Προς το περιεχόμενο

Line 6 spider 2 75 watt Γνωμες.Επειγον!


iconn6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χμμμ...για marshall mgdfx30 τι εχετε να πειτε?σε σχεση με ton line 6?

 

Εδώ μιλούσαμε για θέμα έντασης και live, αυτός που κολλάει; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άμα θες να ξεμπερδεύεις παίρνεις τον spider και τελειώνει το θέμα εδώ. Αν θες να έχεις καλό ήχο το ψάχνεις. Για 'μένα είναι λάθος τακτική να ψάχνεις για ενισχυτή με βάση τα watt του και όχι τον ήχο του. Το έκανα κι εγώ παλιά και πλέον το πήρα το μάθημα μου. Καλύτερα να έδινα τα διπλά λεφτά για να έχω ηχάρα* παρά 100 ευρώ επειδή είναι καλή τιμή για έναν ενισχυτή επειδή είναι 75w.

 

*http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_75_b_stock.htm ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τονίστηκε και παραπάνω τα αχρηστα βατ δεν σε βοηθάνε. Θα πρέπει να παίζεις συνεχώς σε μεγάλη ενταση για να πετύχεις τον τόνο που πραγματικά σου δινει ο ενισχυτής. Η δική μου πρόταση είναι (αν δεν κοιτας καν τους λαμπάτους που κανονικά θα έπρεπε) να ακούσεις και τον Fender Mustang II (40Watt) ο οποίος πιστεύω έχει τον καλύτερο ήχο και τις περισσότερες δυνατότητες σε αυτά τα χρήματα και στιλ ενισχυτη. Και υπάρχει κ ο Roland Cube 40 ο οποίος είναι επίσης πολύ καλος (εχει επάνω του looper).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα τον spiderIII 75watt, οπότε θα σου γράψω τι εντύπωση άφησε σε μένα.

 

75watt είναι πάρα πολλά.  Και με ντραμς να παίζεις τα βαττ θα περισσεύουν.  Το σημείο που άκουγα ένα πιο γεμάτο ήχο, σαν να "άνοιγε" ο ενισχυτής, ήταν όταν το master volume ήταν στο 4-5, το οποίο ελάχιστες φορές το άκουσα όσο είχα τον ενισχυτή γιατί δεν μπορούσα να παίζω τόσο δυνατά.  Η λύση όμως υπάρχει, να χαμηλώνεις το volume και να μην παίζεις τέρμα, μια χαρά παίζει και στο 3 ;D

 

Επιπλέον μπορείς να φτιάξεις πολλούς δικούς σου ήχους.  Προτιμούσα το clean και insane κανάλι και με όλα τα εφφέ που έχει επάνω πειραματιζόμουν, αποθήκευα ήχους που έφτιαχνα και με ένα footswitch γούσταρα να γρατζουνάω χωρίς να ψάχνω πετάλια κλπ ;D  Σαν παιχνίδι είναι.  Με βοήθησε να πάρω μια γεύση από εφφέ, ρυθμίσεις και να έχω μια γνώμη για το ποιοί ήχοι μου "ταιριάζουν" (μεταλ, clean, crunchy κλπ).

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω, ο ενισχυτής είναι ό,τι πρέπει κατε με για έναν νέο κιθαρίστα που θέλει να ψάχνεται και να παίζει ό,τι γουστάρει.  Ακόμα και με μια μπάντα ή σε live μπορεί να σταθεί άνετα. Όταν κανείς βρίσκει αυτό που του λείπει, τότε ξέρει που να στραφεί.

 

Η γνώμη μου είναι για 100 ευρώ μην το σκέφτεσαι, βούτα τον!  Για λίγα χρόνια θα σε βγάλει παλικάρι, ειδικά αν είσαι και μέταλλο ή κυρίως δεν διαβάζεις συνέχεια forum ;D  Αν εσένα σε γεμίζει και τον γουστάρεις, είναι καλή τιμή και εγώ θα συμφωνούσα για τον συγκεκριμένο μόνο και μόνο γιατί τον γουστάρεις  ;) Αν σου αρέσει μην ρωτάς κανέναν.

 

Θα σου πρότεινα να τον δεις και να τον ακούσεις πριν τον πάρεις, για να σιγουρευτείς για την κατάστασή του.

 

 

ΥΓ: βρες και footswitch αργότερα και είσαι άρχοντας  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον spider II 75W και είναι πάρα πολύ καλός ενισχυτής αλλά όχι όπως έρχεται απ το εργοστάσιο!...

Εξηγώ: μόλις τον πήρα και έβαλα να ακούσω τα στοκ κανάλια που είχε στις μνήμες του νόμιζα ότι πέταξα τα λ7 μου... Το καθαρό είχε πολλά εφφέ, το crunch δεν ακουγόταν... , το metal δεν ήταν παρά μόνο ένα μπουκωμένο πράγμα χωρίς lead, το insane είχε τρελό lead αλλά τζιτζίκιζε τρελά...

 

Γι αυτό λοιπόν πήρα το MANUAL (πολύ σημαντικό), το διάβασα καλά και βρήκα κρυφά features και κόλπα που δεν ήξερα ποτέ. Εχει επάνω booster ας πούμε και noise gate επιλεγόμενο.Έχει και octaver!

Με τη γνώση του manual και με πειραματισμό μπόλικο, βρήκα ηχάρες σε όλα τα κανάλια με την ποσότητα εφφέ που ήθελα και χωρίς να τζιτζικίζει ή να μπουκώνει. Έβαλα για παράδειγμα το booster στο metal και insane ενώ κατέβασα το gain στη μέση και έσβησα το noise gate: Άλλος ήχος!, καμιά σχέση με το στοκ: χωρίς μπούκωμα, με καλό lead κι αρκετή παραμόρφωση, όλα μια χαρά.

 

Εγώ προτείνω να τον χτυπήσεις και να πειραματιστείς με τα κανάλια του και να αποθηκεύσεις τα δικά σου. Έχει και footswitch για να τα εναλλάσεις στο live και με το celestion 70-80 είναι μια χαρά για πρόβες κλπ.

 

Μακριά από του παλιούς marshall MG και Valvestate. Oι σημερινοί MG 4 έχουν πολύ καλύτερους ήχος και κόλπα και φυσικά μοιάζουν πλέον περισσότερο σε line6(4 channels , fx κλπ..).

  Oι πιο πρόσφατοι valvestate 2000 με λυχνία στην προενίσχυση (όχι τα σκατούλια 30w που λένε ότι έχουν λυχνία αλλά μέσα δεν υπάρχει τίποτα...), ήταν Οκ αλλά όχι σούπερ. Είχαν όμως πολλά προβλήματα αξιοπιστίας λόγω μέτριας ποιότητας κατασκευής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΥΓ: βρες και footswitch αργότερα και είσαι άρχοντας  ;D

 

 

 

 

παραληψη μου.! το footswich συμπεριλαμβανετε στην τιμη των 100 ^^ χεχεχε =Δ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον spider II 75W και είναι πάρα πολύ καλός ενισχυτής αλλά όχι όπως έρχεται απ το εργοστάσιο!...

Εξηγώ: μόλις τον πήρα και έβαλα να ακούσω τα στοκ κανάλια που είχε στις μνήμες του νόμιζα ότι πέταξα τα λ7 μου... Το καθαρό είχε πολλά εφφέ, το crunch δεν ακουγόταν... , το metal δεν ήταν παρά μόνο ένα μπουκωμένο πράγμα χωρίς lead, το insane είχε τρελό lead αλλά τζιτζίκιζε τρελά...

 

Γι αυτό λοιπόν πήρα το MANUAL (πολύ σημαντικό), το διάβασα καλά και βρήκα κρυφά features και κόλπα που δεν ήξερα ποτέ. Εχει επάνω booster ας πούμε και noise gate επιλεγόμενο.Έχει και octaver!

Με τη γνώση του manual και με πειραματισμό μπόλικο, βρήκα ηχάρες σε όλα τα κανάλια με την ποσότητα εφφέ που ήθελα και χωρίς να τζιτζικίζει ή να μπουκώνει. Έβαλα για παράδειγμα το booster στο metal και insane ενώ κατέβασα το gain στη μέση και έσβησα το noise gate: Άλλος ήχος!, καμιά σχέση με το στοκ: χωρίς μπούκωμα, με καλό lead κι αρκετή παραμόρφωση, όλα μια χαρά.

 

Εγώ προτείνω να τον χτυπήσεις και να πειραματιστείς με τα κανάλια του και να αποθηκεύσεις τα δικά σου. Έχει και footswitch για να τα εναλλάσεις στο live και με το celestion 70-80 είναι μια χαρά για πρόβες κλπ.

 

Μακριά από του παλιούς marshall MG και Valvestate. Oι σημερινοί MG 4 έχουν πολύ καλύτερους ήχος και κόλπα και φυσικά μοιάζουν πλέον περισσότερο σε line6(4 channels , fx κλπ..).

  Oι πιο πρόσφατοι valvestate 2000 με λυχνία στην προενίσχυση (όχι τα σκατούλια 30w που λένε ότι έχουν λυχνία αλλά μέσα δεν υπάρχει τίποτα...), ήταν Οκ αλλά όχι σούπερ. Είχαν όμως πολλά προβλήματα αξιοπιστίας λόγω μέτριας ποιότητας κατασκευής...

 

Ευχαριστω πολλυ φιλε μου! Να σαι καλα..!

Αν δεν βρω το μανουαλ μπορω να σου στειλω μυνημα να με βοηθησεις να βρω αι εγω κατι αξιολογο? ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω λοιπον πρωτα απολα για τα 75w..

Νομιζω ειναι οτι πρεπει γιατι οπως εξηγησα και πιο πανω ενδιαφερομαι για live ΧΩΡΙΣ μικροφωνα κτλ κτλ..

Επισης να πω οτι δεν εχω την οικονομικη ανεση να αγοραζω πεταλιερες,πεταλια κτλ. οποτε ψαχνω για κατι που θα μεβοηθησει να βρω τον ηχο μου σε μεγαλη γκαμα που χρειαζομαι..(απο guns n roses μεχρι slipknot - deathklok)

Νομιζω οτι για τα χρηματα του + footswitch + τα παραπανω που λεω + το οτι ειμαι ακομα νεος παικτης και παιζω περιπου 8 μηνες ειναι οτι πρεπει για να ξεκινησω πιο σοβαρα να ψαχνω "τον ηχο" μου!

Ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια σας και μπορω να πω οτι τα 2 τελευται ποστ με βοηθησαν πολυ στο να βρω μια ευρυτερη αποψη για τον ενυσχητη.! !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου