Προς το περιεχόμενο

You don't let nobody down


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα μου έφερε στο μυαλό early Clapton και JJ Cale. Σου πάει αυτό το ύφος κυρίως λόγω φωνής. Πολύ καλό πάντως.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίο,σε μένα θύμισε παλαιάς κοπής Clapton.

(Θα μ' άρεζε καλύτερα με λιγότερο βιμπράτο στο slide και πιο βρωμόηχο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι το καλυτερο σου κομματι απο τα uploaded.

 

Εγω θα το πω και για σενα ομως:KOMMATAΡΑ!

 

Ιδιως αυτη η μεταβαση απο μινορε σε ματζορε(ρεφραιν) ειναι εκπληκτικη!

 

Nα πω οτι μου αρεσαν πολυ και οι στιχοι.

Μπορει να χουν τις τετριμμενες αμερικανοεκφρασεις αλλα ειναι του γουστου μου αυτα τα μηνυματα που περνουν με εξυπνα λογοπαιγνια για απλες καθημερινες καταστασεις.

 

Η φωνη με φανερα δειγματα προοδου!

 

Παρατηρησεις:

 

Ο Σπυρος εχει δικιο,το ez drummer κανει μπαμ,θα μπορουσε να ειναι καλυτερος ο ηχος των τυμπανων και φυσικα αν ειχες προγραμματισει κανενα break και δεν ειχε αυτα τα ετοιματζιδικα fill ins που ειναι γνωστα σε οσους το χρησιμοποιουν,θα ανεβαινε ενορχηστρωτικα.

 

Ηθελα στο τελος να αφησεις το slide και να παιξεις μ εναν στρατοηχο απ αυτους που μας εχεις παραθεσει κατα καιρους.

Να ξεσπασεις και να ξεσκοτεινιασει το κομματι.

 

ΜΠΡΑΒΟ!

 

+1

Για να μην επαναλαμβανόμαστε....

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι το training θα βοηθήσει Δημήτρη.  ;D

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι δε θύμισε σε κανέναν Tom Petty που μου θυμίζει εμένα.  ;D

Κάνεις λάθος.

 

Μπράβο ρε Σπύρο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάω από τ' αρνητικά. Θεωρώ ότι (αν και ο τίτλος του κομματιού) δεν έπρεπε να έχεις τη φράση του τίτλου στην αρχή κάθε στροφής. Στις slide φράσεις έχεις κάποιες που έιναι και δεν είναι μέσα (μάλλον οι καταλήξεις τους).

Η αλλαγή είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ, είναι αριστούργημα. Επίσης στη φωνή (αν και δεν είσαι 100% καλός) είσαι καλύτερος απο άλλες φορές, που σημαίνει ότι θα έρθει η στιγμή που θα τα λες μια χαρά.

 

Σου είπα ότι η αλλαγή είναι all the money?  ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως σκοτεινο και μυστηριωδες  8)

εξαιρετικες κιθαρες και εξυπνη αλλαγη!

αυτο πο λεει ο Νεστορας οτι φευγεις λιγο σε καποιες φρασεις εμενα μου αρεσει παραπολυ!  ;D

καποια Break στα ντυμπανα δεν μου αρεσαν θα τα προτιμουσα πιο απλα

 

το μεινονεκτημα για μενα ειναι η φωνη. το προβλημα εγω το "ακουω" στην προφορα και οχι στις νοτες. η χροια σου περα απο ταιριαστη για το κομματι μου ειναι μια χαρα και η εκταση σου ειναι οσο χρειαζεται.

 

θα προτινα εαν και ποτε ηχογραφισεις "σοβαρα" τα κομματια σου να τα τραγουδισει καποιος αλλος  :)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει όντως κάποιον καλύτερο στη φωνή... Και κάπως καλύτερο ήχο στο μπάσο... :-X

Αλλά είναι ωραίο κομμάτι! Πολύ με άρεσε...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να το είχα γράψει εγώ. Συγχαρητήρια.

 

BTW Η φωνή είναι μια χαρά για το κομμάτι αλλά είναι ΠΟΛΥ καθαρή. Δοκίμασε να την κάνεις λίγο πιο lo-fi...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο,

Πολύ καλή η προσπάθειά σου αλλα θα ξεκινήσω απο αυτα που βλέπω αρνητικά πρώτα και που αναφέρθηκαν λιγο-πολυ.

Σε εχω ακούσει να παίζεις εκπληκτική μπλούζ κιθάρα κατι που σήμερα δεν κατάφερες , το βιμπράτο αρκετό και καποιες νότες ήταν λιγο φάλτσες.

Η φωνη σου έχει καποιο χαρακτήρα αλλα επετρεψέ μου να πω οτι δεν εισαι φτιαγμένος για τραγουδιστής..

 Κατα τα αλλα το κομμάτι ειχε μια καταπληκτική αλλαγη σε κάποιο σημείο και με διαφορετική παραγωγή θα το ακούγαμε και απ τα ραδιόφωνα!

 

Φιλικά

Νάσος

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για όλα τα σχόλια. Ευχαριστώ δε και για τις αρνητικές παρατηρήσεις καθότι ως γνωστόν βοηθούν να γίνουμε καλύτεροι και δείχνουν πραγματικό ενδιαφέρον.

 

Όσον αφορά το slide που ανέφεραν ο Νέστορας κι ο Νάσος, είναι παιγμένο ακριβώς όπως το ήθελα. Αν άλλαζα κάτι θα ήταν ο ήχος που τον φανταζόμουν λίγο διαφορετικό και όχι τόσο straightforward bluesy.

 

Ο φάνκυ που είπε για τον ήχο του μπάσου (γιατί άραγε; ;D) και έχει δίκιο. Αν και όταν το κομμάτι γραφτεί κανονικά, φυσικά και θα υπάρχει κανονικό μπάσο με τον προσεγμένο ήχο του και όχι vst.

 

Τα φωνητικά: Δεν είμαι τραγουδιστής (τι λες ρε μεγάλε, καλά που μας το διευκρίνισες  ;D). Επίσης δεν έχω φιλοδοξία να γίνω. Αυτό που θέλω όμως είναι να ερμηνεύω αξιοπρεπώς τα κομμάτια μου και μόνο. Υπό αυτό το πρίσμα, προσπαθώ, γνωρίζοντας πολύ καλά τις αδυναμίες μου και ακούγοντας με προσοχή τα λάθη μου, αλλά το πρόβλημα είναι ότι η φωνή προπονείται πολύ σπάνια. Μόνο όταν υπάρχει τραγούδι που θέλω να πω. Ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα την προσέξω πιο συστηματικά.

 

Αυτό που ανέφερε ο bluezlick περί άλλου τραγουδιστή, θα το έκανα ευχαρίστως αν έβρισκα κάποιον που θα μπορούσε να τα πει όπως ακριβώς θέλω και με την κατάλληλη χροιά. Έναν καλλίφωνο εγώ δηλαδή.  ;D

 

Για τα τύμπανα τα είπαμε και προηγουμένως. Δεν έχω ασχοληθεί επαρκώς ούτε με τον ήχο αλλά και κάποια breaks είναι όντως εκτός κλίματος.

 

Σας ευχαριστώ όλους ξανά που μπήκατε στον κόπο και το ακούσατε και γράψατε αυτό που πιστεύετε.

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κομματάρα! Noir και ατμοσφαιρική!

 

BTW Η φωνή είναι μια χαρά για το κομμάτι αλλά είναι ΠΟΛΥ καθαρή. Δοκίμασε να την κάνεις λίγο πιο lo-fi...

 

Yep! Αν όχι σε όλο (αφήνω εκτός το καταπληκτικό chorus) μόνον στο κουπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου