Προς το περιεχόμενο

Alesis M1 Active 520 vs M-Audio Studiophile bx8a vs Behringer Truth b2030a



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στις balanced των ηχείων!  ;)

 

οκ thank you... Nα ρωτησω κατι ? Μπορω να εχω μια προταση για σχετικα τιμια καλλωδια για αυτην την δουλεια ?

 

Αν τα συνδεσω στις unbalanced τι διαφορα θα εχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ακομα... Παρακατω παρατιθεται μια φωτο του γραφειου μου με ολα τα τσουμπλακια... Επειδη τα ηχεια εχουν ποιασει ολο το γραφειο μου , αν τα τοποθετησω πιο πανω με βασεις εκει που δειχνουν τα βελη pano ston toixo , θα ειναι οκ απο αποψη ακουστικης με δεδομενο οτι θα τους δωσω και μια κληση προς το μερος μου....

 

dscn3398x.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συνδέσεις γίνονται όπως τα είπε ο Tribal πιο πάνω!

 

H Unbalanced γίνεται με καλώδιο 2 αγωγών. Από τον ένα περνά το σήμα ενώ ο άλλος είναι η γείωση.

Η balanced σύνδεση γίνεται με καλώδιο 3 αγωγών. Στον ένα αγωγό είναι η γείωση και στους άλλους 2 το σήμα(2 αντεστραμμένα σήματα).

 

Οι balanced συνδέσεις γίνονται κυρίως σε PA και studio και γενικά όπου απαιτούνται καλώδια μεγάλου μήκους!Λόγο της διάταξης του καλωδίου όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, κάθε εξωτερική παρεμβολή εμφανίζεται όμοια και στους δύο αγωγούς που μεταφέρουν το σήμα και έτσι ακυρώνεται!

 

Στις unabalanced το σήμα μεταφέρεται μόνο από έναν αγωγό με μόνη θωράκιση την γείωση!Αυτή η διάταξη λειτουργεί αθόρυβα για μικρά μήκη καλωδιού(μέχρι 4 μέτρα αν δεν κάνω λάθος), ενώ όσο αυξάνεται το μήκος του καλωδίου γίνεται και πιο ευαίσθητη σε εξωτερικές παρεμβολές!

 

Balanced σε unbalanced νομίζω είναι πάλι unbalanced!Υπάρχουν βέβαια και αντάπτορες!Εσένα όμως δεν σε νοιάζει μιας και είσαι κομπλέ με balanced!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ύψος να κοιτάξεις τα tweeter να βρίσκονται στο ύψος των αυτίων σου. Το πόσο κλίση θα τους δώσεις έσυ (για να βρεις το sweet spot που λέμε) θα το καταλάβεις ακούγοντάς τα. Ουσιαστικά εσύ με τα monitors θα πρέπει να σχηματίζεις ένα νοητό τρίγωνο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα τοποθετησω πιο πανω με βασεις εκει που δειχνουν τα βελη pano ston toixo , θα ειναι οκ απο αποψη ακουστικης με δεδομενο οτι θα τους δωσω και μια κληση προς το μερος μου...

 

 

εμμμμμ, όχι.

 

Στην ουσία έτσι όπως τα έχεις στημένα και όπως σκέφτεσαι να τα στήσεις καλύτερα βάλε ηχειάκια logitech να κάνεις δουλειά. :P  ;D ;D ;D

Περα από πλάκα τωρα είσαι τελείως λάθος.

Τα μονιτορ πρέπει να τα τοποθετήσεις με μια απόσταση πχ. 1,5 μετρο μεταξύ τους και την ίδια απόσταση να έχει και εσύ απο αυτά, σχηματίζοντας ένα ισόπλευρο τρίγωνο, και τα ηχεία να είναι στο ίδιο ύψος με τα αυτιά σου ενω βρίσκεσαι στην θέση ακρόασης και να είναι στραμενα προς εσένα με γωνία 45 μοιρών. Όσο πιο κοντά σε αυτό το ιδανικό σενάριο καταφερείς να τα στήσεις τόσο το καλύτερο για σένα. Μπορείς να τα τοποθετήσεις σε βάσεις στον τοίχο (μικρό το κακό αφού τα συγκεκριμένα έχουν το bass reflex μπροστά) αρκεί να είναι γερές και να κρατάνε το βάρος των ηχείων και σίγουρα δεν πρέπει να είναι τοποθετημένες ψηλότερα από το κεφάλι σου. Για καλώδια τωρα...

 

 

Δύο καλώδια balanced χρειάζεσαι. Με δύο τέτοια πχ. είσαι μια χαρά.

 

http://www.thomann.de/gr/the_sssnake_spp2030.htm

 

μπορείς να πάς και σε XLR balanced αλλά κοστίζουν περισσότερο και δεν θα δεις διαφορά.

 

http://www.thomann.de/gr/cordial_cfm_15_mv_klinkexlr_kabel.htm

 

ΥΓ. Γνώμη μου .. βγάλε αυτό το θηρίο - εκτυπωτή απο το γραφείο σου, δεν έχει νόημα να σου πιάνει τόσο χώρο εκτός αν το χρησιμοποιείς πια τόσο συχνά. Βάλτο πάνω σε ένα γερό ραφι καπου αλλού με μεγάλο extension USB καλώδιο στην τελική. καντο και ..θα με θυμηθείς!

 

ΥΓ2. Με γεια τα μονιτορ! Καλομιξάριστα και ότι αλλο λενε...

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικα Αρη! Καλη αγορα.

 

Τοποθετησε τα σωστα,ακομη και αν χρειαστει να μετακινησεις τα παντα εκει μεσα,θα σε αποζημιωσει με το παραπανω μια σωστη τοποθετηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου