Προς το περιεχόμενο

Eρωτηση για κλιμακες ταστιερας (οχι μουσικες σκαλες)


ananas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίος ο immortalx. Η κλίμακα είναι το μήκος της χορδής που πάλλεται δηλαδή από το nut μέχρι τη γέφυρα. Το μέχρι που φτάνει η ταστιέρα δεν αλλάζει τίποτα ούτε αλλάζει που πεφτουν οι νοτες φυσικά!!!

 

Όχι φίλε μου.

 

Η κλίμακα ΔΕΝ είναι αυτό. Αλλιώς οι κιθάρες θα ήταν μαντολίνα.

 

Ειλικρινά κάτι τέτοια θέματα με κουράζουν. ΠΟΛΥ όμως...  ::)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Ειλικρινά κάτι τέτοια θέματα με κουράζουν. ΠΟΛΥ όμως...  ::)

 

Γιατι καλε... πλακα εχουν... !!!  :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου.

 

Η κλίμακα ΔΕΝ είναι αυτό. Αλλιώς οι κιθάρες θα ήταν μαντολίνα.

 

Ειλικρινά κάτι τέτοια θέματα με κουράζουν. ΠΟΛΥ όμως...  ::)

 

Λες δηλαδή ότι σε μιά κιθάρα 25.5 οι χορδές έχουν άλλο μήκος από 25.5 ίντσες??? Και μή μου πείς τίποτα για ρύθμιση intonation ελπίζω να καταλαβαινόμαστε. Κάτσε γιατί εδώ την έχω και τη μεζουρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καταλάβει εντελώς όλα αυτα . Αλλά ο σατριανι σε ένα βίντεο του όταν παρουσίαζε την καινούρια μου κιθάρα , έλεγε ότι έβαλε στον λαιμό μόνο μαγνητι ως προς στο σχήμα γιατί ήταν η πρώτη του κιθάρα με 24 ταστα ως εκ τούτου έμπαινε το μανίκι πιο βαθιά μέρα στο σώμα και αν έβαζε κανονικό χαμπακερ δεν του ακουγόταν σωστά. Οπότε εγώ κατάλαβα ότι μια κιθάρα με περισσότερα ταστα δεν είναι πιο μακριναρι. Απλά η ταστιερα μπαίνει βαθύτερα στο σώμα.  Και νομίζω βάσει του σχήματος του παιδιού παραπάνω αυτό κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι. Το θέμα είναι αν καταλαβαίνεις και γιατί είναι έτσι. Πώς λειτουργεί η κιθάρα δηλαδή. Θα μου πεις χρειάζεται να ξέρεις για να παίξεις? Δε χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι. Το θέμα είναι αν καταλαβαίνεις και γιατί είναι έτσι. Πώς λειτουργεί η κιθάρα δηλαδή. Θα μου πεις χρειάζεται να ξέρεις για να παίξεις? Δε χρειάζεται.

εντάξει δεν χρειάζεται για λόγους παιξίματος. Εγώ ας πούμε που δεν το γνωρίζω πάραυτα όταν εξασκούμε δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα παίζοντας τις 20 νότες ανά δευτερόλεπτο :-) θα πω όμως τι βλακεία έτσι για να δω αν θα το πετύχω. 2 ενδεχόμενα εχω στο μυαλό μου. Το ένα είναι ότι αν ήταν πιο μακριναρι η κιθάρα με τα 24 ίσως παταγες λα και θα έπαιζε άλλη νότα . Αν δεν παίζει αυτό. Τότε εικαζω ότι αν ητουνε το μανίκι πιο μακρύ θα είχε διαφορά στον τόνο ;  όπως οι βαρύτονες ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λες δηλαδή ότι σε μιά κιθάρα 25.5 οι χορδές έχουν άλλο μήκος από 25.5 ίντσες??? Και μή μου πείς τίποτα για ρύθμιση intonation ελπίζω να καταλαβαινόμαστε. Κάτσε γιατί εδώ την έχω και τη μεζουρα!

 

Πλάκα κάνει ο TGL. Ας μην κουράζουμε άλλο ένα τόσο απλό θέμα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εαν υποθέσουμε ότι έχουμε 2 όργανα με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά με μόνη διαφορά το scale  της ταστιέρας τότε τι διαφορές μπορούμε να έχουμε ως προς τον ήχο των 2 κιθάρων???

 

Πολύ υποθετική η ερώτηση... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου