Προς το περιεχόμενο

Ρε.. λες να υπάρχει; (ελληνικό ροκ, λέμε)


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Φίλτατε Trolley, επιμένω ότι δεν με λένε Samy Paraga.  ;D

 

Πέρασα στα γρήγορα και τα 4 τραγούδια του.

 

Καταρχήν σαν γενικό σχόλιο η δουλειά του είναι πολύ υψηλού επιπέδου.

 

Προσωπικά τον προτιμώ εκεί που ακούγεται πιο αντισυμβατικός, όπως στο Να μείνω εδώ και στο Πάρτι στο κρεβάτι (οπου μου αρέσουν πολύ οι κιθάρες αλλά όχι τόσο οι φωνές).

 

Σε σημεία πολύ καλοί στίχοι (ιδίως στο Να μείνω εδώ). Όλους τους στίχους του, ακόμη και αυτούς που δεν είναι 100% του στιλ μου, τους υποστηρίζει. Γράφει και τραγουδάει πράγματα που αισθάνεται και έχει βιώσει, για αυτό σε πείθει όταν τον ακούς, και αυτή είναι η πεμπτουσία της τραγουδοποιίας. Αυτό είναι μια σπάνια αρετή, καθόλου αυτονόητη, και το βασικό πλεονέκτημα της δουλειάς που ακούω.

 

Η φωνή στο Πάρτι στο κρεβάτι μου θυμίζει Παυλίδη, δεν μου αρέσει τόσο εκεί. Την προτιμώ εκεί που τραγουδάει low key (Να μείνω εδώ, Εσύ). Στο "θα σηκωθώ ξανά" μου θύμισε Πορτοκάλογλου (όπως και το ίδιο το τραγούδι). Και εκεί ακούγεται καλύτερη από ό,τι στο Πάρτι.

 

Είναι ήδη πολύ καλός ο συμφορουμίτης. Κατά τη γνώμη μου, αυτό που χρειάζεται η δουλειά του για μην είναι απλώς πολύ καλή αλλά "μεγάλη" είναι μια παραπάνω δόση αιχμηρότητας, ακόμη και αν χρειαστεί ανα γίνει λίγο πιο σκοτεινός και πιο dirty (βλ. για παράδειγμα τον Παυλίδη που έγινε πιο σκοτεινός και εσωτερικός με τους B-Movies από ό,τι ήταν στα Σπαθιά, και νομίζω ότι έτσι πέτυχε μια μεγαλύτερη καλλιτεχνική ωριμότητα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδιά...!!! μόλις πήρα χαμπάρι -και αλήθεια λέω- τί γίνεται "εδώ πέρα"...

εννοείται, πως ευχαριστώ όλους όσοι βρήκαν "κάτι" στα τραγούδια μου, καθώς επίσης και τα παιδιά εκείνα που δε βρήκαν...

κάποια σχόλια -ονόματα δε λέμε- με έκαναν απόλυτα ευτυχή και "τελειώνουν" με ωραίο τρόπο μέσα μου, την όλη διαδικασία μέχρι να βγει και ο δίσκος...!!!

ευχαριστώ και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα που άνοιξε ο trolley αφορά τον aback.

Ομως απο τον τίτλο παρασύρθηκε η κουβέντα γενικότερα.

 

Και ρωτώ: οι αναφορές γίνονται στο Ελληνόφωνο ή Αγγλόφωνο - Ελληνικό ροκ;

 

Η πρώτη περίπτωση αφορά αμιγώς την Ελλάδα.

Στη δεύτερη έχουμε Ελληνες που απευθύνονται στην παγκόσμια αγορά.

Not the same.

 

 

Τότε μάλλον θα πρέπει να αλλάξει ο τίτλος του thread νομίζω...

Πάντως στην ερώτηση σου:

Ελληνικό ροκ είναι οποιαδήποτε ελληνική μπάντα που παίζει ροκ... Οι Scorpions είναι γερμανοί και απευθύνονται στην παγκόσμια αγορά με αγγλικό στίχο... Το ίδιο και Ramstein με γερμανικό στοίχο... Και οι Ska-p είναι ισπανοί με ισπανικό στίχο, και ο Manu Chao τα έχει κάνει αχταρμα (αγγλο/γαλλικο/ισπανικο στίχο).... Οπότε η γλώσσα είναι το τελευταίο που περιορίζει μία μπάντα... Πιο πολύ είναι η νοοτροπία του "καλή και η ψωροκόσταινα μωρέ"... Νομίζω... :-X

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου