κουρδίσεις τα τύμπανα σου σύμφωνα με αυτόν, αυτό είναι το πιο 'σωστό' κούρδισμα .Με άλλα λόγια, το κάθε τύμπανο έχει ένα κούρδισμα στο οποίο ανταποκρίνεται καλύτερα απ' όλα τα άλλα .

 

Υ.Γ:Ίσως ακουστεί λίγο χαζό αλλά, πώς ανεβάζω φωτογραφίες?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Beeros 1ον τα δέρματα στα toms είναι Remo Ambassador coated πάνω κάτω .Όταν λέω όμοια δεν εννοώ απολύτως ίδια αλλά κατά προσέγγιση .

 

Μμμμ, ΟΚ δε το πρόσεξα.

Κοίτα και πάλι το batter δερμα δέχεται χτυπήματα, το coating σιγα σιγά φεύγει γενικά ας πουμε ότι "παραμορφώνεται" λάθος ρήμα αλλά καταλαβαίνεις περίπου τί εννοω...

 

Επίσης, έχω ακούσει το εξής 'κόλπο': Αν βγάλεις τα δέρματα από τα τύμπανα και χτυπήσεις με το χέρι σου το κέλυφος των τυμπάνων παίρνεις έναν τόνο .Έτσι, αν συνεχίσεις να τραγουδάς τον τόνο που πήρες και κουρδίσεις τα τύμπανα σου σύμφωνα με αυτόν, αυτό είναι το πιο 'σωστό' κούρδισμα .Με άλλα λόγια, το κάθε τύμπανο έχει ένα κούρδισμα στο οποίο ανταποκρίνεται καλύτερα απ' όλα τα άλλα .

 

Ναι είναι πολύ σωστό αυτό αλλά επέτρεψε μου να πω ότι το θεωρώ κάπως υπερβολικό. Να είσουν σε καμιά συμφωνική ορχήστρα εντάξει να το κάνεις έτσι αλλά γενικά είναι υπερβολή, τη στιγμή που θα έχεις ένα καλό κέλυφος κουρδισέ το σε τόνο που θα σαρέσει.

 

Υ.Γ:Ίσως ακουστεί λίγο χαζό αλλά, πώς ανεβάζω φωτογραφίες?

 

"Πρόσθετες επιλογές"  (την ώρα που γραφεις) "Επισυναψη αρχειου"

              |

              |

              |

              \ /

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχετε δίκαιο για το κούρδισμα.Εξ' άλλου και ο χώρος στον οποίο παίζω στο σπίτι μου δεν έχει καθόλου ηχομόνωση και ο αντίλαλος που παράγεται δεν θα με αφήσει,μάλλον,ποτέ να κουρδίσω σωστά.

Επειδή,λοιπόν,μια εικόνα αξίζει χίλιες λέξεις :

101_0260.thumb.JPG.372de7f432e77a3052fbf84801af7ee8.JPG

101_0261.thumb.JPG.071df8b49d5ea2b08c00234ccd11a988.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ δυνατό το σετακι σου αν και το χρωματακι δεν με ενθουσιαζει..9 Ply Beech????Θα πρεπει να παιζεις και να ακουγεσαι 10 τατραγωνα μακρια... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Το ταμπουρο τιμιο και καλο αλλα μπορεις να βρεις κατι καλυτερο.... ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχετε δίκαιο για το κούρδισμα.Εξ' άλλου και ο χώρος στον οποίο παίζω στο σπίτι μου δεν έχει καθόλου ηχομόνωση και ο αντίλαλος που παράγεται δεν θα με αφήσει,μάλλον,ποτέ να κουρδίσω σωστά.

Επειδή,λοιπόν,μια εικόνα αξίζει χίλιες λέξεις :

 

Καλησπερα χρονια πολλα και καλοριζικο το σετ.Πρωτο σου μελημα ειναι ο ''ηχος''-αντηχηση .

Φροντισε να το ξεπερασεις γιατι Α) θα σε πρηζουν οι δικοι σου και οι γειτονες Β) θα κουραζονται τα αυτια σου και δεν θα μπορεις να μελετησεις.

Βαλε λοιπον πανω στο ταμπουρο κανα βαμβακερο πανι και το ιδιο στα τομ -βαθυ .Γεμισε και την κασα ωστε ισα να την ακους .Οταν μελετας ειναι αρκετα .Οταν θελεις να ακουσεις την ασκηση τα βγαζεις ευκολα.Καλη αρχη και καλο διαβασμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου