Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα υγρασίας σε ενισχυτή? (peavey classic)


Man LP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παρέα του Noiz!

 

θα σας πω το νέο μου πρόβλημα.

 

χθες πήρα τον ενισχυτή μου (peavey classic) από τον τεχνικό που τον είχα πάει γιατί μου έκανες κάτι σαν παράσιτα στο σήμα.

το πρόβλημα (απ ότι μου είπε ο τεχνικός) ήταν από την υγρασία που είχε μαζέψει ο  ενισχυτής στην πλακέτα.

 

τον ενισχυτή τον είχα πάρει μεταχειρισμένο από αγγελία στο νοιζ,ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τον είχε 6 μήνες και απ ότι κατάλαβα όλο αυτό το διάστημα ήταν σπίτι.

  στην αρχή μου έκανε κάτι λίγα παράσιτα αλλά δεν έδωσα σημασία.

το πρόβλημα πρέπει να μεγάλωσε με τον καιρό γιατί στο studio που κάνουμε πρόβες έχεις όντος υγρασία.

 

το ερώτημα?

τι μπορώ να κάνω τώρα?

πόση υγρασία πρέπει να έχει ο χώρος για να είναι εντάξει το μηχάνημα?

 

ευχαριστώ

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόση υγρασία πρέπει να έχει ο χώρος για να είναι εντάξει το μηχάνημα?

 

Τοση οσο να αισθανεσαι και εσυ ανετα,αυτο ισχυει και για ολα τα μουσικα οργανα,περισσοτερη απο αυτη θα δημιουργησει προβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παρέα του Noiz!

 

θα σας πω το νέο μου πρόβλημα.

 

χθες πήρα τον ενισχυτή μου (peavey classic) από τον τεχνικό που τον είχα πάει γιατί μου έκανες κάτι σαν παράσιτα στο σήμα.

το πρόβλημα (απ ότι μου είπε ο τεχνικός) ήταν από την υγρασία που είχε μαζέψει ο  ενισχυτής στην πλακέτα.

 

τον ενισχυτή τον είχα πάρει μεταχειρισμένο από αγγελία στο νοιζ,ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τον είχε 6 μήνες και απ ότι κατάλαβα όλο αυτό το διάστημα ήταν σπίτι.

  στην αρχή μου έκανε κάτι λίγα παράσιτα αλλά δεν έδωσα σημασία.

το πρόβλημα πρέπει να μεγάλωσε με τον καιρό γιατί στο studio που κάνουμε πρόβες έχεις όντος υγρασία.

 

το ερώτημα?

τι μπορώ να κάνω τώρα?

πόση υγρασία πρέπει να έχει ο χώρος για να είναι εντάξει το μηχάνημα?

 

ευχαριστώ

 

 

 

Όπως είπε και ο SF , ο ενισχυτής πρέπει να είναι σε ένα φυσιολογικό περιβάλλον όπως και ο άνθρωπος. Δηλαδή να είναι νορμάλ η υγρασία, θερμοκρασία δωματίου 25oC και καθόλου σκόνη. Είναι πιθανό τα φαινόμενα να σου τα έκανε και λόγω σκόνης που μπορεί να είχαν πιάσει τα pots του ενισχυτή, είναι κλασσικό προβληματάκι.

 

Αν έχετε θέμα με την υγρασία μπορείτε να βάλετε α) αφυγραντήρα αλλά κοστίζει >50ευρώ ή β) δοχείο με κρυστάλλους που συλλέγει την υγρασία, το πουλάνε σε χρωματοπωλεία κλπ.

Για την εξίσου καταστροφική σκόνη: χρειάζεται καθάρισμα και ίσως κανένα φίλτρο σε εξαερισμούς, κλιματισμό κλπ που μπορεί να έχει ο χώρος.

Για τις extreme θερμοκρασίες(π.χ. κρύο) υπάρχουν πάμπολλες λύσεις όπως αερόθερμα, ηλεκτρικά καλοριφέρ, θερμοπομποί, κλιματιστικά κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα  και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

ο ενισχυτής είχε αρκετή σκόνη λόγο του ανεμιστήρα που έχει.

απ ότι μου είπε ο τεχνικός έβγαλε την πλακέτα και την καθάρισε με κάτι υγρά και μετά την στέγνωσε,επίσης καθάρισε τις επαφές από σκόνη.

 

την λύση του αφυγραντήρα την έχω σκεφτεί και εγώ και νομίζω αξίζει να δώσω τα χρήματα.

 

να ρωτήσω και κάτι ακόμα...

μπορώ να καθαρίζω εγώ με κάποιο τρόπο τον ενισχυτή από τη σκόνη?

   

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να καθαρίζω εγώ με κάποιο τρόπο τον ενισχυτή από τη σκόνη?

 

Κανονικα θελει ανοιγμα το σασι και φυσημα με κομπρεσσερακι.

 

Επισης μπορεις (χωρις να εχεις το ιδιο αποτελεσμα) να βαλεις το στομιο της ηλεκτρικης σκουπας μπροστα στο ανεμιστηρακι και να ρουφηξεις τη σκονη, αλλα καλο θα ειναι με καποιο τροπο να μπλοκαρεις τη φτερωτη για να μην γυριζει τρελλα απο την υποπιεση της σκουπας. (και εννοειται με κλειστο τον ενισχυτη)

 

Βεβαια μια και τωρα ειναι καθαρος απο το μαστορα, θα μπορουσες να βαλεις μπροστα απο τον ανεμιστηρα ενα κομματι απο φιλτρο που μπαινει στους αποροφητηρες, ή κατι αντιστοιχο ετσι ωστε να κραταει τη σκονη (ή τουλαχιστον τα μεγαλυτερα σωματιδια).

Αυτο ομως θελει προσοχη γιατι αν ειναι πολυ πυκνο δεν θα αφηνει να μπαινει στον ενισχυτη η ιδια ποσοτητα αερα με πριν, με προφανη κινδυνο υπερθερμανσης.

 

...γι' αυτο λοιπον, οταν μετα απο καιρο ξαναμαζεψει σκονη, βρες ενα κομπρεσσερακι και ...αεραααα  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρες ενα κομπρεσσερακι και ...αεραααα  ;D

 

Εγω τα τελευταια χρονια αρχισα να αποφευγω το κομπρεσσερ γιατι η ποσοτητα του νερου που φτυνει (ακομη και με νεροπαγιδα-ετσι δεν λεγεται?) μαλλον πιο πολυ ζημια κανει,και χρησιμοποιω ενα φυσερο απο αυτα που ειναι για τα φυλλα δεντρων κλπ,δεν εχει τοση ισχυ ωστε να βγαλει την ...τσιμεντοποιημενη σκονη,αλλα κανει στεγνη δουλιτσα και μαζι με ενα πινελακι τα καταφερνει και στα δυσκολα.

Δεν βρηκα κατι φτηνο να βαλω λινκ (εγω το ειχα παρει 25 ευρω,αλλα κατι τετοιο εννοω

http://www.powertoolcenter.gr/e-shop/ilektriko-fisero-benzinokinito-makita-dolmar/ub1101

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπως καταλαβαίνεις και από τις προηγούμενες απαντήσεις, το πρόβλημά σου δεν είναι η υγρασία αλλά η σκόνη. Νομίζω ότι (αν είναι στοιχειωδώς καθαρός ο χώρος που παίζεις) το πρόβλημα δεν θα σε απασχολήσει ξανά για πολλά χρόνια.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

να ρωτήσω και κάτι ακόμα...

μπορώ να καθαρίζω εγώ με κάποιο τρόπο τον ενισχυτή από τη σκόνη?

   

 

Πρέπει να τον ανοίγεις πολύ προσεκτικά γιατί κυκλοφορούν τάσεις που σκοτώνουν εκεί. Καθαρίζεις τα πολλά με μια ηλ.σκούπα και μικρό στόμιο ενώ τα pots/ρυθμιστικά του ενισχυτή καθαρίζεις με σπρέυ επαφών contact cleaner. Προσοχή, μην καθαρίζει πολύ συχνά με το σπρέυ τα ποτ γιατί τρώει λίγο τις επαφές. Καθάρισε τα ποτ μόνο αν κάνουν "χρατς/χρουτς" όταν παίζεις με τον ενισχυτή και τα γυρίζεις.

 

http://www.maplin.co.uk/contact-cleaner-25340

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως καταλαβαίνεις και από τις προηγούμενες απαντήσεις, το πρόβλημά σου δεν είναι η υγρασία αλλά η σκόνη. Νομίζω ότι (αν είναι στοιχειωδώς καθαρός ο χώρος που παίζεις) το πρόβλημα δεν θα σε απασχολήσει ξανά για πολλά χρόνια.  :)

 

και εγώ εκεί καταλήγω.

ο χώρος που παίζουμε καθαρός είναι.πριν λίγο άνοιξα των ενισχυτή και είδα μεγάλη διαφορά από θέμα σκόνης,άρα και αυτό θα έπαιξε το ρόλο του.

 

δεν μπορώ να καταλάβω που μάζεψε τόση σκόνη.

 

τ.π. ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την βοήθεια σας.    

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου