Προς το περιεχόμενο

Ποιό noise gate?


doomsayer88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χμμμ. απλα το χρειαζομαι για τα κοψιματα να μου κοβει τα τσιριγματα κυριως, και για τα beatdowns... ααα και καλυτερη μπαντα δεν ειναι ουτε οι maiden ουτε οι metallica. οι throwdown ειναι... :P

 

Βοηθησε με λιγο με τους ορους κοψιματα beatdowns...(το τσιριγματα το εχω).

Πες μου επισης τι εξοπλισμο εχεις απο το input μεχρι τη κιθαρα και τι καλωδιο(ΜΑΡΚΑ) χρησιμοποιεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βοηθησε με λιγο με τους ορους κοψιματα beatdowns...(το τσιριγματα το εχω).

Πες μου επισης τι εξοπλισμο εχεις απο το input μεχρι τη κιθαρα και τι καλωδιο(ΜΑΡΚΑ) χρησιμοποιεις...

 

Τα στοιχεία τα έδωσε έμεσα αναφέροντας τους throwdown... ακουσέ τους στο youtube και θα καταλαβεις....τουλάχιστον τα beatdown θα τα αναγνωρίσεις σίγουρα... για τα άλλα περιμένουμε τον OP  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το TC Nova Dynamics τι γνώμη έχεις?
το συγκεκριμενο δεν το εχω δοκιμασει..εεχω δοκιμασει ομως πολλα αλλα...κανενα τους δεν με ικανοποιησε

 

--[CROATOAN]--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχμ... με τη λογική του μπακάλη μόλις βγάλατε άχρηστα όλα τα gates που έχουν πάνω από μια ρύθμιση.
Αναφερομαι σε stomp boxes..Τωρα εαν πας σε racks πιστευω πως κι εκει το isp ειναι πρωτο μιας και βγαινει και αυτο σε rack..σε stomp box δεν μπορει να το συναγωνιστει καποιο αλο

--[CROATOAN]--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι παράμετροι που είπα πιο πάνω βρίσκονται στο TC Nova Dynamics (stompbox). Τώρα το αν το ISP είναι το καλυτερότερο: σεβαστό σαν άποψη (που δεν τη συμμερίζομαι) αλλά όπως και να'χει, σαν ανταγωνισμό έχει δύσκολο (τα racks ας μην τα συνυπολογίζεις καν).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα τον ορο κοψιματα δεν μπορω να στο προσδιορισω γραπτως..

αυτο τα περιεχει ολα οσα αναφερω

απο εξοπλιασμο εχω μια bc rich warlock (την οποια την εχω βαλει αγγελια) και εναν emg 85x γεφυρα. τωρα εχω εναν 15αρι randall σπιτι να κανω την δουλεια. το ολο προβλημα ειναι στο studio οπου χρησιμοποιω κεφαλη randall...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω στο περιπου ποιο ειναι το προβλημα...

Αν και δε μου λες ποιος ειναι ο Ρανταλ και τι καλωδια χρησιμοποιεις(ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ!!!) θα κανω οτι μπορω για να σε βοηθησω...

Εχοντας δοκιμασει και τα 3 noise gates θα παραθεσω τις εντυπωσεις μου για το καθενα:

 

NS-2

Το Boss ειναι το λιγοτερο "διαυγες" NG απο τα 3...το "σου χαλαει τον ηχο" ειναι σχετικο...Περισσοτερο θα ελεγα οτι παρεμβαλεται με εμφατικο τροπο...σε καποιους αρεσει,σε καποιους οχι...Με τη χρηση του το σημα κομπρεσαρεται περισσοτερο και γινεται πιο στακατο...για djent(ελπιζω να ξερεις τι σημαινει) ειναι το ΙΔΑΝΙΚΟ πεταλακι...(δεν ειναι τυχαιο οτι το προτιμουν οι παικτες τετοιου ειδους(η λεξη παικτες και οχι κιθαριστες δεν ειναι τυχαια ;D ;D)...Θα το αγοραζα μονο σα συνειδητη επιλογη γι'αυτα που μπορει να κανει...

 

ISP

Το holy grail για πολλους...Ως πεταλι ειναι αυτο που κοβει το feedback(θορυβος του input+παρεμβολη πεταλιων) περισσοτερο απο τα αλλα...θα ελεγα οτι αλλαζει καπως το χρεια του ηχου...η ελλειψη decay δε θα σου δωσει τα κοψιματα που ισως θελεις και ετσι αναγκαστεις να προσφυγεις σε λυσεις booster κοκ...Για μενα πολυ ακριβο γι'αυτο που κανει...Πολυ καλη επιλογη για τη χρηση στο effects loop(εχει μαλλον το καλυτερο bypass απο τα 3)

 

ΜΧR Smart Gate

Το πιο περιεργο πεταλι για μενα...δε μπορει να κανει τα "κολπα" του NS-2(υψηλο κομπρεσαρισμα) ουτε εχει το κοψιμο του θορυβου του ISP...Εχει ωστοσο ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ καλο για μενα τουλαχιστον...Οταν μπαινει στο input(στο effects loop δε μου αρεσε τοσο) ειναι το πιο φυσικο πεταλακι απο τα 3...Δηλαδη,αν και υπαρχει αλλοιωση,αυτη δεν γινεται μεσω κομπρεσαρισματος αλλα με φυσικοτητα...ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ γι'αυτους που παιζουν με 1 booster και θελεουν να κρατησουν τον ηχο τους οσο το δυνατον αναλοιωτο...

 

Roctron Hush

Χωρις να το εχω ακουσει ο ιδιος οποτε με καθε επιφυλαξη,εχω ακουσει να λενε πως ειναι το πιο διαυγες πεταλι στο κοψιμο του hiss του ενισχυτη...(effects loop)

 

Το συμπερασμα ολων αυτων ποιο ειναι...

Εχοντας δοκιμασει αυτα τα 3 πεταλια+καποια NG απο πεταλιερες+ρακς(GSP1101) κατεληξα στο παρακατω συμπερασμα και το εχω ξαναγραψει:

 

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ NOISE GATE ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ NOISE GATE

 

Για τη μουσικη που παιζω (heavy-thrash metal) η αγορα ενος ποιοτικου καλωδιου,ποιωτικων μαγνητων και κοντρολαρισμενη χρηση του gain μου περιορισαν στο ελαχιστο το θορυβο...Οπως επισης μου εδωσε τη δυνατοτητα να χειριζομαι καλυτερα τον ηχο μεσω του volume(ξεχασε το αν χρησιμοποιεις gate)...Για μενα αυτου του ειδους τα πεταλια σου στερουν πολλα περισσοτερα απ'οσα σου δινουν...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ προσφατα πηρα αυτο http://www.thomann.de/gr/rocktron_guitar_silencer.htm

 

Δεν ξερω γιατι το πηρα  ;D αλλα η πρωτη εντυπωση ειναι οτι με προσεκτικη και οχι υπερβολικη ρυθμιση σε ενα ηδη αθορυβο ριγκ κανει καλα τη δουλεια του.

Ξεκινησα συνδεοντας το με X-pattern αλλα δεν μου εκανε τελικα καθως ενεργοποιω-απενεργοποιω τη λουπα απ το footswitch του ενισχυτη και δεν θελω να αλλαξω συνηθειες.

Συνεχισα φερνοντας το πιο "μπροστα" στην αλυσιδα μου τοποθετωντας το ουσιαστικα μετα το drive που χρησιμοποιω σαν booster και πριν το in του ενισχυτη (gain παιρνω απ τον ενισχυτη).

Δεν συνδεσα το drive στη δικη του λουπα γιατι απλα δουλευει μια χαρα και ετσι και δεν βρηκα λογο για εξτρα μακαροναδες.

Ετσι γλιτωσα καποια feedbacks σε μεγαλες εντασεις οπως και το εξτρα hiss του drive-booster,και δεν νιωθω να εχασα κατι.

Εξαλλου ειναι και true bypass οποτε το ξεφορτωνεσαι εντελως απ την αλυσιδα σου ανα πασα στιγμη.

Νομιζω οτι σε πρωτη φαση ειναι ΟΚ,αλλα μετα απο περισσοτερη χρηση θα ειμαι πιο σιγουρος αν παρατηρησω οτι χανω κατι σε σχεση με αυτο που κερδιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω στο περιπου ποιο ειναι το προβλημα...

Αν και δε μου λες ποιος ειναι ο Ρανταλ και τι καλωδια χρησιμοποιεις(ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ!!!) θα κανω οτι μπορω για να σε βοηθησω...

Εχοντας δοκιμασει και τα 3 noise gates θα παραθεσω τις εντυπωσεις μου για το καθενα:

 

NS-2

Το Boss ειναι το λιγοτερο "διαυγες" NG απο τα 3...το "σου χαλαει τον ηχο" ειναι σχετικο...Περισσοτερο θα ελεγα οτι παρεμβαλεται με εμφατικο τροπο...σε καποιους αρεσει,σε καποιους οχι...Με τη χρηση του το σημα κομπρεσαρεται περισσοτερο και γινεται πιο στακατο...για djent(ελπιζω να ξερεις τι σημαινει) ειναι το ΙΔΑΝΙΚΟ πεταλακι...(δεν ειναι τυχαιο οτι το προτιμουν οι παικτες τετοιου ειδους(η λεξη παικτες και οχι κιθαριστες δεν ειναι τυχαια ;D ;D)...Θα το αγοραζα μονο σα συνειδητη επιλογη γι'αυτα που μπορει να κανει...

 

ISP

Το holy grail για πολλους...Ως πεταλι ειναι αυτο που κοβει το feedback(θορυβος του input+παρεμβολη πεταλιων) περισσοτερο απο τα αλλα...θα ελεγα οτι αλλαζει καπως το χρεια του ηχου...η ελλειψη decay δε θα σου δωσει τα κοψιματα που ισως θελεις και ετσι αναγκαστεις να προσφυγεις σε λυσεις booster κοκ...Για μενα πολυ ακριβο γι'αυτο που κανει...Πολυ καλη επιλογη για τη χρηση στο effects loop(εχει μαλλον το καλυτερο bypass απο τα 3)

 

ΜΧR Smart Gate

Το πιο περιεργο πεταλι για μενα...δε μπορει να κανει τα "κολπα" του NS-2(υψηλο κομπρεσαρισμα) ουτε εχει το κοψιμο του θορυβου του ISP...Εχει ωστοσο ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ καλο για μενα τουλαχιστον...Οταν μπαινει στο input(στο effects loop δε μου αρεσε τοσο) ειναι το πιο φυσικο πεταλακι απο τα 3...Δηλαδη,αν και υπαρχει αλλοιωση,αυτη δεν γινεται μεσω κομπρεσαρισματος αλλα με φυσικοτητα...ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ γι'αυτους που παιζουν με 1 booster και θελεουν να κρατησουν τον ηχο τους οσο το δυνατον αναλοιωτο...

 

Roctron Hush

Χωρις να το εχω ακουσει ο ιδιος οποτε με καθε επιφυλαξη,εχω ακουσει να λενε πως ειναι το πιο διαυγες πεταλι στο κοψιμο του hiss του ενισχυτη...(effects loop)

 

Το συμπερασμα ολων αυτων ποιο ειναι...

Εχοντας δοκιμασει αυτα τα 3 πεταλια+καποια NG απο πεταλιερες+ρακς(GSP1101) κατεληξα στο παρακατω συμπερασμα και το εχω ξαναγραψει:

 

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ NOISE GATE ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ NOISE GATE

 

Για τη μουσικη που παιζω (heavy-thrash metal) η αγορα ενος ποιοτικου καλωδιου,ποιωτικων μαγνητων και κοντρολαρισμενη χρηση του gain μου περιορισαν στο ελαχιστο το θορυβο...Οπως επισης μου εδωσε τη δυνατοτητα να χειριζομαι καλυτερα τον ηχο μεσω του volume(ξεχασε το αν χρησιμοποιεις gate)...Για μενα αυτου του ειδους τα πεταλια σου στερουν πολλα περισσοτερα απ'οσα σου δινουν...

Μου κανει μεγαλη εντύπωση μιας και λες πως εχεις δοκιμασει και τα 3,οτι το isp αλειωνει τον ηχο....και το decay του ειναι πολυ γρηγορο δεν χριαζζεσε να εχει ρυθμηση τετοια....πραγματικα δεν γινετε να συγκρινονται αυτα τα 3 πεταλια που ανεφερες μεταξυ τους....οσον αφορα το rocktron δεν ειναι noise gate αλλα οπως γραφει και επανω noise reduction....το ειχα παλια και αυτο..σου αφερει τον ανεπιθυμιτο θορυβο την ωρα που ιδη παιζεις και οταν δεν παιζεις φυσικα....πολυ περιορισμενες δινατοτιτες και υπερβολικα ελειπες ποσοτητα noise reduction...με λιγα λογια δεν εκανε και πολλα,το μονο που καταφερνε να κανει πολυ καλα ηταν....να σκοτωνει το atack,sustain και τεραστια ανεπιθυμιτη αλειωση στον ηχο...Μπορει να ακουγεται εγωηστικο αλλα ISP και παλυ ISP!!!!!!Σου φωναζει απο μακρυα!!!!! ;) :D

--[CROATOAN]--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ 100% με τον φίλο Blackie (που φαίνεται να έχει κάνει διατριβή στα gate περισσότερο και από εμένα τον καμμένο  ;D).

 

Φίλε doomsayer, πιστεύω πως το Boss θα σου κάνει μια χαρά, και με λιγότερα λεφτά.

 

Και ΝΑΙ, viva la djent! (που προφανώς και ξέρω τι σημαίνει)

 

djent p.s.: blackie είχες δει και εσύ το video με το gear των Periphery πριν τα Axe-FX εεε??

Κουφάλααα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου