Προς το περιεχόμενο

ξυλεια ηλεκτρικης κιθαρας


E.G.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ρε μανωλη τι ψαχνεσαι, μεσα στην εβδομαδα θα εχω αρκετα μετρα μαδερια ash. θα μιλησουμε και μεσα στο σκ θα κατεβεις, θα μου πεις και τι σχεδιο θελεις να το παρεις ετοιμο κομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μανωλη τι ψαχνεσαι, μεσα στην εβδομαδα θα εχω αρκετα μετρα μαδερια ash. θα μιλησουμε και μεσα στο σκ θα κατεβεις, θα μου πεις και τι σχεδιο θελεις να το παρεις ετοιμο κομενο.

ΟΚ! Μάλλον σ'αρέσει ΠΟΛΥ να φτιάχνεις όργανα γιατί σε έχω πρήξει και ΔΕΝ με έχεις βρίσει ακόμα...

(Δεν υπάρχει emoticon για αιώνια ευγνωμοσύνη ή για γλείψιμο ή κάτι τέτοιο :-[)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους ,αυτος ο καλος κυριος που πηγες και πηρες τα ξυλα ειναι Αθηνα προφανως ε?

ειμαι Θεσ/νικη και δεν εχω βρει καποιο προμηθευτη που να εχει τετοιου ειδους ξυλα ,ασε που πας να ρωτησεις σε οργανοποιους και δεν λενε ,φοβουνται μην τους φας τη δουλεια(ελεος!!!).μπορει κανεις να βοηθηση με καποια πληροφορια,για ελλαδα,στο εξωτερικο παιζουν μαγαζια αλλα ποιος θα μου πει αν ειναι οκ τα ξυλα τους ασε που το κοστος ειναι μεγαλο(π.χ.warmoth)

Καλημέρα , στείλε μου πμ με το τι περίπου ψάχνεις και θα σου πω για αυτα που ξέρω

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

θα αναστήσω το θέμα έχοντας κάποιες απορίες .. :-\

άρχισα σήμερα να διαβάζω και να ενημερώνομαι για κατασκευή σώματος ξεκινώντας από το 0  .Θα  διαβάσω αρκετά και μετά θα παw στην πράξη για το πρώτο σώμα..συγκεκριμένα telecaster που είναι και εύκολο..

έπεσα πάνω σε αυτό το site που λέει για τα ξυλα http://www.jemsite.com/jem/wood.htm ..ΑΛΛΑ ας πούμε ότι εγώ θέλω να πάω σε μια ξυλαποθήκη να ζητήσω ένα ξύλο συγκεκριμένο.. θα πρέπει να ξέρω την ονομασία του στα ελληνικά... ???

μπορεί κάποιος να μας δώσει πληροφορίες πως λέγονται διαφορα ξύλα ?

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου στην Ελλαδα για σωμα τελε μπορεις να βρεις φθηνα δεσποτακι (ash). ξεκινα απο εκει, φτιαξε το πρωτο σωμα, δες αν σου αρεσει και μετα το ψαχνεις για "εξοτικα" ξυλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ schafferbfg :

 

Ναι, -λογικά- θα πρέπει να ξέρεις –και- την Ελληνική ονομασία των ξυλων που θέλεις να επιλέξεις για την telecaster που θέλεις να φτιάξεις.

 

Π.χ.

Ash – Ελλ. Ονομασία: «Δεσποτάκι»

Alder - Ελλ. Ονομασία: «Σκλήθρο»

Maple – Ελλ. Ονομασία: «Κελεμπέκι»

Rosewood – Ελλ. Ονομασία: Τριανταφυλλόξυλο η’ «Τριανταφυλλιά»

 

Αν έχεις άλλες απορίες για την Ελληνική ονομασία των ξύλων ρωτά συγκεκριμένα και θα λάβεις τις επιμέρους απαντήσεις σου για το θέμα της ονομασίας αυτών.

 

Σαν συμβουλή –προτού «φας» κανένα δάκτυλο με την σέγα η’ με το ρούτερ…- πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο για σένα να απευθυνθείς για την κατασκευή του σώματος στους συνδαιτυμόνες: E.G. και  argytar που και μεγαλύτερη πείρα έχουν ως προς τον χειρισμό των κοπτικών μηχανημάτων και σαφώς περισσότερες γνώσεις ως προς την επιλογή των κατάλληλων ξύλων για την υλοποίηση της κατασκευής καθώς και για την διεργασία προς αυτήν.

 

Από εκεί και πέρα, αν σε ενδιαφέρει αυτό, θα σε συμβούλευα να μαθητεύσεις πρώτα κοντά τους, –αν οι ίδιοι το επιτρέπουν και το επιθυμούν αυτό…- η’ σε όποιον άλλον εξασκημένο τεχνίτη μπορεί να σου τα παρέχει-προσφέρει αυτά και έχοντας –πια- την απαραίτητη εργασιακή πείρα και τις απαραίτητες γνώσεις να κάνεις -πολύ πιο υστέρα…- κάτι -αποκλειστικά πια…- μόνος σου.

 

Πιστεύω ότι ευνόητα καταλαβαίνεις ότι δεν σου γράφω αυτά με καμία πρόθεση η’ διάθεση προσβολής η’ μείωσης, αλλά σαν συμβουλές προτού να έχεις κάποιο εργασιακό ατύχημα με τα κοπτικά εργαλεία…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ schafferbfg :

 

Ναι, -λογικά- θα πρέπει να ξέρεις –και- την Ελληνική ονομασία των ξυλων που θέλεις να επιλέξεις για την telecaster που θέλεις να φτιάξεις.

 

Π.χ.

Ash – Ελλ. Ονομασία: «Δεσποτάκι»

Alder - Ελλ. Ονομασία: «Σκλήθρο»

Maple – Ελλ. Ονομασία: «Κελεμπέκι»

Rosewood – Ελλ. Ονομασία: Τριανταφυλλόξυλο η’ «Τριανταφυλλιά»

 

Αν έχεις άλλες απορίες για την Ελληνική ονομασία των ξύλων ρωτά συγκεκριμένα και θα λάβεις τις επιμέρους απαντήσεις σου για το θέμα της ονομασίας αυτών.

 

Σαν συμβουλή –προτού «φας» κανένα δάκτυλο με την σέγα η’ με το ρούτερ…- πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο για σένα να απευθυνθείς για την κατασκευή του σώματος στους συνδεόμενες: E.G. και  argytar που και μεγαλύτερη πείρα έχουν ως προς τον χειρισμό των κοπτικών μηχανημάτων και σαφώς περισσότερες γνώσεις ως προς την επιλογή των κατάλληλων ξύλων για την υλοποίηση της κατασκευής καθώς και για την διεργασία προς αυτήν.

 

Από εκεί και πέρα, αν σε ενδιαφέρει αυτό, θα σε συμβούλευα να μαθητεύσεις πρώτα κοντά τους, –αν οι ίδιοι το επιτρέπουν και το επιθυμούν αυτό…- η’ σε όποιον άλλον εξασκημένο τεχνίτη μπορεί να σου τα παρέχει-προσφέρει αυτά και έχοντας –πια- την απαραίτητη εργασιακή πείρα και τις απαραίτητες γνώσεις να κάνεις -πολύ πιο υστέρα…- κάτι -αποκλειστικά πια…- μόνος σου.

 

Πιστεύω ότι ευνόητα καταλαβαίνεις ότι δεν σου γράφω αυτά με καμία πρόθεση η’ διάθεση προσβολής η’ μείωσης, αλλά σαν συμβουλές προτού να έχεις κάποιο εργασιακό ατύχημα με τα κοπτικά εργαλεία…

 

ευχαριστώ πολύ  φίλε voyager για τις  πληροφορίες και τις συμβουλές..φυσικά  και πριν κάνω οτιδήποτε θα διαβάσω προσεκτικά..γενικά έχω δουλέψει με φρέζα,τόρνο και CNC μηχανές οπότε κατέχω μια εμπειρία...:)

 

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου