Προς το περιεχόμενο

Kουτί Αποθορυβοποίησης για PC


PJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. γιατι και το ποιο αθορηβο laptop κανει θορυβο .....

ειδικα μετα απο καποια ωρα...

 

2. δε νομιζω οτι μπορεις να γραψεις

με πυκνωτικο μικροφωνο κοντα σε laptop .

 

3. Τιμηηηηηη!!!!!!

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Yπάρχουν πολλοί τρόποι να ηχογραφήσεις χωρίς θόρυβο αλλά μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για desktop και πάλι έχουμε πολλές λύσεις που δμιουργούν και ανάλογα προβλήματα.

 

Έτσι μπορούμε να βάλουμε το PC σε άλλο δωμάτιο και με ένα κουτάκι KVM και ένα καλώδιο να γλιτώσουμε από τον θόρυβο. Αλλά θα πρέπει να υπάρχει άλλο διαθέσιμο δωμάτιο για αυτό τον σκοπό θα πρέπει να μπορούμε να τρυπήσουμε για να περάσει το καλώδιο, να πηγαινοερχόμαστε για τα CD/DVD να κάνουμε κάτι για τα καλώδια από και προς την κάρτα ήχου κτλ. Όπου βέβαια και για αυτά υπάρχουν λύσεις και αντιστοιχα προβλήματα. Είναι όμως φθηνή και απόλυτη λύση.

 

Για να χαμηλώσουμε τον θόρυβο του ίδιου του μηχανήματος θα πρέπει να παίξουμε λίγο με την αξιοπιστία του, να δαπανήσουμε αρκετά χρήματα και ίσως να στενέψουμε τις επιλογές μας σε components με χαμηλή στάθμη θορύβου. ¶σε που δεν είναι απόλυτη λύση. Έχουμε όμως μικρό όγκο.

 

Τα κουτιά της Zalman είναι πολύ ακριβά.

 

Τα iso box είναι ογκώδη αλλά προσφέρουν απόλυτη λύση, μπορούν να αποτελέσουν μέρος της κατασκευής(τραπέζι), μπορούν να συνδιαστούν με την λύση του αθόρυβου PC και με τις οδηγίες που συζητάμε ξεπερνάμε το σκόπελο του κόστους που μέχρι τώρα τα είχε κρατήσει μακρυά από το ευρύ κοινό.

 

Όλα τελικά είναι θέμα επιλογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όλα τελικά είναι θέμα επιλογών.

 

Επειδή τυγχάνω θιασώτης της της παραπάνω πρότασης θα προτιμούσα το thread να παραμείνει στην ουσία του που είναι η κατασκευή ενός iso box με τον συγκεκριμένο σκοπό..

Οι υπόλοιπες επιλογές έχουν ξανασυζητηθεί και μπορούν να συνεχιστούν ίσως εκεί που ξεκίνησαν...

Αυτή είναι η ταπεινή γνώμη μου και "μαστρο Γιάννη" περιμένω τα σχέδια πριν φύγει διακοπές κι τελευταίος ξυλουργός... :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, άν αλλάξω τις αναλογίες στο μέγεθος του κουτιού, θα προκύψει κάποια δυσλειτουργία (πχ στη ροή του αέρα με ό,τι αυτό συνεπάγεται);

 

Σκέφτομαι να "φαρδύνω" το κουτί καμιά εικοσαριά πόντους, για να χωρέσει μέσα και το UPS (το οποίο είναι τρελά -ίσως και ύποπτα...- θορυβώδες) για να ξεμπερδεύω.

 

Φοβάμαι μήπως η ταχύτητα του αέρα "πλαδαρέψει" (αφού οι αεραγωγοί θα είναι πιο μεγάλοι και τα ανεμιστηράκια θα ζορίζονται στη διαχείριση μεγαλύτερης ποσότητας αέρα) και δεν αερίζεται επαρκώς το tower.

 

Μπορούμε, ΔΗΛΑΔΗ, να "παίξουμε" με τις διαστάσεις, ή έχουν κι αυτές τη σημασία τους στην όλη λειτουργία;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....Σκέφτομαι να "φαρδύνω" το κουτί καμιά εικοσαριά πόντους' date=' για να χωρέσει μέσα και το UPS (το οποίο είναι τρελά -ίσως και ύποπτα...- θορυβώδες) για να ξεμπερδεύω....[/quote']

 

 

Τώρα είπες την μαγική πρόταση :)

Το pc μου είναι ήσυχο, πρέπει να κολλήσεις το αυτί σου για να ακούσεις αν δουλεύει. Εκείνο που κάνει θόρυβο, μα πολύ θόρυβο!!!, είναι το UPS.

Χρήσιμη θα ήταν και μια κατασκευή αποκλειστικά για UPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το αν θα αλλάξουν οι διαστάσεις του κουτιού εφόσον κινηθείς σε κοντινές διαστάσεις. Οι ανεμιστήρες όχι μόνο δεν θα δυσκολευτούν αλλά θα αποδόσουν και καλύτερα.

 

Αλλά.

 

Αν κατασκευάσεις πολύ μεγαλύτερο κουτί και προσθέσεις και το UPS ίσως να ανεβάζεις μεγάλη θερμοκρασία στο εσωτερικό.

 

Επίσης όπως είπα προτύτερα για να κατασκευάσω ένα σωστό κουτί μου πήρε αρκετό χρόνο. Υπολόγισε ότι οι όποιες τροποποιήσεις θα σε βάλουν σε κάποιους μικρομπελάδες.

 

Έτσι και αλλιώς το μοναδικό μειονέκτημα του κουτιού είναι ο όγκος του. Με τις προσθήκες που προτάθηκαν θα έχουμε μια αύξηση περίπου 60% !!!

Αυτό θα χαλούσε πολύ τον δείκτη WAF (Woman Acceptance Factor).

 

npap

 

μου είναι δύσκολο να ανταποκριθώ ποσοτικά στα άτυπα καθήκοντά μου σαν ενεργό μέλος και να σας δώσω όλα τα στοιχεία όσο γρήγορα θα έπρεπε, ελπίζω να το ισοσταθμίζω ποιοτικά με κατασκευές και σχόλια που θα σας δώσουν λύσεις σε καυτά προβλήματα.

 

Αν κάποιος θέλει άμμεσα μια λύση υπάρχουν μερικά κουτιά στην σκάλα του σπιτιού μου αφού στην τελευταία παραγγελία μου πρόβλεψα και κάποια έξτρα. Αν τώρα θελουν πολλοί ένα τέτοιο κουτί μπορεί να κάνουμε μια μαζική παραγγελία και να μειώσουμε το κόστος. Όσοι πάντως αποφασίσουν ότι θέλουν κάποιο από τα δικά μου θα πρέπει να υπολογίζουν κόστος 150 ευρώ.

 

Για όσους θέλουν να ασχοληθούν μόνοι τους τα σχέδια θα τα έχετε μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Προς το παρόν με τις φωτό και με τα μέτρα στο περίπου μπορείτε να κάνετε μια έρευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι ωρε Γιάννη...το θέμα δεν είναι να βγεις και από την βολή σου...έτσι ακυρώνεται και η προσφορά σου αν γίνεται υπό πίεση...ο πολύτιμος ελεύθερος χρόνος που αφιερώνεις (κι εσυ όπως όλοι μας) εδώ, είναι απόλυτα σεβαστός στους ρυθμούς του ...

Η προτροπή μου είχε καθαρά χιουμοριστικό χαρακτήρα... :wink:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/PJ/box.mp3

 

Eδώ μπορείτε να ακούσετε ένα mp3 διάρκειας 9 sec όπου τα 3 πρώτα είναι το κομπιούτερ έξω από το κουτί, τα επόμενα 3 μέσα στο κουτί, και τα 3 τελευταία το κομπιούτερ κλειστό, για να καταλάβετε και τον θόρυβο του μικροφωνου-προενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/PJ/box.mp3

 

Eδώ μπορείτε να ακούσετε ένα mp3 διάρκειας 9 sec όπου τα 3 πρώτα είναι το κομπιούτερ έξω από το κουτί' date=' τα επόμενα 3 μέσα στο κουτί, και τα 3 τελευταία το κομπιούτερ κλειστό, για να καταλάβετε και τον θόρυβο του μικροφωνου-προενισχυτή.[/quote']

 

Εντυπωσιακό πραγματικά...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν admin κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου