Προς το περιεχόμενο

Τι ξύλα να 'ναι η στέκα του?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πω πω,ναι ρε φιλε...αδιανοητα.. :o

Δεν ξερω,τι δυνατοτητες εχει ο ανθρωπος τελικα...(αρχιζει η φιλοσοφια τωρα... ;D )

Πες μου ότι είναι όλα με τη δύναμη του νου, να πηδήξω απ' το παράθυρο (είναι και ψηλά ρε μαμώτο)! ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ωραίο πράμα το μπιλιάδρο, αλλά δεν μπορώ να παίξω γιατί ιδρώνουν τα χέρια μου και η elixir δεν βγάζει στέκες. Πάντως αν έπαιζα θα ήμουν τόσο καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μου θυμίσατε τα νιάτα μου  ;D...λες να ψάξω να βρω τη στέκα μου;

Βέβαια εγώ εντρύφησα εις το Γαλλικόν  8) και δη στις τρίσποντες αλλά, διάολε, τόσο δύσκολο θάναι να πετύχεις τις τρύπες;  ;D (όχι το γκρούπ βρε  ;), τις άλλες, στο τραπέζι!!).

Έχω δεί πολλά παρόμοια -και εκ του σύνεγγυς- αλλά όντως ο τύπος είναι out of this world...πάντως, στα σοβαρά, για να φτάσεις σε κάποιο επίπεδο -και να βλέπεις απο μακριά τον περί ού ο λόγος- it takes all and everything you got...maybe a lifetime...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει το Αμερικάνικο για τους οπαδούς της μπύρας, R&R, ρεβέρ, Νικολαΐδης, φλιπεράκι και Κουρδιστό (local αρχαίο biliardadiko) to Γαλλικό για τους λάτρες του άβακα και της "τσογλανιάς" που έχει και υπάρχει και το snooker για τους πραγματικούς παίχτες. ;D

 

Παρακολουθούσα αρκετό snooker στην ΜΒ, στην αρχή για να με παιρνει ο ύπνος έτσι σιγά που μίλαγαν και αργά που παίζαν, μέχρι που κατάλαβα πως παίζεται και τι χρειάζεται και πορώθηκα.

Δεν έχανα αγώνα του "robot" Davies (ο καλύτερος αλλά παλούκι σκέτο), Jimmy White, Hendry, Parrott, Griffiths κλπ κλπ.

Κάποια στιγμή αποφάσισα να επιχειρήσω και εγώ να παίξω.

Έπαθα μια ζημιά όμως όταν είδα το τραπέζι. Για να καταλάβετε, το Αμερικάνικο (σε ft) είναι 9X4,5 και το snooker είναι 12Χ6 (λόγος 2:1 και στα δύο). Δηλαδή κατά 30% μεγαλύτερο !! Συν του ότι υπάρχει και συγκεκριμένη σειρά που πρέπει να παιχθούν οι μπάλλες και αν παιχθούν με την ιδανική σειρά πετυχαίνεις και περισσότερους πόντους.

 

Παρεμπιπτόντως μου έγινε και μια ανάλυση στις στέκες (που είναι μακρύτερες από του μπιλιάρδου, με μικρότερο και πιο στρογγυλεμένο tip και είναι σπαστές στα 3/4 του μήκους για να παίρνουν επέκταση), τα ξύλα τους (και όμως προτιμείται ash από maple) και τις μάρκες τους (που να θυμάμαι τώρα).

 

Οι δυο-τρεις απόπειρές μου απέδειξαν ότι είμαι πολύ πιο επιδέξιος τηλεθεατής από παίχτης. :-[

 

Απλώς, μετά το snooker, βαριόμουν να βλέπω Αμερικάνικο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχανα αγώνα του "robot" Davies (ο καλύτερος αλλά παλούκι σκέτο), Jimmy White, Hendry, Parrott, Griffiths κλπ κλπ.

Είχα καεί και εγώ έτσι κάποτε! :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Out of this world indeed και είναι μόλις 20 χρονών το παλιόπαιδο. Κανείς δε σχολίασε

την αποτυχημένη μουσική επένδυση του video περιέργως... μόνο ο funky bassman

που του άρεσε :D

 

Απολαυστικό και το video που παρέθεσε ο Νέστωρ, ότι πρέπει για να ξεκινήσει

ευχάριστα η μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έπαθα μια ζημιά όμως όταν είδα το τραπέζι. Για να καταλάβετε, το Αμερικάνικο (σε ft) είναι 9X4,5 και το snooker είναι 12Χ6 (λόγος 2:1 και στα δύο). Δηλαδή κατά 30% μεγαλύτερο !! Συν του ότι υπάρχει και συγκεκριμένη σειρά που πρέπει να παιχθούν οι μπάλλες και αν παιχθούν με την ιδανική σειρά πετυχαίνεις και περισσότερους πόντους.

 

 

Τυρράνια σκετη...

Οταν πηγα να παιξω σνουκερ,με την ασπρη στη γωνια και το στοχο στην αλλη,ηθελες κυαλια..

Βεβαια του μουσιου Οντιοκωστ του αρεσουν τα δυσκολα,αποδεδειγμενο αφου παιζει μπασο και τραγουδαει... ;) :D

 

Η μαγκια ειναι το γαλλικο το οποιο δεν αξιωθηκα ποτε να μαθω αξιοπρεπως.

Αμερικανικο,στοιχηματα (το χαμε χοντρυνει ασχημα ενα φεγγαρι),κερκιδα,μετεφηβικο πουλ μουρ...

Ωραια χρόνια!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαγκια ειναι το γαλλικο το οποιο δεν αξιωθηκα ποτε να μαθω αξιοπρεπως.

Αμερικανικο,στοιχηματα (το χαμε χοντρυνει ασχημα ενα φεγγαρι),κερκιδα,μετεφηβικο πουλ μουρ...

Ωραια χρόνια!

Εγώ πάλι πιο πολύ γαλλικό έπαιζα. Ξεκινούσα πάντα χάλια και με "δουλεύανε" όλοι.

Αλλά όταν έπινα μερικές μπύρες, χάνανε το μέτρημα στα κορδόνια που τελείωνα!

Αφτό ίνε το μιστικό φήλος! Οι μπίρες! ;D ;D ;D

Ωραία χρόνια, δεν λες τίποτα!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαθα μια ζημιά όμως όταν είδα το τραπέζι. Για να καταλάβετε, το Αμερικάνικο (σε ft) είναι 9X4,5 και το snooker είναι 12Χ6 (λόγος 2:1 και στα δύο). Δηλαδή κατά 30% μεγαλύτερο !! Συν του ότι υπάρχει και συγκεκριμένη σειρά που πρέπει να παιχθούν οι μπάλλες και αν παιχθούν με την ιδανική σειρά πετυχαίνεις και περισσότερους πόντους. Παρεμπιπτόντως μου έγινε και μια ανάλυση στις στέκες (που είναι μακρύτερες από του μπιλιάρδου, με μικρότερο και πιο στρογγυλεμένο tip και είναι σπαστές στα 3/4 του μήκους για να παίρνουν επέκταση), τα ξύλα τους (και όμως προτιμείται ash από maple) και τις μάρκες τους (που να θυμάμαι τώρα).

μεγάλο respect για το snooker και τους snooker-άδες. Έχω παίξει (λέμε τώρα) μερικές φορές, και εκτός των άλλων που επισήμανες, παρατήρησα ότι οι μπίλλιες είναι κομματάκι μικρότερες, και οι τρύπες κάπως 'δυσκολότερες' (με την έννοια ότι εαν δεν πετύχεις 'ακριβώς', δεν μπαίνει 'στο περίπου' η βολή). Για το αρχικό video, περιμένω τοποθέτηση από τους φυσικούς, καθότι σε σημεία μου φαίνονται υπερφυσικές ( ;D) οι βολές που πετυχαίνει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου