Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε epiphone με στοχο το split


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

kpeyos απο ο,τι βλεπω στο σαιτ της dimarzio ο paf joe που χρησιμοποιεί ο σατριάνι εχει 8.3 KOhm  αντίσταση και στην κιθάρα του τον χρησιμοποιεί σπλιταρισμένο και εντελώς μόνο του. Σε κομμάτια του είμαι βεβαιος πως ακούω τον χαρακτήρα του neck μονου μαγνήτη που έχουν οι Κλασσικες strat. Πώς γινεται αυτό?

 

όταν λέω για σπλιτ, δεν απαιτούμε όσο το δυνατόν κοντινότερο σε μονό μαγνήτη, απλά να δίνει το χαρακτηρα του μονου. Δυστυχώς είναι και το μπατζετ περιορισμένο οπότε μάλλον θα πρεπει να βρουμε το καλυτερο δυνατόν απο τις απλές σειρές των εταιριών.

 

 

Για τους tonerider καμια άποψη κανείς

 

 

ευχαριστώ για τη βοήθειά σας παιδια!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατ' αρχάς εγώ μιλάω γενικά και αναφερόμενος σε πραγματικές συνθήκες και εξοπλισμό ενώ εσύ συγκρίνεις με γνώμονα στουντιακές και γενικά ιδανικές καταστάσεις θέτοντας ως παράδειγμα έναν καλλιτέχνη ο οποίος έχει έναν από τους πιο επεξεργασμένους κιθαριστικούς ήχους όλων των εποχών.

 

Σίγουρα βέβαια και τα γούστα μου μπορεί να διαφέρουν από κάποιου άλλου. Είναι λοιπόν πιθανό σε κάποιον να αρέσει περισσότερο απ' ότι αρέσει σε μένα ένας αναιμικός και "hollow" μονός και να μπορεί να τον χρησιμοποιήσει ταυτόχρονα στο ίδιο κομμάτι μαζί με τον διπλό. Στο προηγούμενο post μου εγώ παλώς ανέφερα τον μόνο ίσως τρόπο από αυτούς που έχω ακούσει ο οποίος όντως μπορεί να δώσει 5 χρήσιμους ήχους σε κιθάρες με δυο μαγνήτες  ακόμη και μέσα στό ίδιο κομμάτι.

 

Επίσης μπορεί να κάνω και λάθος και ο συγκεκριμένος μαγνήτης να έχει κάποια πατέντα και να ακούγεται όντως αξιοπρεπώς splitαρισμένος. Έτσι κι αλλιώς μίλησα γενικά, εξάλλλου προανέφερα ότι η αντίσταση δεν μας λέει πάντα την αλήθεια. Παρόλα αυτά με αφορμή το τελευταίο σου post έψαξα λίγο στο net αν και υπάρχουν ελάχιστα πράγματα για τον συγκεκριμένο μαγνήτη splitαρισμένο. Στο μόνο σχετικά αξιοπρεπές clip που βρήκα, αυτό που άκουσα δικαιολογεί την άποψη του προηγούμενου post μου.

 

Για budget μαγνήτες δυστυχώς δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου