Προς το περιεχόμενο

Behringer V-amp3 guitar-amp tones.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνέχεια προηγούμενου thread:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=191264.msg634544#msg634544

 

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

 

  οι ηχογραφήσεις έγιναν με NS Telecaster (bridge Haussel A2 pu) στο Audacity και στα 80bpm (αυτή είναι και η ταχύτητα που όρισα ως modulation speed στο chorus).

 

  To eq είναι παντου @12o'clock, με medium room reverb@11o'clock.

Στα πρώτα 15" ακούγεται ο ενισχυτής μόνο με reverb και μετά με reverb και το chorus@12o'clock, ενώ το gain είναι μηδέν.

 

Εκτός από τους ενισχυτές που μου ζήτησες, σου έκανα και ένα κλιπάκι bypass, καθώς και μια προσομοίωση dumble.

 

Εκτός από τον bluesbreaker, όπου έβαλα καμπίνα 2x12, σε όλα τα άλλα κράτησα τα presets της Behringer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαρισρω πολυ φιλε για τα clipakia ενταξει μου φαινεται οτι ειναι αρκετα τιμιο για τα λεφτα του το vamp3 αλλα θελω να το ακουσω και απο κοντα . Απο τα μοντελα πιο πολυ μου αρεσαν το Vox Ac15 , το Jazz chorus , Το deluxe reverb και το Bluesbreaker . Το chorus ηταν με ρυθμισεις που δεν ειναι και τοσο του γουστου μου , αλλα ακουγονταν οκ . Μην ξεχναμε οτι κανει το ολο κολπο 85 , δηλαδη φτηνοτερα απο ενα μεσο Chorus :) . Η α ληθεια ειναι οτι δεν ειμαι φαν του modelling και ουτε το εχω ψαξει τοσο , αλλα λογω κρισης και μεταφορας στρεφομαι προς τα κει .

Τελος απο μεριας Line 6 σε κοντινα χρηματα υπαρχει το Pod 2.0 . Ποιο πιστευεις οτι ειναι καλυτερο ? Ειναι το ιδιο πραγμα και απλα αλλαζει η μαρκα ? Το γεγονος οτι εχουν βγει και αλλα Pods μηπως δειχνει οτι το 2.0 ειναι ξεπερασμενο πια ? Απο την αλλη ενω εχει βγει το Xt και το X3 συνεχιζουν και βγαζουν αυτο σαν φτηνη εναλλακτικη ,μηπως λεει κατι αυτο ?

Απο την αλλη το Vamp3 υποτιθεται οτι ειναι το πρωτο στη σειρα της Behringer αρα και το καλυτερο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την αλλη το Vamp3 υποτιθεται οτι ειναι το πρωτο στη σειρα της Behringer αρα και το καλυτερο ?

 

Για την ακρίβεια είναι το τρίτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το chorus ηταν με ρυθμισεις που δεν ειναι και τοσο του γουστου μου , αλλα ακουγονταν οκ .

Γι'αυτό σου είχα πει να μου γράψεις τις ρυθμίσεις που θα'θελες. ;)

Εγώ δε χρησιμοποιώ καθόλου chorus, οπότε έβαλα αρκετά έντονα, για να δεις τι παίζει.

 

Πάντως, όπως σου έστειλα και στο πμ, σου δίνει δυνατότητες tweaking και συνδυασμού ενισχυτών-καμπίνων, αλλά με μέτριο ηχητικό αποτέλεσμα, ειδικά για τα modulation effects.

 

Το pod2.0 δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε δε μπορώ να εκφέρω άποψη.

 

Από τη στιγμή που θέλεις, πάντως, να στέλνεις σε κονσόλα, έχε υπόψιν σου και το rack v-amp pro, που δίνει περισσότερα line out (παίζει ένα στις αγγελίες σε πολύ καλή τιμή----δεν έχω σχέση με τον πωλητή,φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου