Προς το περιεχόμενο

Ρε.. λες να υπάρχει; (ελληνικό ροκ, λέμε)


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα πες εσύ τις 10 ελληνικές μπάντες να μάθουμε και τίποτα και τα βλέπουμε τα υπόλοιπα...

...

(τις μπάντες μην ξεχάσεις να πεις)

 

Οκ...

 

Καταρχάς είναι ντροπή να μιλάμε για "καλύτερες ελληνικές μπάντες" και να μην αναφέρουμε κάπου ένα από τα ιστορικότερα συγκροτήματα που παίζουν μέχρι σήμερα, τους θεούς The Last Drive! Συγκρότημα που έγινε γνωστό και στο εξωτερικό, όταν καλά-καλά δεν υπήρχε το... myspace!

 

Θα μου πεις "και γαμώ οι Last Drive αλλά είναι garage, δώσε stoner στο λαό"...

 

Εδώ έχουμε προφανώς τους παλιούς Nightstalker αλλά και τους νεότερους 1000mods που απλά τα σπάνε... Πολύ δυνατοί και οι λιγότερο γνωστοί Vibratore Bizzaro!

 

Punk? Deus Ex Machina και χαμός, χαμός όμως όπου κι αν παίζουν... Από τις σημαντικότερες ελληνικές μπάντες... Μόνο σε αυτό το είδος θα μπορούσα να σου αραδιάσω άλλες 6 μπάντες να τελειώνουμε αλλά θα παίξω δίκαια...

 

Πολύ καλοί και ξεσηκωτικοί οι rock-a-bill-άδες Bullets, όπως και οι νεότεροι του είδους Ducky Boyz..

 

Πολύ ωραίο ska παίζουν οι Raindogs που κυκλοφόρησαν πολύ ωραίο δίσκο...

 

Να τη δούμε λίγο πιο δυνατά και ατμοσφαιρικά? Gravity_Says_I...

 

Blues? BluesWire, δε χρειάζεται να αναφέρω κάτι άλλο...

 

 

 

Τελείωσε η τιμωρία μου? ::)

 

 

 

 

Όπως βλέπεις, έχω αφήσει στην απέξω συγκροτήματα που

1) δεν παίζουν (ή τουλάχιστον έχουν σταματήσει χρόνια μιας και κάποιοι που αναφέρω κάνουν live περιστασιακά)

2) έχουν ελληνόφωνο στίχο και

3) παίζουν metal (δεν ασχολούμαι με το είδος).

 

 

Τέλος, για να μην παρεξηγηθώ, καλοί και οι Planet of Zeus αλλά όχι και το καλύτερο ελληνικό συγκρότημα ξέρω γω... Ίσως ίδιου βεληνεκούς με Engine V, Lord 13 κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά καλημέρα. Εϊπαμε (είπα) να κάνουμε ένα thread για το συμφορουμίτη και τα εξαιρετικά (κατά τη γνώμη μου) τραγούδια του. Ας πάρει κάποιος τις Off-Topic τοποθετήσεις που γράφτηκαν και ας τις πάει αλλού παρακαλώ. Επίσης, SFAKU, για πιο "κακό" μιλάς;... έγραψα ξεκάθαρα ότι ευχαριστώ τον άνθρωπο για τα τραγούδια του (κάτι που παίζει να μην έχω ξανακάνει επί τόσα χρόνια εδώ μέσα).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic mode:

Οι planet of zeus υπερεκτιμημένοι όσο δεν πάει.. Στο χαλαρό σου βρίσκω 10 ελληνικές μπάντες που όντως αξίζουν και δεν είναι απλά ποζεριά και βίντεο κλιπ...

 

(άσε που για να πουλήσεις ποζεριλίκι... πρέπει να έχεις και στυλ... αυτοί αν εξαιρέσεις τον ντράμμερ τους και αν δώσεις έμφαση στον frontman τους... είναι να απορείς πώς έγιναν γνωστοί)

 

Βρήκαμε μία μπάντα στην Ελλάδα να δουλεύει με επαγγελματισμό και να κάνει ψαρωτικά βίντεο κλιπ και αμέσως να τους πούμε ποζεράδες; Για μένα είναι εκπληκτική μπάντα, η 2η καλύτερη ελληνική μπάντα αυτή τη στιγμή μετά τους 1000mods που οκ βγάλανε σοκαριστικό δίσκο.

 

Btw ωραίος και ο Μπακαούκας ( φαντάζομαι από Σαλαμίνα με τέτοιο επώνυμο ε; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά είναι μάλλον γεγονός ότι σήμερα στην Ελλάδα η ροκ και εναλλακτική μουσική (είτε ''homemade'' παραγωγής είτε όχι) βρίσκεται στο καλύτερο επίπεδο από γενησιμιού της...

 

μονο που δεν το ΞΕΡΕΙ αυτο παρα το 0,3% του εγχωριου πληθυσμου.... :'(

 

on topic το τραγουδι ειναι πολυ ωραιο και εξυπνο ενω η παραγωγη σκιζει (ο τραγουδιαρης ειναι οντως ιδιος ο Παυλιδης).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

O ντροπαλός aback ήταν Μουσικός του μήνα στο Noiz - Αντώνης Μπακαούκας featuring Grandeloopa

 

Μου έκανε την τιμή να ακούσω τη νέα δουλειά που ετοιμάζει πριν το Πάσχα. Το κάνει απο μεράκι, δεν περιμένει τίποτα. Μπήκε σε ένα διαμέρισμα / στούντιο και βγήκε 2 βδομάδες αργότερα. Στην κυριολεξία!  :D Ετρωγε πατατάκια και κουΡασάν, μίλαγε στο τηλέφωνο με την οικογένεια αλλά έπαιζε, κοιμόταν και ηχογραφούσε non-stop. Ισως θα ήταν ενδιαφέρον να μας πει κάποια στιγμή για τη διαδικασία.

 

Εξαιρετικός τραγουδοποιός και σαλταρισμένος καλλιτέχνης με όλη την έννοια! :D

Μακάρι να βρει το κομμάτι της αναγνώρισης που του αναλογεί.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, SFAKU, για πιο "κακό" μιλάς;... έγραψα ξεκάθαρα ότι ευχαριστώ τον άνθρωπο για τα τραγούδια του (κάτι που παίζει να μην έχω ξανακάνει επί τόσα χρόνια εδώ μέσα).

Για ξανακοίτα το νήμα γιατί η πρώτη φορά που ποστάρω σε αυτό είναι αυτή που διαβάζεις τώρα  ;)

 

Θα ακούσω και το τραγούδι επί τη ευκαιρία και αν προλάβω θα πω κάτι τις και για αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic παρενθεση:

 

Υπαρχουν οντως αξιολογες ελληνικες μπαντες αλλα δυστυχως ειναι δυσκολο να βρεις τη δουλεια τους ακομα και σε εγχωρια δισκαδικα. Eχτες με ενα φιλο καναμε ενα γυρο των δισκαδικων της Θεσσαλονικης, απο μεγαλα μαγαζια τυπου Public & Metropolis μεχρι τα μαγαζακια της Ναυαρινου με αποκλειστικο σκοπο να βρουμε τετοιες δουλειες. Πληρης απογοητευση, τα περισσοτερα μαγαζια δεν ειχαν τιποτα. Για το δισκακι των 1000mods συγκεκριμενα ρωτησαμε σε 6 μαγαζια και βρηκαμε μονο ενα αντιτυπο παραπεταμενο καπου στο Public.

 

/Off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το θέμα που άνοιξε ο trolley αφορά τον aback.

Ομως απο τον τίτλο παρασύρθηκε η κουβέντα γενικότερα.

 

Και ρωτώ: οι αναφορές γίνονται στο Ελληνόφωνο ή Αγγλόφωνο - Ελληνικό ροκ;

 

Η πρώτη περίπτωση αφορά αμιγώς την Ελλάδα.

Στη δεύτερη έχουμε Ελληνες που απευθύνονται στην παγκόσμια αγορά.

Not the same.

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα που άνοιξε ο trolley αφορά τον aback.

Ομως απο τον τίτλο παρασύρθηκε η κουβέντα γενικότερα.

 

Επειδή ξέρω ότι ο αμπακ είναι σεμνός, απέφυγα να βάλω τον τίτλο που είχα στο νου μου εκείνη την ώρα :

 

"ΑBack - Μαθήματα Ροκ Τραγουδοποιίας"

 

... ελπίζοντας παράλληλα σε αντίστοιχη διακριτικότητα από τα υπόλοιπα μέλη. Όμως, πρώτος ο rojo, πάντα to the point o άνθρωπος, άρχισε να γράφει ασχετίλες.

 

Τι να κάνουμε... είπαμε... ΠΣΟΡΟΥΜ....

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο το σκέπτομαι όμως... τι πλάκα, στ'αλήθεια...

 

Γράφει κάποιος "ρε, λες να υπάρχει ελληνικό ροκ" με αφορμή μία δουλειά που τον εντυπωσίασε και μάλιστα την κατονομάζει και ... ο κάθε πικραμένος ΣΠΕΥΔΕΙ να πιάσει μία θέση στο τρόλευ (κυριολεκτικά)....

 

Σα να γράψω "ρε, λες τελικά οι έλληνες να έχουν μακρύ πέος" με αφορμή μία επίσκεψή μου σε στρατόπεδο γυμνιστών, και τα μέλη να αρχίσουν να λένε "μα, φυσικά, εμείς πάντα το λέγαμε..."

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου