Προς το περιεχόμενο

Ένα κείμενο του Νότη Μαυρουδή για τη Eurovision


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

In other news, στο ERT world πριν λίγο έδειχνε τη Μελίνα μας.  ;D

Aντί να κάνεις καμμιά σοβαρή δουλειά...χαζεύεις στη τηλεόραση!!! :D ;D

http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/311748/giouharan-ton-giorgo-dalara-eno-tragoudouse/

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 186
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βαρέθηκες να το λες το ίδιο και το ίδιο.... δεν βαρέθηκες? 

 

μπα,βαριεμαι εγω?

 

μια ζωη στον αγωνα...σαν τη...Μελινα "μας" ενα πραμα...Free-Hands-Smileys.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απλώς, σφάλλεις ξεκινώντας την κριτική σου από το μουσικό επίπεδο (αν και μπορώ, πρόχειρα-πρόχειρα, να θυμηθώ τουλάχιστον δέκα ποπ τραγούδια από τη Eurovision που να είναι αισθητά καλύτερα από όλη τη δισκογραφία της Gaga). Κατανοητόν, δεδομένης της ιδιαιτερότητας του δικτυακού χώρου στον οποίο διεξάγεται αυτή η συζήτηση.

 

Όμως <---, αν η αφετηρία σου ήταν περισσότερο ηχοληπτική ή εικονοληπτική ή σχετιζόμενη με τον φωτισμό, ή το μοντάζ κλπ κλπ, θα αντιλαμβανόσουν ότι κάνεις τεράστιο λάθος. Μην πας μακρυά, δες μόνο ότι οι φωτισμοί που βλέπεις κάθε χρόνο στη Eurovision (υλοποιημένοι σαν τεχνολογικές "ασκήσεις" είναι αλήθεια), τους βλέπεις δύο και τρία χρόνια μετά σε συναυλίες γνωστών ονομάτων (υλοποιημένους σαν "καλλιτεχνία", βέβαια).

 

Ακόμη περισσότερο, γνώριζε ότι δεν υπάρχει (σχεδόν) βίντεο κλιπ που να υλοποιείται στις ΗΠΑ και το οποίο να μην αποτελεί ωμή αντιγραφή κάποιου ευρωπαϊκού βίντεο κλιπ (οι γάλλοι έχουν την πρωτοκαθεδρία σε αυτό το θέμα, και μάλιστα όχι σήμερα αλλά από τη δεκαετία του '90).

 

Οπότε, καλά τα λες, αλλά δεν βλέπεις την μεγάλη εικόνα.

 

Eτεροχρονισμένη απάντηση στην ετεροχρονισμένη απάντηση...(άλλο ένα κακό του γραπτού λόγου) ;D

 

Σίγουρα, υπάρχουν πολλά τραγούδια που συμμετείχαν στον διαγωνισμό που είναι καλύτερα από τα σουξέ Γκάγκα (π.χ. τα τραγούδα της γείτονος χώρας που παρέθεσα πριν που μου αρέσουν πολύ). Υπήρξαν δε και κομμάτια τα οποία όντως απεικόνιζαν κάποια πολιτισμικά χαρακτηριστικά (είτε οπτικά είτε μουσικά) του λαού της χώρας  που εκπροσωπούσαν και ήταν αρτιότατα και πολύ όμορφα, αλλά δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε ούτε με αυτά κάποιας αμερικανής ποπ τραγουδίστριας-διασκεδάστριας ούτε με τους Athena που είχαν εκπληκτική ποπ σκηνική και ηχητική παρουσία στη eurovision. Δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε γιατί για άλλο λόγο δημιουργήθηκαν τα μεν και άλλο τα δε.

 

Διάβασα με ενδιαφέρον τη γνώμη σου και προφανώς συγκράτησες και αφομίωσες τα όποια καλά στοιχεία της eurovision ενώ εγώ όποτε ακούω αυτή τη λέξη πρώτα μου έρχονται τα παρακμιακά τα φθηνιάρικα και τα εύπεπτα στοιχεία που εμπεριέχει (τα όποια θετικά μου έρχονται μετά). Αυτό που έχουμε στο μυαλό μας όταν ακούμε ένα προϊόν (eurovision) προφανώς είναι διαφορετικό λόγω των βιωμάτων και εμπειριών που έχει ο καθένας μας από αυτό. Εφόσον εμένα μου έχει δημιουργηθεί αυτή η εικόνα, όταν πρόκειται για κάτι εύπεπτο θα το ρίξω σε πιο ''προς δυσμάς'' μεριά, τουλάχιστον να το ευχαριστηθώ.

 

Δεκτόν λοιπόν αυτό που λες περί της εικαστικής και σκηνοθετικής επιρροής της eurovision προς την Αμερική, εγώ δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ή όχι και ίσως η συνολική εικόνα να είναι άλλη, απλά σχολιάζω με γνώμονα αυτά που μπορώ να καταλάβω και να κρίνω ως άμεσος δέκτης.  :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ήξερα ότι ο r2d2 είναι ο σοβιετικός δάκτυλος του νόιζ.

 

Το ρομποτάκι στο άβαταρ είναι σταλινικό κατασκεύασμα, μηχανή εξολόθρευσης των αντιφρονούντων στη Σιβηρία.

 

ΝΤΡΟΠΗ.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Κάποιος κάποτε - ίσως θυμάται- έγραψε ως αντεπιχείρημα στα γραφόμενά μου ότι "πέθανε ένας άστεγος σήμερα". Είχα ήδη διαβάσει την είδηση και στενοχωρηθεί - μου έρχεται στη σκέψη ακόμα και σήμερα κάθε μέρα. Αυτόν που μου το "κοπάνησε" ως επιχείρημα, εκείνη την ώρα θα τον είχα πλακώσει αν τον είχα εδώ κοντά. (Τώρα να μη φοβάται  :P) Ειλικρινά όμως είναι από τις λίγες φορές που τα έχω "πάρει" άσχημα για "κάτι που έγραψε ένας στο internet".

 

Λες για τότε που μεσω πμ σου εξηγησα ότι δεν απευθυνόμουν σε σένα, που σου τονισα ξεκαθαρα ότι σε εκτιμώ πολύ και ποτέ δε θα υπαινισσόμουν κατι τέτοιο για σένα (και για κανεναν στο φόρουμ), και ότι τόνισα το τραγικο των "παραπλευρων απωλειων" του επικαιρου φαινομενου που συζητούσαμε τότε?

 

Εντάξει, αν θες να με γραφεις στα παλιά σου τα σανδάλια, κάντο τουλαχιστον ολοκληρωμένα. Ή δεξου αυτά που λέω ή μη τα δέχεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Νομίζω 19 μπαρουτοκαπνισμένες σελίδες για μια μέρα είναι αρκετές για να καταλάβουμε πως θέματα άποψης με πολιτική χροιά, ακόμα και αν αφορούν τη μουσική, δεν αφήνουν τις καλύτερες εντυπώσεις/αναμνήσεις. Ασε δε που δοκιμάζουν την ελαστικότητα των κανονισμών και επιβεβαιώνει την αναγκαιότητα τους.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου