Προς το περιεχόμενο

Μπαντα θελει να αγορασει δικο της εξοπλισμο-help!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

μια και βρήκα λίγο χρόνο σήμερα έψαξα και διάβασα τα manual των ηχείων και του μίκτη που προτείνει ο Loki...

 

Μου δημιουργήθηκε η ΑΠΟΡΙΑ... διαβάσατε τα specs εσείς που με θέρμη καλείτε έναν φίλο να εκταμιεύσει αυτά τα χρήματα για να τα αποκτήσει?

ή απλά κοιτάξατε τιμές?

κι αν δεν το κάνατε και το κάνετε τώρα επιμένετε να προτείνετε  τα συγκεκριμένα σε συνδυασμό?

η έννοια overpowering και μάλιστα heavy όπως την προτείνετε και μάλιστα σε έναν άπειρο χρήστη σας λέει κάτι?

 

 

ΥΓ. ποτέ δεν θα θίξω προθέσεις (θεωρώ ότι όλοι έχετε τις καλύτερες) αλλά μήπως πρέπει κάποια στιγμή να γίνουμε πιο υπεύθυνοι όλοι στις όποιες προτάσεις?

 

δυστυχώς τα λάθη τα χρεώνονται και μάλιστα "επώδυνα" οι αποδέκτες που εμπιστεύονται αυτόν τον χώρο... τα ανώνυμα nick names που φιλοξενούνται συνεχίζουν αλώβητα... το ας πρόσεχαν που ακούστηκε παλιότερα με αφήνει παγερά αδιάφορο...

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γνωρίζω ο οτι η συγκεκριμένη κονσόλα που πρότεινα είναι 2x450 Watt RMS στα 4Ω και τα ηχεία είναι 250 Watt RMS έκαστο αλλά δεν φαντάστηκα (λάθος μου) ότι αυτοί που θα τα χρησιμοποιήσουν θα κάνουν πιθανως το λάθος να τερματίσουν τον ενισχυτή και να τα κάψουν.

Ισα ίσα  σκέφτηκα ότι με εναν ενισχυτή τέτοια ποιότητας με THD 1% καλύτερα είναι να μην τον πιέζεις στα όρια για να αποδώσει την ένταση που θες ωστε να γλυτώσεις λίγο θόρυβο.

 

Σκέφτηκα επίσης ότι πολύ πιθανον στο μέλλον να χρειαστούν και άλλα όργανα ή να χρειαστεί να καλύψουν μεγαλύτερο χώρο και έτσι θα μπορουν να κουμπώσουν δυο ηχεία ακόμα και να τα οδηγούν από την κονσόλα μια χαρά.

Εδω το παραδέχομαι έχω κανει λάθος και πλέον αλλάζω την πρόταση μου για ηχεία στα ίδια σε 8Ω ώστε να μπορεί να δουλεψει απροβλημάτιστα και με 2 και με 4 ηχεία.

 

Η πρόταση μου είναι αυτό που θα αγόραζα και εγώ ο ίδιος για δικιά μου χρήση και είναι ότι μου φαίνεται πιο ευέλικτο στα λεφτα αυτά.

 

Υποστηρίζω και εγω την άποψη του να δίνεις λεφτα και να παίρνεις κάτι καλο όπως τα αυτοενισχυόμενα Mackie αλλά με τα χρηματα που διαθέτει ο ΟΡ θα έχανε πολύ κατα τη γνώμη μου στον υπόλοιπο εξοπλισμό.

Τέλος γνωρίζω ότι οι γνώσεις μου στο θέμα δεν είναι πολύ μεγάλες και σίγουρα είναι κατώτερες από του npap  αλλά δεν είμαι απόλυτος σε αυτά που λέω και απλά παρέθεσα μια πρόταση ακόμα ώστε να σκεφτεί ο ΟΡ τις εναλλακτικές και να αποφασίσει με βάσει τις δικές του ανάγκες. Δεν είχα σκοπό να βλάψω ούτε να προσβάλω κανέναν με το ποστ μου και ελπίζω να μην συνεβη κάτι τέτοιο.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα με μια ακόμη πρόταση αφού μετά από περεταίρω ψάξιμο στα υπόλοιπα on line μαγαζιά εντόπισα πολύ δελεαστικές τιμές και ακολουθεί η λιγακι ανεβασμένη στο όριο του μπάτζετ πρόταση με active ηχεία και ένα μονο μικρό μόνιτορ για τους μουσικούς.

 

Από Μusicstore το συγκεκριμένο bundle ηχείων και βάσεων που βγαίνει κατα πολύ φθηνότερο από ότι σε άλλα σαιτ. Mackie αυτοενισχυόμενα 15άρια ηχεία και stands.

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/_SET_-Mackie-Thump-TH-15A-inkl.-Boxenstative/art-PAH108

 

Απο Musicstore το φθηνο FAME αυτοενισχυόμενο monitor που είναι μεν μικρό με 8" μεγάφωνο αλλά είναι 70watt και λογικά θα καλύψει μια μικρή σκηνή τριών ατόμων τουλάχιστον για αρχή (αργότερα προσθέτετε και αλλο μονιτορ αν χρειαστεί).

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/PA/Active-monitors/Fame-SM-80A-8-Aktiver-Monitor-70-W-RMS/art-PAH0006859-000

 

Σύνολο απο musicstore 709 euro

 

Από DV247 που έχει βάλει κοψοχρονιά τις mackie κονσόλες διαλέγεις και παίρνεις. *

Εγώ προτείνω τη μέση λύση , την Mackie CFX12 mkII που έχει αρκετά κανάλια και aux για να κάνετε τη δουλειά σας μια χαρά.

 

http://www.dv247.com/studio-equipment/mackie-cfx12-mkii-live-sound-mixer--29267  

 

Για να αποφύγουμε τα μεταφορικά αλλα επειδή είναι και αναγκαία αγοράζουμε και τα καλώδια από το DV με 2 τέτοια είστε κομπλέ.

 

http://www.dv247.com/cables/dcs-pro-10m-xlr-xlr-balanced-microphone-cable--99

 

Σύνολο απο DV247 311 euro

 

Γενικό σύνολο 1020 ευρώ. Δίνετε δηλαδή από 340 ευρώ το άτομο και φτιάχνετε ένα σετ που θα σας καλύψει μια χαρά τις παρούσες και ίσως και τις μελλοντικές ανάγκες και κυρίως αποτελείται από αρκούντως ποιοτικά μηχανήματα.

 

Τσεκάρετε το σαν λύση.

 

* Για πιο σφιχτό budget υπάρχει και η λύση της Mackie ProFX12 αλλά δεν θα την προτιμούσα καθως έχει λιγότερα κανάλια και επισης λιγότερα AUX από την CFX αντιθέτως προσωπικά θα προτιμούσα να δώσω τα 53 ευρώ παραπάνω (17.5 ο καθένας δηλαδή) που κοστίζει η CFX16 για τα περισσότερα κανάλια.

 

http://www.dv247.com/studio-equipment/mackie-cfx16-mkii-live-sound-mixer--28524

 

http://www.dv247.com/mixers/mackie-profx12-live-usb-mixer--57548

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

PA active ηχείο "καμένο" ακόμα δεν έχω συναντήσει (όχι ότι δεν θα υπάρχουν...ό κλασσικός ξερόλας έλληνας "μικροφωνιάς" μπορεί να "κάψει" και αμίαντο εκτός των εγκεφαλικών κυττάρων του)... passive όμως , λόγω απαράδεκτου matching και μετέπειτα άνοης χρήσης, τόσες δεκάδες που μου έρχεται να κλαίω  από τις επιλογές watt με το κιλό... τόσο... να τ' αφήσω?...

 

 

 

Θα μπορούσες να το κάνεις λίγο πιο "νιανιά" αυτό να το καταλάβουμε και μεις οι αρχάριοι? Έχω μπέρδεμα στο θέμα... Ρίξε μια βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

... υπηρετώντας τον κανόνα, ένας σοβαρός κατασκευαστής active ηχείων, επιλέγει μεγάφωνα με συγκεκριμένη ωμική αντίσταση και ευαισθησία, τα τοποθετεί σε μια καμπίνα που μελέτησε γι αυτά, γνωρίζει ακριβώς την σύνθετη ωμική αντίσταση που προκύπτει από τον συνδυασμό τους και τις εγγενείς αδυναμίες τους λόγω του κόστους που αποφάσισε να κινηθεί το τελικό προϊόν και κατασκευάζει ένα τελικό ενισχυτικό στάδιο παραμετροποιώντας το έτσι ώστε να καλύπτει ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ στο πλείστον των περιπτώσεων, την μέγιστη ηχητική στάθμη που τους επιτρέπεται από την φύση τους...

 

πόσο πιο "νιανιά" να το εκφράσω το "ποίμα" ο έρμος?  ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

passive όμως , λόγω απαράδεκτου matching και μετέπειτα άνοης χρήσης, τόσες δεκάδες που μου έρχεται να κλαίω  από τις επιλογές watt με το κιλό... τόσο... να τ' αφήσω?...

 

 

Κατάλαβα ότι παρέθεσες για τα active. Δεν κατάλαβα όμως το παραπάνω..

Θα πρότεινες δηλ. active ηχεία στον φίλο στην αρχή?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν ανατρέξεις στην πρώτη σελίδα θα δεις ότι active του πρότεινα, όπως κάνω και σε κάθε μη έμπειρο χρήστη όταν κοντά στην κατηγορία τιμής που επιτρέπει η τσέπη του υπάρχει ένα αξιόλογο active σετ που να έχω ακούσει...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ανατρέξεις στην πρώτη σελίδα θα δεις ότι active του πρότεινα, όπως κάνω και σε κάθε μη έμπειρο χρήστη όταν κοντά στην κατηγορία τιμής που επιτρέπει η τσέπη του υπάρχει ένα αξιόλογο active σετ που να έχω ακούσει...

 

Το έχω δει αυτό ναι.. Απλά δεν πολύκαταλαβαίνω το" σωστό matching " που λες τι σημαίνει.. Δηλ. ποια είναι τα μειονεκτήματα των παθητικών ηχείων με μια αυτοενισχυόμενη κονσόλα κατά τη γνώμη σου ώστε να προτείνεις το αντίθετο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου λέει είναι πως με μια αυτοενισ. κονσόλα ή εξωτερικό ενισχυτή υπάρχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να υπερ-οδηγήσεις και τελικά να κάψεις τα ηχεία, από ό,τι με τον ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ενσωματωμένο ενισχυτή που είναι σεταρισμένος να δίνει την ισχύ που πρέπει και όχι περισσότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου λέει είναι πως με μια αυτοενισ. κονσόλα ή εξωτερικό ενισχυτή υπάρχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να υπερ-οδηγήσεις και τελικά να κάψεις τα ηχεία, από ό,τι με τον ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ενσωματωμένο ενισχυτή που είναι σεταρισμένος να δίνει την ισχύ που πρέπει και όχι περισσότερη.

 

Χμ.. ok.Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου