Προς το περιεχόμενο

Μπαντα θελει να αγορασει δικο της εξοπλισμο-help!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Εχω γνωρίσει αρκετούς που διαθέτουν τα παραπάνω αλλά την χρήση τους για την σωστή ρύθμιση δεν την γνωρίζουν (ακόμα και επαγγελματίες...). Τα Limiter, AFP & PFL έτσι κι αλλιώς είναι μέρος (ίσως όχι όλα) στις κονσόλες που συζητάμε και η χρήση τους διαφεύγει.

 

Καλό είναι όταν κάποιος ρωτάει εδώ να λαμβάνει απο όσους γνωρίζουν ολοκληρωμένες απαντήσεις γιατί αλλιώς οδηγείται στην ημιμάθεια.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απέφυγες να απαντήσεις στην ερώτησή μου.

 

Οι santso-4 & npap έγραψαν πως μπορεί κανείς να εξασφαλίσει πως τα ενεργά ηχεία δεν θα υπεροδηγηθούν αν (γνωρίζει να) ρυθμίσει σωστά κανείς LIMITER/AFL/PFL.

 

Και ξαναρωτώ, για τελευταία φορά:

 

Είναι δυνατόν να έχει κανείς τέτοιες γνώσεις, αλλά να ΜΗΝ είναι σε θέση να ρυθμίσει την ισχύ μιας κονσόλας ή ενισχυτή κατάλληλα ώστε να μην υπεροδηγήσει ένα παθητικό ηχείο, έχοντας φυσικά γνώση των σχετικών παραμέτρων των δύο μηχανημάτων;

 

Σαν να λέμε, είναι δυνατόν κάποιος να ξέρει να υπολογίσει αόριστο ολοκλήρωμα, αλλά να ΜΗΝ ξέρει να προσθέσει δύο κλάσματα;

 

Η μόνη λογική και σοβαρή απάντηση είναι "ΟΧΙ", αγαπητέ yameth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέφυγες να απαντήσεις στην ερώτησή μου.

 

Οι santso-4 & npap έγραψαν πως μπορεί κανείς να εξασφαλίσει πως τα ενεργά ηχεία δεν θα υπεροδηγηθούν αν (γνωρίζει να) ρυθμίσει σωστά κανείς LIMITER/AFL/PFL.

 

Και ξαναρωτώ, για τελευταία φορά:

 

Είναι δυνατόν να έχει κανείς τέτοιες γνώσεις, αλλά να ΜΗΝ είναι σε θέση να ρυθμίσει την ισχύ μιας κονσόλας ή ενισχυτή κατάλληλα ώστε να μην υπεροδηγήσει ένα παθητικό ηχείο, έχοντας φυσικά γνώση των σχετικών παραμέτρων των δύο μηχανημάτων;

 

Σαν να λέμε, είναι δυνατόν κάποιος να ξέρει να υπολογίσει αόριστο ολοκλήρωμα, αλλά να ΜΗΝ ξέρει να προσθέσει δύο κλάσματα;

 

Η μόνη λογική και σοβαρή απάντηση είναι "ΟΧΙ", αγαπητέ yameth.

 

Δηλαδή ένας έμπειρος χρήστης με τις απαραίτητες γνώσεις είναι προτιμότερο να παίξει με παθητικά ηχεία? Και γιατί ?

Ρωτάω και μαθαίνω..  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Είναι δυνατόν να έχει κανείς τέτοιες γνώσεις, αλλά να ΜΗΝ είναι σε θέση να ρυθμίσει την ισχύ μιας κονσόλας ή ενισχυτή κατάλληλα ώστε να μην υπεροδηγήσει ένα παθητικό ηχείο, έχοντας φυσικά γνώση των σχετικών παραμέτρων των δύο μηχανημάτων;

 

Σαν να λέμε, είναι δυνατόν κάποιος να ξέρει να υπολογίσει αόριστο ολοκλήρωμα, αλλά να ΜΗΝ ξέρει να προσθέσει δύο κλάσματα;

 

Η μόνη λογική και σοβαρή απάντηση είναι "ΟΧΙ", αγαπητέ yameth.

 

  Κι ομως εγω θα σου πω οτι ΕΓΩ ειμαι μια τετοια περιπτωση γιατι μου αρεσει να ασχολουμαι με το χειρισμο της κονσολας αλλα ΟΧΙ με τα ρευματα, με ΟΗΜ και ιστοριες. Για μενα το να ταιριαξεις εναν ενισχυτη με δυο παθητικα ηχεια μου φανταζει μεγαλος μπελας. Το να βαλω ενα λιμιτερ οχι.... γιατι πολυ απλα θα τον βαλω να κοβει στη σταθμη αυτη που αρχιζει και κλιπαρει το σημα. Τιποτα παραπανω.

 

 

    Να σημειωσω πως κατα βαση ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ με ρευματα και δεν εχω τιποτα σοβαρες γνωσεις....ηχοληψιας αλλα αυτα τα λιγα που ειπα τα γνωριζω.

 

  Απο κει και περα ειτε active ηχεια βαλεις ειτε ενισχυτη και παθητικα ηχεια, αν κανεις μ@λ@κιες παντα θα εχεις προβληματα. Αν πχ γυρνας το μικροφωνο φατσα στα μονιτορ ή αν ξεκινησεις να ρυθμιζεις τα gain των οργανων απο το....τερμα προς τα κατω ή αν βαλεις τερμα τα μπασα στο...μπασο ή αν ο κιθαριστας τραβηξει το καρφι απ΄την κιθαρα για να παει πιπι του χωρις να κλεισει το καναλι του πρωτα, ή διαφορα αλλα....

 

  Εννοειται πως ξεκινας να κανεις τον ήχο σου απο χαμηλες σταθμες και ανεβαζεις σιγα σιγα.... οτι καθε οργανο - και η φωνες - κανουν μια δοκιμη το δυνατοτερο τους peak - κοπανισμα, ΓΓΚΚΚΡΡΑΚΚΚΚ (εγχορδα) ΠΑΝΓΚ ΠΟΙΝΚ (μπασο) ουρλιαχτο (φωνη) και με βαση αυτο ρυθμιζεις την ευαισθησια ωστε να μην κλιπαρει. Αντιστοιχα σε αυτες τις κορυφωσεις της εντασης ριχνεις αν θες και μια ματια στο led του active ηχειου να μην αναψει και καθαρισες.... Στο κατω κατω εχουν κι οι κονσολες led, μπορεις να καθοδηγηθεις απ΄αυτο στην πορεια του live.

 

 

 

    Αν δεν κανεις καποιες σωστες ενεργειες ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ θα σε σωσουν τα παθητικα ηχεια ενω τα ενεργα οχι?

 

 

    Ειναι σαν να συγκρινουμε το αμαξι το αυτοματο με το αμαξι με ταχυτητες. Ρωταει ενας αρχαριος τι να προτιμησει, του λεω εγω το αυτοματο γιατι ειναι σαφως πιο ευκολο και του λες εσυ: " ΟΧΙ, θα παρεις με χειροκινητο κιβωτιο γιατι οταν θα θες να προσπερασεις το νταλικιερη στην εθνικη ΔΕ θα μπορεις να κατεβασεις και να παει στις καλες του στροφες ο κινητηρας." .Και ξεχνας οτι ο αρχαριος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ τετοια πραματα, και θα του δημιουργησεις προβληματα στην καθημερινοτητα της κινησης.

 

 

  Μπορει να προτιματε τα passive συστηματα για παρτη σας και δικαιωμα σας, αλλα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΡΑΦΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ?  :o :o

 

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, να σημειώσω πως μερικά ενεργά έχουν σαν επιπλέον μπόνους πολλαπλές ασφαλιστικές δικλείδες στο ηλεκτρονικό τους design έτσι ώστε να αποφευχθεί η καταστροφή ακόμη και στις υπαρκτές & συχνές συνθήκες τύπου "γιούργια στον ταβλά με τα κουλούργια", είτε λόγω transient είτε λόγω παρατεταμένου ξεζουμίσματος. Π.χ. από το σάιτ της Mackie από δυο τυχαία μοντέλα:

 

Protecting Your Investment

Because we know you demand the most from your speakers, we added some extra circuitry to keep your Thump loudspeakers performing at their best, even when pushed really hard for long periods of time. Each driver has its own transparent compression circuit, which helps protect them from damaging transient peaks. An over-excursion filter, inserted just before the low frequency amplifier, protects the woofer from bottoming-out when the low-end is driven to the maximum. This means you can hit them hard without fear of thermal damage. We know things can get pretty hot in the real world, so if the electronics do overheat, separate thermal switches activate and shut down the high and/or low frequency amplifiers until they cool down. These safeguards ensure long life and great-sounding loudspeakers you can always count on.

 

Built-in Protection Circuitry for Long Life

We know our Active loudspeakers are pushed hard—often to, or beyond, the limit. That’s why we have reliable protection circuitry built in to every one. The SRM350v2 employs a built-in limiter for less distortion at peak levels. And thanks to the advanced technology of its power supply and Class-D amp topology, the SRM350v2 is greater than 90 percent efficient—more of the power from your outlet goes straight to the transducer, without the power supply and amp giving off loads of heat. Less heat means better performance, and longer life.

 

 

ΥΓ. Κύριε npap, μετά από τόσα χρόνια πολύτιμης συνεισφοράς θα περίμενα να είστε λίγο πιο χοντρόπετσος!  :) Και φυσικά δεν αξίζει τον κόπο να συγχίζεστε τόσο εύκολα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το PFL ή Solo π.χ. είναι σημαντικό εργαλείο και το έχουν όλες οι κονσόλες.

Η ρύθμιση ευαισθησίας εισόδου γίνεται με αυτό πατημένο. Κι όμως έχω δει πολλούς που δεν το χρησιμοποιούν γι αυτό το λόγο. Ρυθμίζουν δε την ένταση απο το Gain...

 

Αυτά δεν είναι υψηλή "ραπτική" αλλά προϋπόθεση για τη σωστή λειτουργία / χρήση μιας κονσόλας. Και κονσόλες μπορεί να αγοράσει ο καθένας από 50 ευρώ.

Το μάνιουαλ όμως που δίνει πολλές βασικές γνώσεις, πόσοι το διαβάζουν; Ανοίγουν τα fader, πειράζουν το equalizer και... φύγαμε. Και μετά σου φταίει η... Behringer και τα κινέζικα. ::)

 

Τσίλι κον κάρνε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σορυ κιολας αλλα νοιμζω οτι το θεμα παραφερεται λιγο και πηγαινει αλλου...

 

τεσπα μετα απο συζητησεις με τα παιδια που παιζουμε και με εναν ποολυ καλο μου φιλο που εχει σπουδασει ηχοληψιες και τα ρεστα μαλον κλινουμε για active ηχεια..

 

Επισης μου προτεινε αυτα  http://www.thomann.de/gr/mackie_profx12.htm

        http://www.thomann.de/gr/yamaha_msr_250.htm

 

 

Εχετε καμια γνωμη?? Εγω τα βλεπω σαφως καλυτερα απο κατι behinger ας πουμε και οκ ειναι πιο ακριβα οχι τρελα αλλα μια φορα τα παιρνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα "καθαρίστηκε" απο τις προσωπικές επιθέσεις και ξανανοιγει, ώστε να βρουν απαντήσεις τα παιδιά. Παρακαλώ να αποφύγουμε την ένταση και να μείνουμε on topic.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέφυγες να απαντήσεις στην ερώτησή μου.

 

Οι santso-4 & npap έγραψαν πως μπορεί κανείς να εξασφαλίσει πως τα ενεργά ηχεία δεν θα υπεροδηγηθούν αν (γνωρίζει να) ρυθμίσει σωστά κανείς LIMITER/AFL/PFL.

 

Και ξαναρωτώ, για τελευταία φορά:

 

Είναι δυνατόν να έχει κανείς τέτοιες γνώσεις, αλλά να ΜΗΝ είναι σε θέση να ρυθμίσει την ισχύ μιας κονσόλας ή ενισχυτή κατάλληλα ώστε να μην υπεροδηγήσει ένα παθητικό ηχείο, έχοντας φυσικά γνώση των σχετικών παραμέτρων των δύο μηχανημάτων;

 

Σαν να λέμε, είναι δυνατόν κάποιος να ξέρει να υπολογίσει αόριστο ολοκλήρωμα, αλλά να ΜΗΝ ξέρει να προσθέσει δύο κλάσματα;

 

Η μόνη λογική και σοβαρή απάντηση είναι "ΟΧΙ", αγαπητέ yameth.

 

Ξανααπαντώ σε αυτό πως εννοείται ότι "ναι" (γιατί κεφαλαία?), μιας και όπως είχα γράψει προηγουμένως η ημιμάθεια συναντάται εξαιρετικά συχνά και είναι πιο βλαβερή από την αμάθεια, η οποία τουλάχιστον δεν θα κάνει κάποιον να ισχυριστεί πως έχει τις γνώσεις αυτές, και δεν θα προσπαθήσει να τις εφαρμόσει μπακάλικα με καταστροφικές συνέπειες. (Α, και δεν βλέπω καμία "αποφυγή" στην απάντηση - είναι πολύ απλή και ουδέτερη ερώτηση, και δεν θα έβλεπα κάποιο λόγο για να υπάρχει κάτι τέτοιο)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου