Προς το περιεχόμενο

Προσθηκη 2 νεων πεταλιων στο pedalboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους σας!

Βρισκομαι στην ευχαριστη θεση να περιμενω 2 νεα πεταλακια απο Αμερικη (ISP Decimator + Dr Scientist Mini Reverberator) τα οποια θα μπουν στην αλυσιδα των υπολοιπων πεταλιων μου τα οποια ειναι κατα σειρα:

Korg Pitchblack - Ernie Ball VP Jr - Fulltone Clyde Deluxe - Fulltone Mini Deja Vibe 2 - Mad Professor Fire Red Fuzz - Mad Professor Litle Green Wonder - Homebrew Electronics Detox EQ - Empress Vintage Modified Superdelay - Boss RC 3.

Εχω στην κατοχη μου εναν Marshall JCM 2000 DSL 401 combo του οποιου δε μου αρεσει ομως η λουπα  κ ετσι τα εχω ολα μπροστα.Τη βρωμα μου τη βγαζω απο τα Mad Professor Fire Red Fuzz - Mad Professor Litle Green Wonder - Homebrew Electronics Detox EQ (και τα 3 μαζι).

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1) Διαβαζω σε ξενα forums πως το ISP Decimator αν τοποθετηθει μετα το delay κοβει τις ουρες,ισχυει κατι τετοιο?Μηπως τελικα ειναι καλυτερα να τοποθετηθει μετα τη βρωμα, πριν απο το delay, κ οχι πριν το Boss RC 3?

2) Το reverb που περιμενω να το τοποθετησω πριν η μετα το delay μου?Η λογικη μου λεει πως στην περιπτωση που το βαλω πριν θα αυξησω κατα πολυ το ηδη μεγαλο headroom του Empress οποτε λεω να το βαλω μετα.

Περιμενω τις αποψεις σας.Ευχαριστω.

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1) Διαβαζω σε ξενα forums πως το ISP Decimator αν τοποθετηθει μετα το delay κοβει τις ουρες,ισχυει κατι τετοιο?Μηπως τελικα ειναι καλυτερα να τοποθετηθει μετα τη βρωμα κ οχι πριν το Boss RC 3?

2) Το reverb που περιμενω να το τοποθετησω πριν η μετα το delay μου?Η λογικη μου λεει πως στην περιπτωση που το βαλω πριν θα αυξησω κατα πολυ το ηδη μεγαλο headroom του Empress οποτε λεω να το βαλω μετα.

Περιμενω τις αποψεις σας.Ευχαριστω.

 

Καταρχην μεγεια,καλοπατητα!

1)Ναι,μετα τα βρωμοπεταλα και πριν τα εφφεδοπεταλα συνηθως ειναι η προτιμοτερη θεση

2)Οπου σου ακουγεται καλυτερα (αν τα χρησιμοποιεις ταυτοχρονα).Αλλοι αρεσκονται στο να στελνουν delay στο reverb και αλλοι το αντιστροφο. Συνηθως ομως μπαινει το reverb στο τελος της αλυσιδας νομιζω απο τους περισσοτερους

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx heorgekz750.Επειδη αναπαραγω τον ηχο των Kyuss μηπως γνωριζεις η μπορει; να καταλαβεις αν ο Homme στις ψυχεδελιες του εστελνε delay στο reverb η το αντιστροφο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Homme δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ reverb σε λάιβ. Στους δίσκους του με τις εκάστοτε μπάντες του, έχει μεν χρησιμοποιηθεί στο στούντιο αλλά σπανιότατα και μόνο ως "αλατοπίπερο", χωρίς να αποτελεί κύριο συστατικό του ήχου του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

K αυτο το αλατοπιπερο ηταν πριν η μετα το delay? Γιατι ενα touch reverb (room νομιζω) το εχουν στα studio albums τους,δε το εχουν?Στα live κ εγω εχω την αισθηση πως παιζουν με το reverb του χωρου.Στο δωματιο ομως δεν εχω τετοιο reverb...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο παραδείγματα: από Queens σε πολλά τραγούδια του Lullabies to Paralyse υπάρχουν plates, springs κλπ., και από Kyuss στη μέση του "Asteroid". Είναι αδύνατο να σου πω αν ήταν πριν ή μετά το delay. Δεν πιστεύω ότι έχει καν σημασία, και ανάλογη πχ. με τους πειραματισμούς που κάνουν οι shoegazers. Ακολούθησε το γούστο σου...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το ISP, αλλά διαφορετικά gates και συναφή, επομένως δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Αυτό που συμβαίνει με αυτά είναι πως όταν πέφτει η ένταση του παραγόμενου από εσένα σήματος κάτω από ένα threshold, επεμβαίνει το gate και επιβάλλει τη... μούγκα. Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι πως όταν οι "ουρές" βρεθούν κάτω από αυτό, θα κοπούν ανάλογα. Θα έβαζα λοιπόν ένα gate πριν από το delay.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99% το reverb θα σου αρέσει περισσότερο στο τέλος.

Εκεί θα παίρνει συνολικά τον ήχο σου (με drive,delay και οτιδήποτε έχεις) και θα προσθέτει χώρο.

 

Το noise gate στη θέση σου θα το έβαζα μετά τα drive.

 

Γιατί όμως αγόρασες gate?

Έχεις θέματα με θόρυβο?

Η απλά θέλεις να κόψεις ουρές?

 

Αν ισχύει το πρώτο, τότε ΟΚ.

Αν ισχύει το δεύτερο, μου φαίνεται παράξενο.

Οι stonerάδες γενικά τον θέλουν τον θόρυβο.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου