Προς το περιεχόμενο

Κάποιο Home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο freemindgr πάντως το έχει πιάσει το νόημα...

Νισάφι με την επίδειξη του εξοπλισμού (και, κατ' επέκταση, της οικονομικής επιφάνειας -του μπαμπά, συνήθως). Καλό είναι να ανεβαίνουν εικόνες από home studio για να παίρνουμε οι υπόλοιποι ιδέες, αλλά εδώ είναι προφανές ότι ο τύπος απλώς κάνει μόστρα. Και klain σε τελική ανάλυση.

Δείχνει το ίδιο γραφικό με το να βλέπεις ένα δωμάτιο γεμάτο με σοκολάτες ή φώτος από κιθάρες με 3 μπράτσα&ή drums με 4 κάσες ή μια γυναίκα με 500 κιλά σιλικόνη.

Θα ήταν πιο χρήσιμο για όλους μας να ακούγαμε μεταξύ μας τις μουσικές μας και να γουστάρουμε, παρά να καμαρώνουμε σαν γύφτικα σκεπάρνια, άνευ λόγου&και αιτίας, για τον όποιο εξοπλισμό.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο freemindgr πάντως το έχει πιάσει το νόημα...

Νισάφι με την επίδειξη του εξοπλισμού (και' date=' κατ' επέκταση, της οικονομικής επιφάνειας -του μπαμπά, συνήθως). Καλό είναι να ανεβαίνουν εικόνες από home studio για να παίρνουμε οι υπόλοιποι ιδέες, αλλά εδώ είναι προφανές ότι ο τύπος απλώς κάνει μόστρα. Και klain σε τελική ανάλυση.

Δείχνει το ίδιο γραφικό με το να βλέπεις ένα δωμάτιο γεμάτο με σοκολάτες ή φώτος από κιθάρες με 3 μπράτσα&ή drums με 4 κάσες ή μια γυναίκα με 500 κιλά σιλικόνη.

Θα ήταν πιο χρήσιμο για όλους μας να ακούγαμε μεταξύ μας τις μουσικές μας και να γουστάρουμε, παρά να καμαρώνουμε σαν γύφτικα σκεπάρνια, άνευ λόγου&και αιτίας, για τον όποιο εξοπλισμό.

[/quote']

 

Ρε δεν πάμε καλά λεω γω... :roll:

 

Που ξέρεις ότι κάνει επίδειξη ο άνθρωπος ρε μεγάλε;

 

Πως είσαι σίγουρος ότι αυτό δεν είναι κομμάτι του portfolio που παραδίδει σε πιθανούς πελάτες, για να δείξει τον (ομολογουμένως εντυπωσιακό) εξοπλισμό του;;

 

Από που συμπεραίνεις ότι τα πήρε όλα με λεφτά του μπαμπά του;;

 

Που και να συμβαίνει αυτό μαγκιά του σε τελική ανάλυση...

 

Γιατί θα πρέπει να τα βλέπουμε όλα μέσα από το φάσμα της μίζερης καθημερινότητάς μας, αυτή είναι η δικιά μου απορία... Δηλαδή το πρώτο πράγμα που σας ήρθε στο μυαλό και σε σένα και στον free(?)mind ήταν το πόσο σας θίγει η επίδειξη ακριβού εξοπλισμού κάποιου άλλου μουσικού;;

 

Κάνεις λάθος λοιπόν, οι υπόλοιποι που απάντησαν έπιασαν το νόημα. Ειλικρινής θαυμασμός, μια σκέψη του στυλ 'ε ρε και να τα είχα εγώ αυτά!', υλικό για όνειρα αν θέλεις...

 

Με τη δικιά σας τη λογική, αν έχω ένα ωραίο αυτοκίνητο (που, σε τελική ανάλυση, ποιος είσαι εσύ που θα μου βάλεις χέρι αν μου το πήρε ο μπαμπάς μου?) να μην το κυκλοφορώ καθόλου για να μην θίξω το κοινό περί δικαίου αίσθημα και για να μην προσελκύσω σχόλια του τύπου 'κοίτα ο κουλός τι εργαλείο έχει, αν το είχα ΕΓΩ...!!!'

 

Ε λοιπόν εγώ λέω, όσο κομπλεξικοί είναι αυτοί που τα λένε αυτά για τ'αυτοκίνητα, άλλο τόσο είναι και αυτοί που κάνουν παρόμοια σχόλια για παρόμοιες φωτό εντυπωσιακού μουσικού εξοπλισμού. Και το κακό ξέρεις ποιο είναι;; Ότι τέτοιου τύπου σχόλια τους βγαίνουν αυθόρμητα, χωρίς τις αναλύσεις που έκανες στο post σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρέ μου χαίρομαι που συμφωνείτε μαζί μου... αλλά... ρε συ...

 

μ'αυτό το avatar που έχεις με πιάνουν νευρικά γέλια κάθε φορά που το βλέπω!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Είμαι σοβαρά;; 8) :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ τους προλαλήσαντες και θα θέσω ένα απλό ερώτημα.

 

Τον Yanni, το πατριωτάκι μας, τον ξέρετε φαντάζομαι και τη μουσική του επίσης.

 

Έχετε δει τα τέρατα που έχει στο home studio του; ΕΕΕΕΕ; 8)

 

Κοινώς, καλά κάνει και τα έχει όποιος τα έχει και να τα χαίρεται. Το αν ξέρει να τα χειρίζεται είναι δικό του θέμα (και μόνο) και βέβαια, σαφέστατα όλοι μας θα είχαμε τα ίδια και περισσότερα αν μας περίσσευαν μερικές δεκάδες χιλιάρικα... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρέ μου χαίρομαι που συμφωνείτε μαζί μου... αλλά... ρε συ...

 

μ'αυτό το avatar που έχεις με πιάνουν νευρικά γέλια κάθε φορά που το βλέπω!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Είμαι σοβαρά;; 8) :lol: :lol:

 

 

Γιατί γέλια παρακαλώ; Ο Μπομπ Σφουγγαράκης Τετραγωνοπαντελονής είναι αξιοσέβαστο πρόσωπο!! :lol: :lol:

 

Μια χαρά είσαι, channel9 καθημερινά στις 16:30 (ή στις 7:30 το πρωί, άμα ξυπνάς) και θα γίνεις περδίκι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θα πρέπει να τα βλέπουμε όλα μέσα από το φάσμα της μίζερης καθημερινότητάς μας' date=' αυτή είναι η δικιά μου απορία... [/quote']

 

δηλαδή ρε Abraxas, πού ακριβώς είναι η μιζέρια; το ότι δε θεωρείς και τίποτα σημαντικό το γεγονός ότι ο τύπος απλά έσκασε φράγκα για να φτιάξει αυτό το μεγαθήριο; εντάξει, μπράβο του, αλλά όχι και να τον "θαυμάζουμε ειλικρινώς" κιόλας γι'αυτό... θα τον θαυμάζαμε αν είχε πραγματικά να πει κάτι καινούριο σε όλους εμάς, αν είχε να προτείνει κάποια έξυπνη ιδέα, να παρουσιάσει κάποια καινούρια diy μόντα και πάει λέγοντας... το ότι απλά τα 'σκασε τα φράγκα, αγόρασε και έστησε όλον αυτόν τον γ*μάω-μάο εξοπλισμό, ντάξει, χαίρω πολύ, εμένα δε μου λέει τίποτα... ας χαλαρώσουμε λίγο, δεν υπάρχει κομπλεξισμός στην όλη κριτική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα ρωτήσει ένας τι πρέπει να αγοράσει για να έχει τον τέλειο ήχο η απαντήσεις είναι: δώσε χρήμα για να μιλάμε επαγγελματικά.. όταν κάποιος δίνει χρήμα και φαίνεται επαγγελματίας τότε είναι επιδειξίας.. βέβαια όλοι αν είχαν τα μηχανήματα θα κάναν παπάδες.. ε αφού είναι έτσι δεν παίρνουν ένα ανοιχτό δάνειο από την τάδεbank και να κάνουν παππάδες και να κάνουν και το κομμάτι τους;;;

Επειδή το όνειρό μου είναι να ηχογραφώ μια μέρα με κορυφαίους κονβέρτορες και όχι με κάποια κάρτα ήχου και να ακούω τις μίξεις της μουσικής μου σε κορυφαία μονιτορ και κ.τ.λ.. μπράβο του του τύπου, γιατί χαίρεται με το όνειρό μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο link απ'οπου μπορουμε να ακουσουμε μουσικη του εν λογου ( ομολογουμενως πλουσιου ) μουσικου? Ή τουλαχιστον καποια δισκογραφια δικη του ή συμμετοχη? Γιατι ο λαος μας λεει "οπου ακους πολλα κερασια' date=' κρατα μικρο καλαθι"[/quote']

 

Έλεος... :roll: :roll: :roll:

 

Γιατί πρέπει σε κάθε θέμα που ανοίγει να σέρνουμε τα κόμπλεξ μας... :roll: :cry:

 

 

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, για να έχουμε τα πράγματα σε μία σωστή προοπτική, δε νομίζω ότι οι φωτογραφίες δείχνουν ένα home studio. Πιστεύω πως δείχνουν το entertainment room κάποιου εύπορου ανθρώπου ο οποίος έχει σαν χόμπυ τα synths, αλλά επίσης το hi-fi. Κανένα home (ή άλλο) studio δεν είναι ποτέ τόσο τακτοποιημένο αν κάποιος εργάζεται εκεί, ούτε χρειάζεται κανείς ένα τεράστιο home theater σύστημα ΜΕΣΑ στο στούντιο.

 

Αν υπήρχε θέμα του ότι το συγκεκριμένο πρόσωπο γράφει μουσική για ταινίες ή διαφημιστικά σποτ, θα βλέπαμε (κάπου κοντά στα τέσσερα μόνιτορ) ένα μικρότερο μόνιτορ για συγχρονισμού ήχου και εικόνας, ενώ το κλαβιέ είναι φανερά το κλαβιέ κάποιου που δεν εργάζεται επαγγελματικά. Τέλος, τα τέσσερα μόνιτορ (δηλαδή όσα μπορεί να σηκώσει η Parhelia της Matrox) είναι φανερά καταναλωτική υπερβολή διότι μπορείς να έχεις το ίδιο εμβαδόν εργασίας με δύο μόνο μόνιτορ μεγαλύτερης ανάλυσης, ενώ - αν προσέξετε - ο συγκεκριμένος τύπος έχει απλώσει το timeline του Sonar, κάτι που επίσης δεν θα έκανε κανείς για κανένα λόγο (χρησιμοποιούμε τα επιπλέον μόνιτορ για να ανοίξουμε επιπλέον παράθυρα, όχι για να επεκτείνουμε το timeline μέχρι την Καλαμάτα). Εν' τω μεταξύ (παρά τα τέσσερα μόνιτορ) έχει σπάσει το παράθυρο με το mixer, ενώ έχει δύο ξεκάρφωτα παράθυρα σε τέτοιες θέσεις που εμποδίζουν την εργασία με εκείνα που έχει ξεχειλώσει.

 

Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση (και ενισχύει την άποψη ότι κανείς δεν εργάζεται εκεί μέσα) είναι ότι παρά το γεγονός ότι έχουν δοθεί τόσα χρήματα, δεν υπάρχει ένα booth για να γραφτεί ένα ακουστικό όργανο ή ένα μικρόφωνο. Γνωρίζω ανθρώπους με μικρότερα "home studios" που πολύ σύντομα μετά την έναρξη της διαμόρφωσης του χώρου τους χρειάστηκαν κάτι τέτοιο - τώρα πως αυτός δεν έχει ασχοληθεί, βγάλτε τα συμπεράσματά σας, αλλά ούτε ο πιο σκληροπυρηνικός συνθεσαϊζεράς δεν απορρίπτει τη πιθανότητα να μπορεί να γράψει τη φωνή μιας κοπέλας ή μια ακουστική κιθάρα.

 

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι αυτές οι φωτογραφίες είναι στημένες για να εντυπωσιάσουν (πελάτες, φίλους, εμάς... ποιος ξέρει), αλλά πάντως νομίζω ότι τζάμπα έχετε αρπαχτεί διότι αυτό δεν είναι home studio υπό καμία έννοια.

 

Υ.Γ. Μάλιστα, τώρα που το σκέφτομαι (τι χαζός που είμαι, έπρεπε να το είχα σκεφτεί αμέσως) αυτό είναι ένα show room σε κάποιο μαγαζί.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου