Προς το περιεχόμενο

Διεύθυνση Μπάντας


roaming

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

είμαι μαθητής 2ας λυκείου και ενδιαφέρομαι όταν μπω στο πανεπιστήμιο να αποκτήσω ανώτερες μουσικές γνώσεις μέσα από ένα ωδείο..Το πανεπιστήμιο στο οποίο θέλω να μπω δεν έχει κάποια σχέση με τη μουσική αλλά επειδή είναι κάτι που μου αρέσει σκέφτομαι όσο είναι νωρίς να το καλλιεργήσω..Για να γίνω ποιο συγκεκριμένος...Είμαι 7 χρόνια στην φιλαρμονική του χωριού μου και πέζω κλαρίνο..Στο παρελθόν ήθελα να επεκτείνω τις γνώσεις μου πάνω στην μουσική αλλά για διάφορους λόγους δεν το έκανα..Για αυτό θα ήθελα να ρωτήσω όσους γνωρίζουν αν κάποιος ξεκινήσει χωρίς κανένα πτυχίο μουσικής στα χέρια του μέσα από ένα ωδείο πόσα χρόνια θα χρειαστεί για να φτάσει σε επίπεδο απόκτησης πτυχίου διεύθυνσης μπάντας?? Επίσεις υπάρχει κάποιος νόμος που να ορίζει τα ελάχιστα χρόνια διδασκαλίας?? (π.χ έχω ακούσει ότι στην αρμονία είναι 2)

ΥΓ: Επειδή είμαι καινούργιος αν γράφω σε λάθος σημείο μετακινήστε το..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλε,

υποθέτω όταν λες κλαρίνο εννοείς το κλαρινέτο σε σι ύφεση (νομίζω?) που υπάρχει και στη συμφωνική ορχήστρα.

πήγαινε σε ενα ωδείο και δώσε κατατακτήριες για να σε κατατάξουν σε μια τάξη. το πρόγραμμα, τις απαιτήσεις του ανάλογα με τη σχολή (κατωτέρα, μέση, ανωτέρα, πτυχίο, δίπλωμα) κλπ θα πρέπει να τα συζητήσεις με εναν καθηγητή (κατα προτίμηση του ίδιου ωδείου ωστε να μην απέχουν απο τις απαιτήσεις του ωδείου) ανάλογα με το επίπεδό σου.

δεν το ξέρω 100% αλλα για να πάρεις πτυχίο για το κλαρινέτο θες θεωρία, αρμονία, σολφέζ (παραλληλα με αρμονια/θεωρία γίνονται), μουσική δωματίου, ίσως πριμα βίστα, μορφολογία, ιστορία της μουσικής και το υποχρεωτικό του πιάνου.

τα παραπάνω θεωρητικά είναι όλα 3 χρόνια, εκτός απο ιστορια και πριμα βιστα που ειναι 2, και νομιζ ωη μοφολογία ειναι 1 (με επιφυλαξη). μπορεις παρολαυτα να μειωσεις τα χρόνια και σε 1 αν νομιζεις οτι μπορεις να τα διαβάσεις (πχ τη θεωρία την ξέρεις ήδη οπότε θα κανεις σε 1 χρόνο την ύλη και θα τις δωσεις και τις 3 μαζι).

το υποχρεωτικό του πιανου ισως σε παιδέψει, αλλα δε ζητάνε υπερβολικά πράμματα, αν διαβάσεις δε θα εχεις προβλημα.

Για τη διευθυνση υποθετω οτι θες το πτυχίο του κλαρινετου, και ισως κατι απο τα ανωτερα θεωρητικά (ενορχηστρωση, αντιστιξη, φούγκα κλπ), αλλα πρέπει να τα ρωτήσεις.

ειναι κάτι που θα σου πάρει μερικά χρόνια, εκτος αν εισαι πολύ καλος. μην περιμενεις οτι σε 3-4 χρόνια θα τα χεις κανει όλα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω κλαρίνο εννοώ κλαρινέτο σε σι ύφεση...Τώρα όσον αφορά την  διεύθυνση γνωρίζω ότι είναι μια υπόθεση για την οποία θα χρειαστούν κάποια χρόνια..Ίσως να είμαι από τους λίγους που καταλαβαίνουν ότι για να ασχοληθείς με την μουσική χρειάζεσαι αρκετό χρόνο για αυτό και δεν περιμένω στο 4 χρόνια να έχω τελειώσει...Απλά ρωτάω γιατί πρέπει να έχω μια ιδέα σχετικά με αυτό που θα αντιμετωπίσω και να μην πάω τελείως απροετοίμαστος..Σας ευχαριστώ πολύ για να την απάντηση σας και οποιοσδήποτε έχει να συμπληρώσει κάτι καλοδεχούμενος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω κλαρίνο εννοώ κλαρινέτο σε σι ύφεση...Τώρα όσον αφορά την  διεύθυνση γνωρίζω ότι είναι μια υπόθεση για την οποία θα χρειαστούν κάποια χρόνια..Ίσως να είμαι από τους λίγους που καταλαβαίνουν ότι για να ασχοληθείς με την μουσική χρειάζεσαι αρκετό χρόνο για αυτό και δεν περιμένω στο 4 χρόνια να έχω τελειώσει...Απλά ρωτάω γιατί πρέπει να έχω μια ιδέα σχετικά με αυτό που θα αντιμετωπίσω και να μην πάω τελείως απροετοίμαστος..Σας ευχαριστώ πολύ για να την απάντηση σας και οποιοσδήποτε έχει να συμπληρώσει κάτι καλοδεχούμενος..

 

Απευθυνσου στο μαεστρο της φιλαρμονικης σου και αυτος μπορει να σε καθοδηγησει με σωστα βηματα (να μην πληρωνεις τα μαλλιοκεφαλα σου σε ωδεια) στο "πως" και "τι".

Οι φιλαρμονικες ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ σχολεια και εχουν βγαλει ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ μουσικους στην Ελλαδα, και επιπλεον ειναι και μια καλη επαγγελματικη αποκατασταση για νεους μουσικους με σπουδες.

Για να σαι μαεστρος σημερα μιας φιλαρμονικης (μπαντας οπως το λες) πρεπει να εχεις σιγουρα πτυχιο φουγκα. Αυτο το ξερω απο πρωτο χερι.

Αν και οι μπαντες στην Ελλαδα δεν ειναι κρατικες αλλα οι περισσοτερες μη κερδοσκοπικα σωματεια, εν τουτοις υποχρεωνονται απο το νομο να εχουν μαεστρους με φουγκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απευθυνσου στο μαεστρο της φιλαρμονικης σου και αυτος μπορει να σε καθοδηγησει με σωστα βηματα (να μην πληρωνεις τα μαλλιοκεφαλα σου σε ωδεια) στο "πως" και "τι".

Οι φιλαρμονικες ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ σχολεια και εχουν βγαλει ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ μουσικους στην Ελλαδα, και επιπλεον ειναι και μια καλη επαγγελματικη αποκατασταση για νεους μουσικους με σπουδες.

Για να σαι μαεστρος σημερα μιας φιλαρμονικης (μπαντας οπως το λες) πρεπει να εχεις σιγουρα πτυχιο φουγκα. Αυτο το ξερω απο πρωτο χερι.

Αν και οι μπαντες στην Ελλαδα δεν ειναι κρατικες αλλα οι περισσοτερες μη κερδοσκοπικα σωματεια, εν τουτοις υποχρεωνονται απο το νομο να εχουν μαεστρους με φουγκα.

Συμφωνώ στο γεγονός ότι  οι φιλαρμονικές είναι τεράστια σχολεία..Όμως δεν προσφέρουν κάποιο πτυχίο το οποίο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ώστε να αναλάβω μια τέτοια θέση..Για αυτό άλλωστε ρωτάω να μάθω τι γίνετε με τα ωδεία..Άλλωστε δεν πάω για επαγγελματίας, σε μπάντα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα θα μείνω (δεν με απασχολούν οι κρατικές)..Απλά μου αρέσει αυτό που κάνω και θέλω να φτάσω κάποια στιγμή σε επίπεδο αρχιμουσικού..Τώρα όσον αφορά τα πτυχία πτυχίο ενοργάνωσης χρειάζεται νομίζω ή μήπως όχι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οι φιλαρμονικες σαν ΜΚΣ δεν δινουν κανενα πτυχιο, ουτε αλλωστε η κρατικη ορχηστρα δινει καποιο πτυχιο, δεν ειναι εκπαιδευτικοι οργανισμοι.

Το "αρχιμουσικος" δεν ειναι πτυχιο αλλα πιο πολυ τιτλος (αρχιμουσικος ειμαι και γω σαν παλιος μεσα στη φιλαρμονικη μας  ;D Διδασκω τα μικρα σαξοφωνο γιατι ο μαεστρος μας ειναι κορνετιστας).

Δινεις καποιες εξετασεις σε κρατικο ωδειο και περνεις καποια πτυχια σαν μουσικος (Α κλασης, κλπ κλπ) τα οποια χρειαζονται μονο για να δουλεψεις σαν μουσικος σε διαφορες κρατικες η μη ορχηστρες.

Για να γινεις μαεστρος πρεπει να εχεις φουγκα, και αυτο ειναι ενα κεκτημενο που κατακτηθηκε προσφατα απο τους πτυχιουχους μαεστρους και ειναι σωστο.

Παλιοτερα δηλαδη μπορουσε να μπει μαεστρος σε φιλαρμονικη ενας παλιος και εμπειρος μουσικος που μπορει να κανει τη δουλεια. Τωρα δεν ισχυει αυτο.

Φιλαρμονικη εδω στα μερη μου στο μεγαλοχωρι Λουρος διαλυθηκε γιατι ο μαεστρος δεν ειχε πτυχιο και δεν μπορεσανε να βρουνε καποιον.

 

Τωρα εσυ για να αποκτησεις φουγκα ειναι μεγαλη πορεια (πτυχιο κλασικης αρμονιας, πτυχιο αντιστοιξης...φουγκας).

Συμβουλεψου το μαεστρο σου η εναν αλλο μαεστρο.

Μεσα εδω στο φορο απ οτι καταλαβαινω δεν πρεπει να υπαρχει τετοιος μουσικος για να σε συμβουλεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μεσα εδω στο φορο απ οτι καταλαβαινω δεν πρεπει να υπαρχει τετοιος μουσικος για να σε συμβουλεψει.

Μιας και έχω πτυχία αρμονίας, αντίστιξης και φούγκας θα μπορούσα να πω κάτι κι εγώ ΓΙΑ ΑΥΤΑ, γιατί από μπάντες δεν ασχολούμε καθόλου.

 

Έχω ένα φίλο όμως που είναι διευθυντής μπάντας και μπορώ να ρωτήσω...

 

Πάντως τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά και δεν είναι εύκολο να φτάσεις στην κορυφή. Γιατι θέλει πολλές γνώσεις: Πέραν από τα διάφορα όργανα που πρέπει να ξέρει κανείς, κάνει και παρτιτούτες, κλπ... Και αυτό ΔΕΝ είναι εύκολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά και δεν είναι εύκολο να φτάσεις στην κορυφή. Γιατι θέλει πολλές γνώσεις: Πέραν από τα διάφορα όργανα που πρέπει να ξέρει κανείς, κάνει και παρτιτούτες, κλπ... Και αυτό ΔΕΝ είναι εύκολο!

 

Το ξερω αυτο Νικολα (θελεις κ@λο, και αλλο κ@κο και κομματι απ αλλο κ@λο)

Γι αυτο του γραφω απλα "ειναι μεγαλη η πορεια" για να μην τον απογοητευσω.

Αλλα αν το παιδι ειναι νεο με διαβασμα και με προσπαθεια θα τα καταφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φιλαρμονικη εδω στα μερη μου στο μεγαλοχωρι Λουρος διαλυθηκε γιατι ο μαεστρος δεν ειχε πτυχιο και δεν μπορεσανε να βρουνε καποιον.

 

να σε ρωτήσω κάτι τελείως άσχετο..λέγοντας Λούρος εννοείς στην Πρέβεζα??

Μιας και έχω πτυχία αρμονίας, αντίστιξης και φούγκας θα μπορούσα να πω κάτι κι εγώ ΓΙΑ ΑΥΤΑ, γιατί από μπάντες δεν ασχολούμε καθόλου.

 

Έχω ένα φίλο όμως που είναι διευθυντής μπάντας και μπορώ να ρωτήσω...

 

Πάντως τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά και δεν είναι εύκολο να φτάσεις στην κορυφή. Γιατι θέλει πολλές γνώσεις: Πέραν από τα διάφορα όργανα που πρέπει να ξέρει κανείς, κάνει και παρτιτούτες, κλπ... Και αυτό ΔΕΝ είναι εύκολο!

Αν μπορείτε να ρωτήσετε τον φίλο σας θα μου ήταν πολύ χρήσιμο...Επίσης δεν είπα ότι θα είναι εύκολο απλά όσο ποιο νέος είμαι τόσο περισσότερες πιθανότητες έχω να τα καταφέρω κυρίως λόγο μειωμένων υποχρεώσεων..Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο εσείς για να αποκτήσετε αυτά τα πτυχία πόσα χρόνια σας πίρε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο εσείς για να αποκτήσετε αυτά τα πτυχία πόσα χρόνια σας πίρε??

Δεν είμαι μάλλον κανονικό δείγμα αφού το άργησα στο θέμα, αλλά...

 

Ξεκίνησα πιάνο γύρω στα 5-6 μου... Πήρα το δίπλωμα και το πτυχίο αρμονίας το 2001 (άρα 24ων), το πτυχίο αντίστιξης το 2003 (26) μετά το 2005 πήρα το μεταπτυχιακό στη σύνθεση (28) και το 2010 (ή τέλος 2009) το διδακτορικό στη σύνθεση (32-33 χρονών). Το πτυχίο φούγκας το πήρα τώρα το καλοκαίρι, αφού αποτελούσε ένα ηλίθιο εμπόδιο για να κάνεις κάποια πράγματα στην Ελλάδα... (34).

 

Επίσημα τα πράγματα έχουν ως εξείς:

 

Για να πάρεις οποιοδήποτε πτυχίο θες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 χρόνια σπουδών με 2 εξαιρέσεις (απ'ότι θυμάμαι). Την φούγκα που μπορείς να την κάνεις σε 1 1/2 χρόνο και τη σύνθεση που θέλει 4 χρόνια...

 

Τώρα αν τα βάλεις κάτω, και υποθέσει κανείς ότι δε καθυστερήσεις καθόλου πρέπει να κάνεις:

αρμονία 2 χρόνια

αντίστιξη 2 χρόνια

φούγκα 1 1/2 χρόνο

σύνολο 5 1/2 (6 δηλ) χρόνια...

 

Και αυτά υποθέτοντας οτι ΞΕΡΕΙΣ μουσική και να διαβάζεις νότες και να ξέρεις θεωρία της μουσική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου