Προς το περιεχόμενο

Τρυπημα πιατινιων!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλημερα!!!

Εχω καποια πιατινια που δεν χρησιμοποιω καιρο τωρα.Σκεφτηκα λοιπον να τα τρυπησω κ να δοκιμασω τι ηχο θα βγαλουν.

Γνωριζει κανεις σχετικα με το θεμα???

που μπορω να τα τρυπησω κ πως???(διαμετρος τρυπας κτλ)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα!!!

Εχω καποια πιατινια που δεν χρησιμοποιω καιρο τωρα.Σκεφτηκα λοιπον να τα τρυπησω κ να δοκιμασω τι ηχο θα βγαλουν.

Γνωριζει κανεις σχετικα με το θεμα???

που μπορω να τα τρυπησω κ πως???(διαμετρος τρυπας κτλ)  ;D

 

Θα προτεινα τα εξης:

 

-Τρυπημα του πιατου απο τη κατω μερια, και οχι απο αυτη που παιζουμε.

-Τοποθετηση ξυλινου τακου κατω απ το πιατινι και οχι στον αερα.

-Αν εχεις βαση συγκρατησης του τρυπανιου θα εισαι αρχοντας (αλλιως προσεκτικα, με εναν φιλο να κραταει σταθερα το πιατο και εσυ σταθερα το τρυπανι)

-Αρκετες στροφες στο τρυπανι και οχι πιεση προς την επιφανεια, μαλακα σχετικα.

 

Τωρα το που θα τα βαλεις, αν πχ μιλαμε για 20'' πιατο, συνηθιζεται περιμετρικα και γυρω στους 4-6 ποντους απο την ακρη. Αυτο δεν ειναι απολυτο βεβαια. θα ελεγα αρχικα σχεδιασε ενα κυκλικο πατερν με 6 σημαδια, σε ιση αποσταση το καθενα μεταξυ τους. Για καθε τρυπα που κανεις βαζε κι ενα πιρτσινι (rivet) και δοκιμαζε, αν νομιζεις οτι σηκωνει κι αλλα συνεχισε.

 

Εχε στο νου σου οτι τα πολλα πιατινια μπορει να ''ξερανουν'' το πιατο, λογω του βαρους τους. εγω με 1-4 θα ημουν καλυμμενος, αλλα αυτα ειναι γουστα. Κοιτα να αγορασεις ελαφρια πιρτσινια! Τα bosphorus ειναι καλα, μπρουτσινα. Δε θα προτεινα της zildjian, sabian. Και χαλκινα αν βρεις, ακομα καλυτερα.

 

Η τρυπα πρεπει να εχει διαμετρο μικροτερη απο την διαμ της κεφαλης του πιρτσινιου και μεγαλυτερη απο αυτη του κορμου.

 

Αυτα τα ολιγα..

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε.Δεν το γνωρίζω ιδιαίτερα το θέμα.Αλλά έχω ένα γνωστό,που ασχολείται με  τρύπημα,τρόχισμα κλπ,και το κόστος δεν είναι μεγάλο.Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ προσοχή.Αν χρειαστείς το τηλ μπορώ να στο δώσω.Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως ειπε και ο Χρηστος μεγαλη προσοχη .ΤΟ ΤΡΥΠΑΝΙ να ειναι σταθερο οχι του χεριου .Οι στροφες πρεπει να ειναι αργες οχι γρηγορες .Και αυτος που θα το τρυπησει πρεπει να ξερει να τρυπαει χαλκινα .Αν θα περασεις πριτσινια για να γινει το πιατινι sizzle  πρωτα να αγορασεις και μετα να τρυπησεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω από πιατίνια αλλά επειδή δουλεύω μηχανουργείο μπορώ να σου πω κάποια πράγματα για διάτρηση μετάλλου...

Α) ΣΤΑΘΕΡΗ ΒΑΣΗ (και για το δράπανο και για το πιατίνι)

Β) 10 μετράμε, 1 κόβουμε (τρυπάμε)

Γ) Καλό είναι να υπάρχει υλικό κάτω από το κομμάτι που τρυπάμε ώστε να μπορεί να κάνει αποβολή το κοπτικό χωρίς να κλωτσήσει το κομμάτι μας

Δ) Αν υπάρχει υλικό (πχ τάκος) κάτω από το κομμάτι μας τότε πρέπει να έχουμε ΚΑΛΗ εφαρμογή κομματιού και υλικού (με όσο λιγότερο κενό μεταξύ των επιφανειών γίνεται) ώστε να μην κλωτσήσει το τρυπάνι

Ε) Καλό είναι να υπάρχει λίπανση κατά τη διάρκεια της διάτρησης (λάδι κοπής για CNC αραιωμένο σε νερό και είσαι μια χαρά)

ΣΤ) ΠΑΝΤΑ ποντάρουμε στο σημείο που τρυπάμε για να μπορέσει να μπει η μύτη του τρυπανιού χωρίς να ταλαντώνεται με κίνδυνο να κλωτσήσει επικίνδυνα

Ζ) Πρώτα ξεκινάμε την περιστροφή του κοπτικού και μετά το ακουμπάμε στο κομμάτι μας ώστε να γίνει η επαφή με στροφές και να μην ανάψει απότομα στο σημείο

Αυτά τα ολίγα προς το παρών... ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αν σε προλαβα και δεν το εχεις κανει ακομα ενα θα σου πω τρυπα το ενα πρωτα να δεις τον ηχο και μετα τα αλλα...καλη επιτυχια περιμενουμε νεα... ;)

passion,the best reason to play drums

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα φίλε.Δεν το γνωρίζω ιδιαίτερα το θέμα.Αλλά έχω ένα γνωστό,που ασχολείται με  τρύπημα,τρόχισμα κλπ,και το κόστος δεν είναι μεγάλο.Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ προσοχή.Αν χρειαστείς το τηλ μπορώ να στο δώσω.Καλή επιτυχία.

Φιλε μου καλημερα!!το τηλεφωνο του γνωστου σου θα μου ηταν μαλλον χρησιμο αν μπορεις να μου το δωσεις!!

Βρηκα αρκετους που θελουν να το κανουν αρπα-κολλα κ δε τους εμπιστευτηκα.

Αναμενω το τηλεφωνο για να παω!

Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλημερα!!το τηλεφωνο του γνωστου σου θα μου ηταν μαλλον χρησιμο αν μπορεις να μου το δωσεις!!

Βρηκα αρκετους που θελουν να το κανουν αρπα-κολλα κ δε τους εμπιστευτηκα.

Αναμενω το τηλεφωνο για να παω!

Ευχαριστω!!

'

 

 

Στο έχω στείλει φίλε στο email που εμφανίζεται στο προφίλ σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'

 

 

Στο έχω στείλει φίλε στο email που εμφανίζεται στο προφίλ σου!

 

Αν έχεις την καλοσύνη στείλτο άλλη μια γιατί δεν μπορί να το δω!ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου