Προς το περιεχόμενο

Πετροβάμβακας και έκθεση σε χώρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μουσαμάς που έχω εγώ τουλάχιστον στο μυαλό μου δεν είναι καν διαπερατός από αέρα, άρα καμία σχέση με πανί.

Βαλε μονο τον μουσαμα γιατι αμα πας ετσι δεν θα χρειαζεσαι τον πετροβαμβακα. Μη μπαινεις και σε εξοδα αγοραζοντας τον.

Α να βαλω και ενα τετοιο ;)

ΟΚ

Συνεχιστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικα δεν μας ειπε ο φιλος music man πως θελει να τον χρησιμοποιησει. Για ηχομονωση ή ως ηχοαπορωφητικο υλικο; Υπαρχει και το Izitherm που δεν εχει τα κακα του πετροβαμβακα αλλα ειναι αρκετα πιο ακριβο

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το κουράζετε ρε παιδιά το θέμα, μερικά πανελάκια θέλει να φτιάξει ο άνθρωπος...

 

Φίλε μου αν "φοβάσαι" τον πετροβάμβακα μπορείς να πάρεις και τον οικολογικό πετροβάμβακα της Knauf.

 

Ecose λέγεται αν θυμάμαι καλά. Στα Leroy πήρα 28€ το πακέτο κ έχει 7-8 πλάκες των 5cm 1.35 υψος και 0.60 πλάτος.

 

Ο μουσαμάς ΔΕΝ κάνει για αυτό που θες. Αν λέμε το ίδιο φυσικά, γιατί ο μουσαμάς που ξέρω εγώ, είναι το υλικό που χρησιμοποιούν στα φορτηγά που καλύπτουν την καρότσα τους.

 

Είναι υπερβολικά χοντρός, υπερβολικά σκληρός και συγχρόνως δυσκολοδούλευτος για αυτό που θες να κάνεις. Επίσης είναι βαρύς.

 

Συνήθως από τη μια μεριά έχει μια "πλαστική" επίστρωση για να είναι αδιάβροχος.

Σαν ύφασμα πάντως είναι σαν τζην. Πολύ πιο χοντρό όμως και πολύ "πυκνοπλεγμένο"

 

Εδώ ρε συ δε περνάει αέρας από αυτούς τους μουσαμάδες, πως θα κάνεις δουλεια?

 

Πάρε ένα φτηνο σεντονοειδες κ θα κάνεις μια χαρα τη δουλειά σου. Και μη σε απασχολούν οι ίνες, κάλυψε το πάνελ καλά και δε θα έχεις θέμα.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειώνω πως δεν έχω κανένα κόλλημα με μουσαμάδες, ως παράδειγμα τον ανέφερα, θα έψαχνα όμως - ρωτώντας κάποιον ειδικό - για υλικό που να μπλοκάρει ό,τι ΠΡΕΠΕΙ να μπλοκάρει. Αν ο μουσαμάς είναι τελικα ακατάλληλος, προφανώς και απορρίπτεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ έβαλα διπλό πανί από πάνω, που πήρα απ'το κέντρο (σε έναν κάθετο της Οδ. Αθηνάς). Έννιωσα παράξενα με το ένα πανί και είπα και έβαλα δυό τελικά, και τα δύο είναι σχετικά ελαστικά, και από τα δύο αν φυσήξεις περνάει αέρας από μέσα (που είναι το ζητούμενο, αλλιώς δεν έχεις ηχοαπορόφηση)...

 

Αν θέλει κάποιος να το δει στην πράξη (και να σημειώσω ότι κι εγώ αυτό έκανα. Πήγα στο στούντιου του Νίκου Xidi και πήρα ιδέες και σχόλια και τα πάντα!!! Και μετά μίλησα με τον Νίκο fabricaudio και μου είπε κάποια πράγματα)...

 

Αν θελει κάποιος να το δει στην πράξη ας επικοινωνήσει μαζί μου να περάσει να το δεί, να το νιώσει, να το μυρίσει (δεν μυρίζει φυσικά) και να μιλήσουμε από κοντά! Είμαι στον Γέρακα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν υπάρχει διαπερατότητα, αναιρείται και ο λόγος ύπαρξης του πάνελ.

 

Το ζητούμενο στην ανησυχία σου για την επιβλαβή επίδραση του πετροβάμβακα είναι η συγκράτηση των ινών του καθότι δεν μπορεί άλλως (μυρωδιά, ακτίνες, emf) να κάνει κακό.

 

Αφού παραπάνω σε διαβεβαίωσαν ότι η τσόχα δουλεύει σε αυτή την κατακράτηση, είναι ίσως όχι η καλύτερη αλλά σίγουρα μια καλή και όμορφη (λόγω χρωμάτων) λύση.

 

Εμείς χρησιμοποιούμε τσουβαλόπανο. Πρώτον γιατί με ξεγέλασαν ότι είναι από κάνναβη αλλά τελικά (διαπιστωμένα) δεν είναι και δεύτερον οιαδήποτε αρνητικά αποτελέσματα (διαφορά) δεν πρόκειται να φανουν πάνω μας....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον γιατί με ξεγέλασαν ότι είναι από κάνναβη αλλά τελικά (διαπιστωμένα) δεν είναι

Κάπνισες τα τσουβάλια ρε χαρμάνι; ;D

 

Σόρυ, συνεχίστε...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα στους φιλους ..επειδη χεω φτιαξει εναν χωρο για μελετη και προβα στο σπιτι μου ο πετροβαμβακας ειναι καλυμμενος με dow (μπλε) και απο πανω τσουβαλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν υπάρχει διαπερατότητα, αναιρείται και ο λόγος ύπαρξης του πάνελ.

 

Αν σκοπός είναι η ηχομόνωση και όχι το sound treatment, σε τι βλάπτει αν δεν υπάρχει διαπερατότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν σκοπός είναι η ηχομόνωση και όχι το sound treatment, σε τι βλάπτει αν δεν υπάρχει διαπερατότητα;

εεεμ. Λέει για πάνελ, όχι για τοίχο, κλπ... Άρα τι να το κάνει το 1-2 πάνελ αν θέλει ηχομόνωση; μου φαίνεται λογικό ότι μιλάει για sound treatment.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου