Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα Κιθαρας με Αεροπλανο ΙΙ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δε μπορεί ρε παίδες, τουλάχιστον εμένα μου φαίνεται απίστευτο αυτό

συλλυπητήρια fleamail btw, τι ζημιά είναι αυτή που έπαθες ρε παιδί μου...

 

αλλά κάτι άλλο πρέπει να γινε δε μπορώ να το πιστέψω

θα μου πεις τι? και θα σου πω ουγκ? δεν ξέρω τι έγινε

αλλά δε μπορεί να έχει τυλιχθεί έτσι και να γινε όλη αυτή τη ζημιά

και πες ότι λύθηκε ένα σημείο, εδώ είναι σαν να πέρασε τρακτέρ

 

όντως περνούν γολγοθά στις μεταφορές αλλά ούτε αυτό το χω ξαναδεί, και αυτό που είπε ο math δεν το πιστεύω ότι δεν αντέχει με bubble wrap, χρόνια τώρα μεταφέρονται έτσι όργανα από όλους τους επιχειρηματίες και μάλιστα κ σε χάρτινα cases κ σε soft και σε hard, βασικά έχω κ επαγγελματικό tutorial για το πως να τυλίγεται μια κιθάρα για να είναι έτοιμη για μεταφορά

 

δε μπορώ να το εξηγήσω βέβαια τι έγινε και λυπάμαι, είμαι κι από τους πολύ ψείρες όταν αφορά στην περιποίηση των οργάνων και εκνευρίζομαι με αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξέρω πραγματικά τι έγινε.

 

Έχω σουτάρει μπάσο με δύναμη σε τσιμεντένιο πάτωμα και δεν έχει πάθει γρατσουνιά. Αυτο είναι σαν να έπεσε από 7όροφη οικοδομή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.... :lol:

 

Δεν χρειαζεται ουτε τις χορδες να βγαλεις,ουτε το μπρατσο της strat να χαλαρωσεις.... καλυτερα να ταξιδευει η κιθαρα με λιγο tension στο μπρατσο (το πολυ πολυ κουρδισε την ενα τονο κατω)

 

To jazz bass απο οτι το κοβω μαλλον πρεπει να πατηθηκε απο clark!! (συμβαινει πολλες φορες στα αεροδρομια οταν μαζευονται πολλα πακετα,το εχω δει με τα ματια μου....)

 

Απο Αγγλια οντως ειναι σχεδον αδυνατον να ξερεις αν θα σου επιτρεψουν να την παρεις μαζι σου η οχι (ειπαμε διαλεγουν αποκλειστικα καθυστερημενους υπαλληλους στις αερομεταφορες :twisted: ) οποτε με μια θηκη hiscox περασμενη απο το ειδικο μηχανημα που εχουν στο αεροδρομιο για τα ευθραυστα ("ζελατινιαζει" ολη τη θηκη) θα εισαι μαλλον οκ.

 

Αν θες να τη στειλεις με το ταχυδρομειο τοτε στειλτην με parcelforce μου εχουν στειλει αρκετες κιθαρες με αυτον τον τροπο & δεν ειχα ποτε μου προβλημα .

 

 

http://www.royalmail.com/portal/rm/content2?catId=400105&mediaId=21100324

 

(το Online calculator μου βγαζει μια τιμη γυρω στις 89 λιρες για ενα δεμα 15 κιλων)

 

 

Γενικα τα ΔΗΜΟΣΙΑ ταχυδρομεια & οι ΔΗΜΟΣΙΕΣ ταχυμεταφορες (ΕΜS,PARCELFORCE,DEUTSCHE POST) ειναι δραματικα καλυτερες απο τις ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ,παντα τις χρησιμοποιω χωρις κανενα απολυτως προβλημα και εδω και 15 χρονια που πρεπει να μου εχουν στειλει & να εχω στειλει πανω απο 60 κιθαρες στο εξωτερικο δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.

 

Αντιθετως με τις ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ (UPS,FEDEX,ASC κτλ) ΠΑΝΤΟΤΕ κατι πηγαινε στραβα & παντοτε κατι παραπανω πληρωνα.. :twisted: (ασε που εχουν ετσι κι αλλοιως το τριπλασιο κοστος απο τις δημοσιες)

 

Η συμβουλη μου ειναι αν θες να τη στειλεις να απευθυνθεις στο ταχυδρομειο της περιοχης σου... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη λετε να αποφυγω την Φεντεξ/ΥΠΣ?

 

Απο οτι καταλαβα θα πρεπει σχεδον να ξεχασω την υποθεση παιρνω-την-κιθαρα-στην-καμπινα.

 

Μου απομενει

 

Χισκοξ και μπαγκαζια αεροπλανου

 

Χισκοξ και Φεντεξ

 

Χισκοξ και Παρσελφορς.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο heathrow μου ειπε υπάλληλος χαρακτηριστικά:

μεχρι τις 31 αυγούστου οι κιθάρες θα περνανε στην καμπίνα, απο κει και μετα αλλάζει ο κανονισμός και αν την θες πανω θα πρέπει να της κλείσεις θέση επιβάτη. εγω θα την έπερνα, δεν νομιζω να μην σε αφήσουν στο checkin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Χιθροου θα πεταξω δυστυχως μετα τις 31 Αυγουστου οποτε δυστυχως ακυρο για μενα.

 

Τωρα πεταω απο Μπριστολ οποτε...

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνονόματε θα σου πρότεινα θήκη και στα μπαγκάζια του αεροπλάνου που θα βρίσκεσαι κι εσύ. Πρώτον γιατι ακόμη και αν κάτι συμβεί (το απεύχομαι φυσικά..) θα το διαπιστώσεις πολύ άμεσα (στο αεροδρόμιο μόλις φθάσεις στην Ελλάδα) και θα μπορείς πιθανώς να βγάλεις άκρη πιο εύκολα και γρήγορα με τους ανθρώπους της αεροπορικής εταιρείας. Δεύτερον εφ'όσον όπως ειπώθηκε μια κιθάρα πηγαίνει σε ειδικό χώρο για εύθραυστες αποσκευές, πόσες ακόμη αποσκευές μπορεί να βρίσκονται σε αυτό το χώρο σε μία πτήση ; Υποθέτω όχι πολλές, άρα μειώνονται οι πιθανότητες ζημιάς επειδή π.χ. κάτι θα πέσει επάνω της...κάτι δεν είναι κι αυτό ;

Στέλνοντας το με courier εταιρεία η κιθάρα δεν θα έρθει ταξιδεύοντας σε χώρο αποσκευών επιβατηγού αεροσκάφους, αλλά με cargo plane γεμάτο με ένα σωρό άλλα πράγματα. Δεν ξέρεις με πόση προσοχή θα φορτωθεί-ξεφορτωθεί και τι μπορεί να πέσει πάνω της μέσα σε τέτοιο αεροπλάνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Γιαννη και ΣΦ

 

Αρα εν ολοιγις ειναι πιο φρονιμο να παρω την κιθαρα σαν αποσκευη παρα κουρριερ (εστω και δημοσιο) ε?

 

Το μονο προβλημα στις αεροπορικες ειναι οτι ΔΕΝ παιζει καλυψη σε περιπτωση απωλειας/ζημιας (ή σε καλυπτουν για αστειο ποσο).

 

Επισης... χρεωνουν 12ευρω το κιλο στις αεροπορικες για το υπερβαρο οποτε θα εχω σιγουρα +100ευ για να παρω την κιθαρα.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω....εσυ αποφασιζεις :wink:

Παντως με ενα καλο flightcase η εστω μια τεθωρακισμενη θηκη δεν νομιζω να εχεις προβλημα,ετσι κι αλλοιως τα παντα τυχη ειναι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου