Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για στήσιμο συστήματος πολλών ηχείων με PA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι.Θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθεια όσων από εσάς έχουν εμπειρία επαγγελματική και μή, στο στήσιμο PΑ και εγκαταστάσεων ήχου.

Το πράγμα έχει ώς εξής:Τρείς μεγάλες αίθουσες για ηχητική κάλυψη, σε μία εκ των οποίων θα γίνουν τα live.Θά πρέπει να ακούγονται ο ήχος από το live αλλά και μουσική κονσέρβα, όχι συγχρόνως φυσικά,σχετικά ομοιόμορφα σε όλους τους χώρους και με μια μέση ένταση.Οι αίθουσες είναι στή σειρά,παραλληλόγραμες,ύψους 2,30-2,50 μ.,περίπου 60-70 τ.μ. η κάθε μία, συνδέονται μεταξύ τους στις μεγάλες πλευρές τους με ευρύχωρες πόρτες και γενικά το περιβάλλον είναι φιλικό στον ήχο καθώς αποτελείται αποκλειστικά από πέτρα και ξύλο.Το σχέδιό μου είναι να τοπόθετήσω το stage και την κονσόλα στην κεντρική αίθουσα η οποία θα καλύπτεται από τα ηχεία του PA (ζωντανά και κονσέρβα),και στίς άλλες δύο από 2 ηχεία x250 watt.Πώς θα συνδέσω  όλα τα ηχεία μαζί, με την μεγαλύτερη δυνατή οικονομία στα καλώδια, πόσους και τι τελικούς θα χρειαστώ για να τα οδηγήσω(εκτός του PA) και είναι άραγε αρκετά για ένα ποιοτικό αποτέλεσμα?

Γ' αυτά αλλά και  οποιαδήποτε άλλη συμβουλή - παρατήρηση στα παραπάνω ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ρωτήσω κάτι καλοπροαίρετα.

Γιατί αναλαμβάνεις μια τέτοια δουλειά όταν δεν ξέρεις ακριβώς τι πρέπει να κάνεις και δεν το αφήνεις σε έναν επαγγελματία να έχεις και εσυ το κεφάλι σου ήσυχο?

 

Για τα τεχνικά δεν θα σου απαντήσω αλλά για το να έχεις την κονσόλα στη μία αίθουσα και να παίζει το live σε άλλη αίθουσα δεξια και αριστερά είναι απαράδεκτο. Καλύτερα 3 μικρές κονσόλες , μια σε κάθε χώρο και βλέπεις απο εκει και πέρα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ρωτήσω κάτι καλοπροαίρετα.

Γιατί αναλαμβάνεις μια τέτοια δουλειά όταν δεν ξέρεις ακριβώς τι πρέπει να κάνεις και δεν το αφήνεις σε έναν επαγγελματία να έχεις και εσυ το κεφάλι σου ήσυχο?

 

Για τα τεχνικά δεν θα σου απαντήσω αλλά για το να έχεις την κονσόλα στη μία αίθουσα και να παίζει το live σε άλλη αίθουσα δεξια και αριστερά είναι απαράδεκτο. Καλύτερα 3 μικρές κονσόλες , μια σε κάθε χώρο και βλέπεις απο εκει και πέρα.

Αφού ρωτάς καλοπροαίρετα....Λυπάμαι αν σου έδωσα την εντύπωση ότι δεν ξέρω τι να κάνω.Είχα την εντύπωση πάντως ότι το forum υπάρχει ακριβώς για ανταλλαγή απόψεων, εμπειριών και αλληλοβοήθειας.

Από αυτά που λές  παρακάτω συμπεραίνεται ότι κατάλαβες ότι ήθελες.Βέβαια  η άποψη να υπάρχουν κονσόλες σε αίθουσες που υπάρχουν μόνο ηχεία είναι πολύ πρωτοποριακή, και θα βρεί σίγουρα πολλούς μιμητές στίς μέρες μας.

Παρακαλώ όποιος έχει να πεί κάτι ουσιαστικό......,αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να αναλώσει κανείς τον πολύτιμο χρόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(αν και εντελώς προφανή μου φαίνονται τα παρακάτω:)

 

σε κάθε αίθουσα θα χρειαστείς τουλάχιστον ένα ηχείο από κάθε κανάλι στέρεο

 

δηλαδή έχοντας κανάλια Α και Β, και 3 αίθουσες, θα είναι:

 

Α1 Β1    Α2 Β2    Α3 Β3

 

Μια κονσόλα στην  αίθουσα 2 προφανώς αφού εκεί θα είναι και η μπάντα

 

απο τελικούς, μπορεί κι ένας να επαρκεί, διαφορετικά ένας γεφυρωμένος για το κανάλι Α και ένας γεφυρωμένος για το κανάλι Β

 

κι αν θες η μπάντα να ανεβάσει εντάσεις, βάζεις και δεύτερο ζεύγος ηχείων στην αίθουσα 2, καθώς και υπογούφερ (οπότε θες και δεύτερο τελικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το live και τις αίθουσες όντως κατάλαβα λάθος. Αλλά το να ρωτάς για συνδεσμολογίες ηχείων και για τι ενισχυτή θα χρειαστείς δείχνει οτι δεν είσαι επαγγελματίας και συνεπώς δεν ξέρεις ακριβώς τι να κάνεις στην συγκεκριμένη περίπτωση. Μου φάνηκε λοιπόν λιγο περίεργο το ερώτημα σου. Θα μου πεις βέβαια ότι θελω κάνω και σωστά καθώς μπορεί να ξεκινάς τώρα στο συγκεκριμένο τομέα ή να θες να δοκιμάσεις τις γνώσεις σου ή να αποφύγεις έξτρα κοστος και είναι όλα θεμιτά, και ναι το φορουμ είναι ανοιχτο προς ανταλλαγή απόψεων και έχει πραγματικούς γνώστες του αντικειμένου που θα σε βοηθήσουν όπως έχουν βοηθήσει αρκετούς με παρόμοιες απορίες σε ερασιτεχνικό ή επαγγελματικό επίπεδο. Το καλοπροαίρετα το εννοούσα και με παρεξήγησες απλά εξέφρασα και εγώ την απορία μου και την άποψη μου βάση των γραφόμενων σου, αν πιστεύεις οτι σε έθιξα συγνώμη.

Ελπίζω να βρείς την άκρη και ας βοηθήσουν οι γνωρίζοντες.

 

ΥΓ. Η αποψή μου είναι ενος ερασιτέχνη αν θες την διαβάζεις:  Με ένα ενισχυτή 2χ500 και τα ηχεία παράλληλα (απο το ένα ήχείο στο άλλο και μετα στον amp) τα Left μαζί στο ένα κανάλι και τα Right στο άλλο λογικά θα είσαι κομπλέ για μέτριας εντασης ήχο στις πλαινές αίθουσες. Θα χρειαστείς 4 καλώδια μόνο.

 

Good Luck!

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gdevelek, στα προφανή τη πατάς συνήθως.Κάποιες δεύτερες γνώμες μερικές φορές είναι απαραίτητες και σ' ευχαριστώ για τη δικιά σου. Loki σ' ευχαριστώ κι εσένα, κι όλα τάλλα νερό κι αλάτι που λένε και στα μέρη μου.Αφού συμφωνούμε όλοι....τέλος καλό όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου