Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία - απορίες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με λενε Λαμπρο και παιζω λυρα.. :) αυτο που με εφερε σε εσας ηταν οι αποριες που εχω σχετικα με τη συνδεσμολογια καποιων συστηματων ηχου και τι ακριβως μπορει να κανει το καθενα και ολα μαζι συνδεμενα.. επειδη ασχολουμε με τη μουσικη προσπαθω να δω εαν μου χρησιμεψουν σε κατι.. καθονται καμποσα χρονια αλλα φαινονται καλα συντηρημενα..

 

σας τα παραθετω ενα ενα

 

TELE STEREO PREAMP MIXER SM-220

OR.M stereo hi-fi amplifier system CS-PA1

11-band equalizer/sound field controller 3342 της alpine

ενα αλλο το ποιο εχει μονο on off μπροστα και πισω εχει OUT MIC1 MIC2

caowue dsp 2562 profesional digital effect processor

δυο μικροφωνα και θελω να πιστευω ολα τα καλωδια...

στο pc μου εχω μια καρτα ηχου της creative xfi fatality αλλα οι ενδειξεις δειχνουν οτι δε λειτουργει οπως πρεπει.. παλια συνδεα το οργανο στην υποδοχη line in2/mic2 στο κονσολακι που εχει στη μοναδα και ακουγα απο το 5.1 μου με καθυστεριση.. τωρα ποια το βαζω και δε δουλευει.. δε ξερω τι φταιει.. το θεμα ειναι οτι ειμαι ασχετος απο αυτα και αν μπορει να καποιος να με βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων.. ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TELE STEREO PREAMP MIXER SM-220

gopr0100.jpg

gopr0101.jpg

 

OR.M stereo hi-fi amplifier system CS-PA1

gopr0102.jpg

gopr0103.jpg

 

caowue dsp 2562 profesional digital effect processor

gopr0104.jpg

gopr0106k.jpg

 

11-band equalizer/sound field controller 3342 της alpine

gopr0108.jpg

gopr0110.jpg

 

ΑZUSA TECHNOLOGIES MH-48V2

gopr0111.jpg

gopr0112.jpg

 

αυτα ειναι τα μηχανηματα που εχω και δε γνωριζω καν τι κανουν διοτι ανηκαν στο καλυτερο μου θειο που εφυγε απο τη ζωη περυσι.. δε ξερω καν τι δυνατοτητεσ εχουν δε ξερω πως να τα χειριστω αλλα θα ηθελα πολυ να μαθω..εαν παρακαλω χρειαζεται να πληρωσω για αυτες τις γνωσεις δε με πειραζει απλα θελω να συνδεσω αυτα τα μηχανηματα και να πειραματιστω με το οργανο μου που τοσο αγαπω.. σας ευχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα Λαμπρο

δεν ειμαι ειδημωνας στα περι των εξοπλισμων γενικοτερα αλλα σε καποια απο αυτα που παρεθεσες ισως μπορω να βοηθησω (χωρις πολλες λεπτομεριες φυσικα) μην με παρεξηγησεις απλως δεν θελω να πω καμια αρλουμπα και να σε παρω στο λαιμο μου

λοιπον ξεκιναμε (θα απανταω ΜΟΝΟ σε αυτα που γνωριζω τι κανουν..οτι δεν βλεπεις στην λιστα παει να πει πως δεν το χω)

 

OR.M stereo hi-fi amplifier system CS-PA1

Ενισχυτης - συνδεεις Ηχεια και εχοντας την "πηγη ηχου σου" ενισχυει το σημα για να παιζει σε μεγαλυτερες εντασεις (π.χ. εκει που λεει speaker θα συνδεσεις τα ηχεια σου και σε καποιο απο τα tape/tuner/cd μπορεις με ενα καλωδιο RCA σε mini jack (καρφι) να συνδεσεις ενα mp3 player και να ακους)

 

caowue dsp 2562 profesional digital effect processor

Ειναι "φετα" με ψηφιακα εφφε

με αυτο συνδεοντας το οργανο σου στην "εισοδο" και σε καποιον ενισχυτη (βλεπε απο πανω) την εξοδο μπορεις να βαζεις διαφορα εφε στο σημα σου (ειτε αυτο ειναι η λυρα σου ειτε ειναι φωνη)

 

ΑZUSA TECHNOLOGIES MH-48V2

Τροφοδοτικο για μικροφωνα που χρειαζονται phantom power δλδ +48V (πυκνωτικα ως επι το πλείστον)

 

ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο  :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα Λαμπρο

δεν ειμαι ειδημωνας στα περι των εξοπλισμων γενικοτερα αλλα σε καποια απο αυτα που παρεθεσες ισως μπορω να βοηθησω (χωρις πολλες λεπτομεριες φυσικα) μην με παρεξηγησεις απλως δεν θελω να πω καμια αρλουμπα και να σε παρω στο λαιμο μου

λοιπον ξεκιναμε (θα απανταω ΜΟΝΟ σε αυτα που γνωριζω τι κανουν..οτι δεν βλεπεις στην λιστα παει να πει πως δεν το χω)

 

OR.M stereo hi-fi amplifier system CS-PA1

Ενισχυτης - συνδεεις Ηχεια και εχοντας την "πηγη ηχου σου" ενισχυει το σημα για να παιζει σε μεγαλυτερες εντασεις (π.χ. εκει που λεει speaker θα συνδεσεις τα ηχεια σου και σε καποιο απο τα tape/tuner/cd μπορεις με ενα καλωδιο RCA σε mini jack (καρφι) να συνδεσεις ενα mp3 player και να ακους)

 

caowue dsp 2562 profesional digital effect processor

Ειναι "φετα" με ψηφιακα εφφε

με αυτο συνδεοντας το οργανο σου στην "εισοδο" και σε καποιον ενισχυτη (βλεπε απο πανω) την εξοδο μπορεις να βαζεις διαφορα εφε στο σημα σου (ειτε αυτο ειναι η λυρα σου ειτε ειναι φωνη)

 

ΑZUSA TECHNOLOGIES MH-48V2

Τροφοδοτικο για μικροφωνα που χρειαζονται phantom power δλδ +48V (πυκνωτικα ως επι το πλείστον)

 

ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο  :D

 

σ'ευχαριστω φιλε μου.. με βοηθησες παρα πολυ οχι λιγο.. σιγα σιγα θα μαθω και τα υπολοιπα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε λαμπρο...επειδη κι εγω εχω πολλα μηχανηματα στο δωματιο μου λογω τρελλας με την ηχοληψια θα σε συμβουλευα τι θα εκανα εγω στην θεση σου...

 

Θα επερνα την λυρα στα χερια

Κατ οπιν θα επερνα το μικτακι που βλεπω και θα συνδεα ενα μικροφωνο εκει

και την εξοδο του (Output main) θα την συνενδεα στον ενισχυτακο στο TAPE με ενα καλωδιο τετοιο...

 

http://www.powermusic.com.au/wp-content/uploads/2011/06/Cables_RCA.gif

 

Θα εβαζα και το εφφε με καποιον αναλογο τροπο και θα ειχα μια χαρα στουντιακο ηχο

αντε τυχερε...κληρονομησες και ωραια μηχανηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε λαμπρο...επειδη κι εγω εχω πολλα μηχανηματα στο δωματιο μου λογω τρελλας με την ηχοληψια θα σε συμβουλευα τι θα εκανα εγω στην θεση σου...

 

Θα επερνα την λυρα στα χερια

Κατ οπιν θα επερνα το μικτακι που βλεπω και θα συνδεα ενα μικροφωνο εκει

και την εξοδο του (Output main) θα την συνενδεα στον ενισχυτακο στο TAPE με ενα καλωδιο τετοιο...

 

http://www.powermusic.com.au/wp-content/uploads/2011/06/Cables_RCA.gif

 

Θα εβαζα και το εφφε με καποιον αναλογο τροπο και θα ειχα μια χαρα στουντιακο ηχο

αντε τυχερε...κληρονομησες και ωραια μηχανηματα

 

ευχαριστω για την απαντηση :) δυστυχως δε ξερω να συνδεσω το μικτη στο pc.. εννοεις να βαλω το καρφι του μαγνητη στην υποδοχη που εχει το σημα του μικροφωνου μπροστα?? μπορεις να το παρατηρησεις στη φωτο του μικτη που ειναι κατοψη, στη κατω αριστερη γωνια.. οταν λες output main??? εμενα εχει output amp και rec.. thank's και παλι..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια αν θελεις να συνδεσεις τον μικτη στον υπολογιστη θα παρεις ενα τετοιο καλωδιο

που ειναι και φτηνο...

 

http://www.aidoweb.com/images/upload/bloodytonyo/812777minijack_cable.jpg

 

To (κοκκινο - ασπρο) θα το βαλεις στον μικτη στο CH-1 στο LINE

και την αλλη ακρη στον υπολογιστη σου στην πρασινη η μαυρη θυρα αναλογα τι εχεις

 

Στο Output Amp θα βαλεις τον ενισχυτη σου με ενα τετοιο καλωδιο

 

http://www.powermusic.com.au/wp-content/uploads/2011/06/Cables_RCA.gif

 

Την μια ακρη δηλαδη στο Output amp και την αλλη ακρη στο TAPE - TUNER - CD

διαλεξε εσυ μια και δες που δουλευει....βαζεις και τα ηχειακια σου και εισαι κομπλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια διευκρινηση στο ποστ του kotsikatos

το πρωτο καλωδιο που παρεθεσε θα το ζητησεις ως "RCA σε μικρο καρφι(mini jack)"

επισης θα προσεξεις το μικρο καρφι να εχει 2 μαυρες ραβδωσεις οπως στην φωτο που σου παραθετω για να ειναι στερεοφωνικο και οχι μονοφωνικο

 

το δευτερο καλωδιο θα το ζητησεις ως "RCA σε RCA"

και προσεξε ολα τα καλωδια να ειναι ηχου - μην σου δωσουν κανενα με κιτρινο βυσμα γιατι ειναι για εικονα (και στην προκειμενη περιπτωση δεν το χρειαζεσαι)

mijac_edited.jpg.3e35ea7b2611a59402ac642a7e901b36.jpg

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μεχρι εδω αλλα στη καρτα ηχου που ακριβως συνδεω το μινι τζακ??

 

fatal1ty.jpg

 

αυτη εδω ειναι η καρτα ηχου μου.. εχει και 4 υποδοχες μινι τζακ οι 3 για 5.1 λογικα και το αλλο για μικροφωνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου