Προς το περιεχόμενο

Μπαντα θελει να αγορασει δικο της εξοπλισμο-help!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατ αρχην σας ευχαριστω για τον χρονο σας κ τις απαντησεις σας

 

Επειδη καποθ διαβασα για το budget δεν ειναι 300Ευρω ειναι 300 ο καθενας δλδ συνολο 1000Ευρω..

 

Τωρα απο οτι βλεπω εχουμε αρκετες επιλογες στο budget αλλα μπερδευτικα λιγο ...τα active ηχεια ειναι καλυτερα?? γιατι ο ενας λεει δεν τα βλεπεις οταν παιζεις αν σε προηδοποιουν οποτε μπορει να καουν κ αλλος λεει ειναι καλυτερα γιατι εχουν τον δικο τους ενισχυτη αρα δεν καιγονται..

 

Διαφωτηστε λιγο ρε παιδια για να αποφασισουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

    Τα passive ηχεια - ενισχυτης ηταν πρακτικα μονοδρομος στο παρελθον. Υπηρχαν ελαχιστα active ηχεια κι ηταν πανακριβα. Κατι σαν πολυτελεια. Σημερα ΔΕΝ ισχυει αυτο, ειναι κοινη πρακτικη τα active ηχεια και ιδιως για τους απλους μεσους χρηστες σαν εμενα κι εσενα.

 

 

Δες το απλα. Το σωστο matching απαιτει ΓΝΩΣΕΙΣ και ΕΜΠΕΙΡΙΑ που δεν εχεις. Την εχουν οι ηλεκτρολογοι κι οι ηχοληπτες του εργοστασιου και την εφαρμοζουν στα... εντοσθια του active. ΓΙΑΤΙ να μπλεκεις εκει που δε χρειαζεται? Τα λεφτα πανω κατω τα ιδια ειναι.... Αν συνυπολογισεις απαιτουμενο χρονο μελετης και ρισκο πιθανης....πατατας  :P ειναι σαφως πιο φτηνα τα  active. Ο ηχος ειναι ο ιδιος (ή και καλυτερος) .... Το μονο "μειον" ειναι οτι θες περισσοτερες....πριζες ;D ;D

 

 Οσο για τα περι κλιπαρισματος των active μαλλον σε πανυγηρι με παραπεμπουνε, οπου σου λεει οτι αν ακουσεις το παθητικο ηχειο που ειναι στην αλλη μερια της ταβερνας να τσιριζει εισαι διπλα στην κονσολα και προλαβαινεις να κατεβασεις το master ενω το active οχι. Το θεμα ειναι ΓΙΑΤΙ να σου κλιπαρει το active ηχειο? ??? ??? Πρακτικα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τετοια περιπτωση.

 

  Passive ηχεια κι ενισχυτη αξιζει πλεον να παρεις μονο αν μιλαμε για μεγαλυτερες απαιτησεις εντασης και χωρου ή αν εισαι εμπειρος και εχεις πολυ συγκεκριμενους λογους. Εκει αλλαζει το πραμα αλλα αντιστοιχα ξερεις και τι κανεις.

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο "μειον" ειναι οτι θες περισσοτερες....πριζες ;D ;D

 

Πράγματι δεν είναι αμελητέο να έχεις να τρέχεις καλώδια ρεύματος σε κάθε ηχείο...

 

Το θεμα ειναι ΓΙΑΤΙ να σου κλιπαρει το active ηχειο? ??? ??? Πρακτικα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τετοια περιπτωση.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση το ενεργό ηχείο να υπερ-οδηγηθεί από την κονσόλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι ΓΙΑΤΙ να σου κλιπαρει το active ηχειο? Πρακτικα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τετοια περιπτωση

 

Kαι γιατι να μην κλιπαρει;;;σαμπως θα το παρει κανεις χαμπαρι αν δωσεις ας πουμε περισσοτερο μπασσο;;θα αναβοσβηνει το φωτακι στο ηχειο αλλα δεν θα το βλεπει κανεις με αποτελεσμα μετα να λες...μμμ γτ μου τριζει ηκ ορνα..κι ουτε που θα ξερεις..

 

Ενω τον ενισχυτη τον εχεις μπροστα σου και βλεπεις...

Ε και δεν ειναι και τοσο δυσκολο να υπολογισει τα watt Που χρειαζετε αν μας πει σε τι ειδους εφαρμογες τα θελει...

 

Εγω εχω κλιπαρει τα δικα μου που εχω και μπροστα μου τον ενισχυτη

υπαρχουνε πολλοι λογοι για να κλιπαρει ενα active ηχειο...

Εγω θα το προτεινα μονο σαν μονιτορ σκηνης και οχι σαν κυριως ηχειο

 

Εγω φιλαρακο σου λεω παθητικα ηχεια κι ενισχυτη να ξερεις τι σου γινετε...

και μεσα απ αυτο θα δεις οτι θα μαθεις πολλα...αν εχεις ορεξη...

εννοωντας συνδεσμολογιες παραλληλα σε σειρα..κ.α.

Αν θελεις μπορω εγω να σε βοηθησω να επιλεξεις με p.m.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση το ενεργό ηχείο να υπερ-οδηγηθεί από την κονσόλα;

 

Ειπα :  πρακτικα δε υπαρχει τετοια περιπτωση. Η κονσολα βγαζει xlr out το οποιο δεν εχει ισχυ. Πως θα υπεροδηγηθει? Αλλα αν φοβαται τοσο κανεις βαζει ενα limiter και καθαρισε.

 

Οσο για τις πριζες, ας ειμαστε σοβαροι. Ο φιλος θελει να παρει 2 ηχεια το πολυ. Θα βαλει και μια μπαλαντεζα ή ενα πολυπριζο και κατι εγινε.... 

 

  Αλλο αν εχεις πολλα ηχεια. Αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια που δεν αφορα αυτο το thread. Κι εξαλλου μιλαμε για κιθαρα μπουζουκι φωνη, οχι μποτα μπασο ντεθοκαταστασεις και τα ρεστα... :P

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

στα γρήγορα μια και ξημερώνει και έχω και πρωινό ξύπνημα και δεν ξέρω πότε θα μπορέσω να ξανααπαντήσω στο παρόν νήμα, λίγα πράγματα όσο πιο απλά μπορώ για κάποιες απορίες που ακόμα δεν λύθηκαν..

 

και πρακτικά και θεωρητικά δεν υπάρχει περίπτωση για κλιπάρισμα του τελικού σταδίου, εφόσον έχει ρυθμιστεί σωστά σε PFL και AFL κατάσταση, ο μίκτης προενίσχυσης (ελπίζω σύντομα να βρω χρόνο εγώ ή κάποιος φίλος να γράψουμε ένα σύντομο αρθράκι για την σωστή ρύθμιση των δύο σταδίων)...

 

εννοείται ότι μετά την σωστή ρύθμιση δεν χρειάζεται να κάνεις τον ηδονοβλεψία τσολιά μπροστά από τον άγνωστο στρατιώτη clip led ενός τελικού... μια φορά ματσάρεις και περιορίζεσαι στο μίκτη σου άφοβα... τώρα για απροσδόκητα artifacts λόγω turn off ή άλλων transients, λίγα ή και τίποτα μπορείς να κάνεις αν δεν είσαι προετοιμασμένος με σωστά ταιριασμένο hardware , καλό ρεύμα δικτύου, πειθαρχημένους μουσικούς και σωστά ρυθμισμένους limiters...

(να τονίσω εδώ ότι όλο και περισσότερα active σετ ηχείων-όπως και αυτά στην πρόταση μου- περιλαμβάνουν ειδικά σεταρισμένο limiter  που κάνει άψογα την δουλειά του χωρίς ανάγκη ρύθμισης από τον αρχάριο χρήστη...)

 

τέλος για να λυθεί μάλλον και η τελευταία απορία (ελπίζω ::)) το συστηματάκι που διαθέτει ο φίλτατος kotsikatos

όσο κι αν κάνει περιπολίες μπρος στον τελικό του, είναι ένα ακόμα χαρακτηριστικό κακού overpowering ταιριάσματος (συνυπολογίζοντας και την μέτρια ποιότητα κατασκευής των μερών που το αποτελούν), που αργά ή γρήγορα θα πάρει την κατηφόρα... πριν ακούσει παραμόρφωση όταν χρειαστεί να τα δουλέψει σε απαιτητικές στάθμες, τα πηνία φωνής των μεγαφώνων (λόγω watt στο όριο και κάτι), θα "τσιγαρίζονται" χωρίς κάποια ένδειξη πουθενά...και το clip led του ενισχυτή του καταπράσινο θα είναι... κάτι σαν τον ήλιο του ΠΑΣΟΚ ένα πράμα... κι αν δεν καεί κάποια μονάδα γρήγορα (πράγμα που εύχομαι φυσικά) θα υποπολλαπλασιάσει το προσδόκιμο ζωής του σε πλαίσια καλής απόδοσης...

 

 

ΥΓ. επ ευκαιρία για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις, οι παλιότεροι εδώ θα θυμάστε ότι είμαι οπαδός του μελετημένου overpower... αλλά στο hi fi... ειδικά στο hi end που ενώ η ονομαστική αντίσταση ενός ηχείου είναι πχ 8 ωμ η σύνθετη μπορεί να είναι πολύ κάτω και η ευαισθησία να κινείται τραγικά χαμηλά (κάτω από τα 89 db), γιγαντώνοντας έτσι τις ανάγκες για ρεύμα και καθιστώντας εδώ το underpower πηγή κινδύνου...

στο PA όμως τα επαγγελματικά ηχεία είναι επιτηδευμένα εύκολα φορτία με ευαισθησίες κατά κανόνα πάνω από 95 db, οπότε τα πράγματα αλλάζουν άρδην...

 

ΥΓ 2. καλημέρα και πάλι συγνώμη για το θράσος μου να ομιλώ...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε kotsikatos σου το έχω πει και σε άλλο θέμα πως γράφεις λες και είσαι ο ορισμός του Μικροφονιά.  :D

Το θέμα έχει ξεφύγει απο την έκφραση άποψης  / προτίμησης.

Καταλαβαίνω πως προσπαθείς να βγάλεις μεροκάματο στην καθημερινότητα σου αλλά έχουμε πει πως αν δεν ξέρεις βασικές αρχές, βρίσκεις λύσεις σε προβλήματα που δεν θα υπήρχαν αν τις ήξερες. Κι εδώ σε διαβάζουν και γνώστες.

Καταλαβαίνω πως θες να βοηθήσεις αλλά μη δίνεις έτσι εύκολα συμβουλές με τη σχετικά μικρή εμπειρική σου γνώση. Ασε κάποιον ειδικό να το κάνει και ίσως βοηθηθείς κι εσύ.

Αυτό ισχύει για όλους μας.

Απαντώ μόνο όταν ξέρω. Και ξέρω όταν μπορώ να τεκμηριώσω.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Santso 4 & npap:

 

Από τη μια λέμε πως απευθυνόμαστε σε αρχάριο χρήστη και τι είναι πιο κατάλληλο γι' αυτόν, και από την άλλη μιλάτε για: limiters, AFL & PFL.

 

Κάποιος που γνωρίζει τέτοια πράγματα, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα έχει πρόβλημα να σετάρει σωστά τα ποτενσιόμετρα μιας ενεργής κονσόλας ή ενός ενισχυτή που θα οδηγήσουν κάποια παθητικά ηχεία, αφού κοιτάξει τα specs των δύο...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Santso 4 & npap:

 

Από τη μια λέμε πως απευθυνόμαστε σε αρχάριο χρήστη και τι είναι πιο κατάλληλο γι' αυτόν, και από την άλλη μιλάτε για: limiters, AFL & PFL.

 

Κάποιος που γνωρίζει τέτοια πράγματα, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα έχει πρόβλημα να σετάρει σωστά τα ποτενσιόμετρα μιας ενεργής κονσόλας ή ενός ενισχυτή που θα οδηγήσουν κάποια παθητικά ηχεία, αφού κοιτάξει τα specs των δύο...  ;)

Μην είσαι τόσο σίγουρος...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι τόσο σίγουρος...

 

Εσύ πόσο σίγουρος θα ήσουν;

 

Ότι κάποιος που ξέρει να ρυθμίσει Limiter, AFP & PFL δεν θα δυσκολευτεί να βρει πόσο ψηλά πρέπει να σετάρει την ισχύ εξόδου του ενισχυτή/κονσόλας για να οδηγήσει τα Χ παθητικά ηχεία; Ξέροντας π.χ. πως ο ενισχυτής δίνει μέγιστο 400WRMS/8Ω και τα ηχεία σηκώνουν 300WRMS/8Ω?

 

Το ότι κάποιος αρχάριος (που είναι και το θέμα μας εδώ) ΑΠΟ+ΚΛΕΙΕΤΑΙ να ξέρει τέτοια πράγματα (limiter/AFL/PFL), δεν μπαίνει καν θέμα βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου