Προς το περιεχόμενο

Πετροβάμβακας και έκθεση σε χώρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω λίγα κομμάτια πετροβάμβακα για να καλύψω κάποια σημεία στο home studio μου, έχω διαβάσει πως δεν κάνει να βρίσκεται εκτεθειμένος στο χώρο, αλλά σκέφτηκα αν τα κομμάτια είναι καλυμμένα από σεντόνι θα είναι εξίσου επικίνδυνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι δεν είναι επικίνδυνο...Εφ' όσον είναι καλά τυλιγμένος με κάποιο ύφασμα(συνήθως χρησιμοποιείται καραβόπανο) ώστε να μην διασκορπίζονται οι ίνες του στον αέρα, δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα!

 

Για ότι κι αν φτιάξεις να φοράς γάντια και μακρυα ρούχα όσο επεξεργάζεσαι τον πετροβάμβακα γιατί η επαφή μαζί του προκαλεί φαγούρα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα κάτι λιγώτερο διαπερατό και από πανί... Κάποιος είχε πρόσφατα αναφέρει ένα ειδικό υλικό αλλά δεν θυμάμαι το όνομά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα κάτι λιγώτερο διαπερατό και από πανί... Κάποιος είχε πρόσφατα αναφέρει ένα ειδικό υλικό αλλά δεν θυμάμαι το όνομά του.

 

Ετσι ακριβως. Το μεγεθος των ινων ειναι τετοιο που ενα υλικο σαν το καραβοπανο δεν τις εμποδιζει. Θελει κατι με πολυ  μικροτερα κενα. Για αυτο το λογο στις περισσοτερες περιπτωσεις ο πετροβαμβακας ειναι εντοιχισμενος (σε γυψοσανιδα, τουβλα κλπ)

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας στο κέντρο που πουλάνε υφάσματα και θα ζητήσεις είτε σεντονόπανο είτε λονέτα και τα δύο θα σου κάνουν τη δουλειά που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως σε κατι μπασοπαγιδες που ξεκινησα να φτιαχνω με πετροβαμβακα χρησιμοποιησα παλια σεντονια. Και δεν περνανε ινες αλλα ειναι και ηχοδιαπερατο για να κανει ο πετροβαμβακας την δουλεια του υπαρχουν σε πολλα χρωματα και σχεδια και ειναι και τσαμπα (ακομα και στην λαικη εχει)

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συνήθως στα στούντιο χρησιμοποιούμε καραβόπανο.

Επαναλαμβάνω για χιλιοστή φορά: Δεν υπάρχει καμία έρευνα / μελέτη που να αποδεικνύει πως ο πετροβάμβακας είναι βλαβερός όταν είναι καλυμμένος. Αν ξέρει κάποιος κάτι τεκμηριωμένο που μου διαφεύγει ας το αναφέρει.

Απλά μην τον φας... τότε μπορεί να 'χεις πρόβλημα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου