Προς το περιεχόμενο

Επείγον..ο δίσκος αρνείται το format...


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ έχω μερικά τουβλάκια Western Digital, άλλα είναι φετινά, άλλα 10ετίας, και όλα δουλεύουν άψογα...

 

Φιλε hitman, λεγοντας τουβλακια εννοω χαλασμενους σκληρους δισκους που η μονη χρηση πια γι αυτους ειναι να τους χρησημοποιησω για... τουβλα. Αν καταλαβα καλα, εσυ εννοεις σκληρους που δουλευουν κανονικα, σωστα?

Φυσικα δεν λεω οτι ολοι οι WD η ολοι οι Toshiba, IBM και Samsung ειναι προβληματικοι, απλα το γεγονος οτι πολλοι απο αυτους πεθαναν στα χερια μου (ο τελευταιος WD 1.5 Tb, περσινος) ενω πχ. κανενας Seagate, Hitachi, Maxtor, η Teac με κανει να αποφευγω τις συγγεκριμενες μαρκες.

Οταν προκειται για 3.5 αγοραζω SG, για 2.5 προτιμω Hitachi.

Προσωπικες μου προτιμησεις.

Αν αρχισουν να τα κακαρωνουν κι αυτοι τοτε θα το ξανασκεφτω. Παντως μεχρι στιγμης δουλευουν αψογα ολοι (οχι ενας η δυο, αλλα και οι 12 SG) μονο πανω στον συγκεκριμενο υπολογιστη 24/7.

Δειτε στο παρακατω βιντεο, τι λεει και ο Scott A. Moulton που ειναι ιδιοφυια στην ανακτηση δεδομενων απο σκληρο δισκο, σχετικαμε το ποιους δισκους θεωρει πιο αξιοπιστους και γιατι.

Τα συμπερασματα δικα σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όσες φορές μου έχει τύχει πρόβλημα σε καινούριο σκληρό δίσκο (ακόμα και επί εποχής...bigfoot), οφειλόταν σε:

 

α) shock κατά τη μεταφορά,

β) shock κατά τη χρήση,

γ) παιχνίδια του ρεύματος.

 

Τα τελευταία χρόνια δουλεύω αποκλειστικά με WD RE3 στα 250 και 500 GB σε λειτουργία round the clock και μπορώ να πω οτι είμαι ευχαριστημένος. Βέβαια τα προσέχω τα μανάρια μου πιο πολύ και από αυθεντική nocaster...  :P :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ.  ο τύπος που τον έφερε, για να τον δοκιμάσει του είχε κάνει εξαρχής

"γρήγορη διαμόρφωση" πριν επιχειρήσω το κανονικό fomat, κάποιος μου είπε ότι πλέον ο μόνος τρόπος για να έλθει στα συγκαλά του είναι το παλιό καλό fdisk...ισχύει???

 

Hθικόν δίδαγμα...

Πάντα να έχεις μια δισκέτα boot 98 στο συρτάρι.  ;D

Το fdisk είναι ένας σίγουρος, γρήγορος και εγγυημένος τρόπος για να καταλάβεις πολλά για αυτά τα μηχανήματα του διαόλου τους σκληρούς δίσκους, και την "ψυχική" τους υγειινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου έχουν μείνει πολλοί Seagate στα χέρια, παλιοί και καινούριοι... Οπότε μοιάζει με θέμα τύχης! ;D

Μετά από τόσα χρόνια, πέρα από το fdisk υπάρχει και ένα CDάκι που λέγεται Hiren's boot CD, και έχει πάρα πολλά εργαλεία ανάκτησης και ελέγχου μαζεμένα. Δεν παραθέτω link γιατί δεν γνωρίζω αν είναι εντελώς νόμιμο το συγκεκριμένο...

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου