Προς το περιεχόμενο

Σειρά πεταλιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά Noizάδες! Λοιπόν θα θίξω ένα πολύ σύνηθες θέμα, το οποίο βασανίζει τους κιθαρίστες... Επειδή είναι σπαζοκεφαλιά και θέλω γνώμες, ήθελα ρωτήσω με τι σειρά (από κιθάρα προς ενισχυτή) θα βάλω τα παρακάτω πετάλια:

1)Wah, 2)Distortion, 3)Delay, 4)Reverb, 5)Compression Sustainer και 6)Harmonizer.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα από wah -> comp -> dist -> delay -> reverb -> harmoniser και μετά κάνε μικροαλλαγές (ή και μεγαλύτερες) (α) για να καταλάβεις γιατί μπήκαν έτσι, (β) για να δεις αν σου αρέσει που μπήκαν έτσι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα προσπεράσω τα αυτονόητα της μορφής "δεν υπάρχει σειρά/πρέπει να πειραματιστείς/να βρεις τον ήχο σου/δεν υπάρχουν κανόνες..." και θα σου πω να ξεκινήσεις ως εξής.

compressor, wha, distortion, Harmonizer, Delay, reverb.

 

 

Edit: ή βάλε τα έτσι όπως λέει ο bloody.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, το harmonizer κι εγώ θα το έβαζα αρχικά εκεί... και μετά θα άρχιζα τις περιπέτειες βάζοντάς το στο τέλος. "But the wah is absolutely not negotiable" που θα έλεγε και η Θάτσερ... ;D (αστειεύομαι)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπεράσω τα αυτονόητα της μορφής "δεν υπάρχει σειρά/πρέπει να πειραματιστείς/να βρεις τον ήχο σου/δεν υπάρχουν κανόνες..." και θα σου πω να ξεκινήσεις ως εξής.

compressor, wha, distortion, Harmonizer, Delay, reverb.

 

 

Edit: ή βάλε τα έτσι όπως λέει ο bloody.

 

κάπως έτσι τα έχω και γω... μου τα χάλασες λίγο με το wah. Γιατί τον κομπρέσορα τον έβαλες τελευταίο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τελευταίο? Πρώτο τον έβαλα.

Συγνώμη τελευταίο όπως τα βλέπω εγώ. Εννοούσα πρώτο από κιθάρα προς ενισχυτή. Σε όλα συμφωνούμε εκτός από wah/comp... Τα έχω ανάποδα. Απλά ήθελα να ρωτήσω, το comp πάει πρώτο απ' όλα; Ρωτάω επειδή συνήθως βάζουν το wah πρώτο...(όπως και γω)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνήθως βάζουν το wah πρώτο

Ρε παιδιά ΠΑΝΤΑ το είχα απορία αυτό... ΓΙΑΤΙ πρώτο? Εμένα στο μπάσο μου αρέσει τελευταίο ... Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος ότι ας πούμε κόβει συχνότητες κλπ? Ή απλά είναι καλύτερο το ηχητικό αποτέλέσμα σε συνεργασία με τις βρώμες? (Εγώ το χρησιμοποιώ συνήθως μαζί με βρώμα και phaser ώστε να πετύχω έναν αρκετά synth ήχο στα ηλεκτρονικά σημεία)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ΠΑΝΤΑ το είχα απορία αυτό... ΓΙΑΤΙ πρώτο? Εμένα στο μπάσο μου αρέσει τελευταίο ... Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος ότι ας πούμε κόβει συχνότητες κλπ? Ή απλά είναι καλύτερο το ηχητικό αποτέλέσμα σε συνεργασία με τις βρώμες? (Εγώ το χρησιμοποιώ συνήθως μαζί με βρώμα και phaser ώστε να πετύχω έναν αρκετά synth ήχο στα ηλεκτρονικά σημεία)

δεν ξέρω ρε συ, είχα βάλει το distortion μπροστά του και "έκοβε" πολύ σε ήχο. Γι' αυτό και έχω προβληματιστεί με τη σειρά των πεταλιών.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συνήθως το wha το έχεις σε "απ'ευθείας" συνδεση με την κιθάρα (όπως εσύ). Εγώ βάζω έναν κομπρέσσορα στην αρχή (σε ήπια ρύθμιση) για έλεγχο των δυναμικών που θα στείλω στα υπόλοιπα εφφέ (που είναι ένας συνδυασμός αναλογικών distortion/fuzz και modelling - Μ13). Η ύπαρξη αυτού του κομπρέσσορα με βοηθάει και όταν αλλάζω κιθάρες στο να ρυθμίζω γρήγορα τη στάθμη.

Ετσι κι αλλιώς δεν χρησιμοποιώ πλέον αναλογικό wha (και δεν πολυχρησιμοποιώ wha γενικώς) οπότε αν ενεργοποιήσω κάποιο αυτό θα είναι μετά τον κομπρέσσορα. Μια χαρά είναι από άποψη ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου