Προς το περιεχόμενο

Wanna groove!Μίξη προς αξιολόγηση.


Vasmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχάς ευχαριστώ για το χρόνο σας!Θα απαντήσω ξεχωριστά στον καθένα :)

 

@JJ:Να είσαι καλά !Λοιπόν,περί εξοπλισμού/τοποθέτησης φυσικά και θέλω να πω τα άπαντα :D .Αλυσίδα σήματος : squier classic vibe 50's strat-->xotic bb preamp-->mesa boogie express 5:25-->vox timemachine delay(fx loop).

Μικρόφωνα:Sm57 1-2 πόντους από τη γρίλια,υπο γωνία να βλέπει (περίπου) κέντρο,μαζί με rode nt-1 περίπου 30cm από τη γρίλια και αυτό ελαφρώς υπό γωνία.Το sm57 κατευθείαν στην fast track pro και το rode πρώτα στην (πολύ) φθηνή μου προενίσχυση art tube v3 και μετά στη fast track.Για το μπάσο που τόσο σου άρεσε,επέτρεψέ μου να "ψωνιστώ" λίγο δεδομένου του μπακάλικου τρόπου με τον οποίο το έγραψα ;D Listen carefully: κιθάρα-->καθαρό κανάλι boogie-->sm57-->daw-->κατεβάζω pitch 12 ημιτόνια-->φορτώνω σε vst amplitube fender με ενισχυτή μπασου(νομίζω bassman 300?) και ιδού!  ;D ;D

 

@freerock:Σταύρο,ειλικρινά δεν ξέρω τι να απαντήσω.Με έχει αφοπλίσει η απάντησή σου..Θα πω μόνο ότι σε ευχαριστώ πολύ και πως τα περί φωνής εδώ και λίγο καιρό μου έχουν προκύψει έντονα ως ανάγκη οπότε το δουλεύω δειλά δειλά.Απλά προσπαθώ να τραγουδάω ό,τι παίζω τελευταία :)

 

@theod:Hmm,band of gypsys?Anyway,ευχαριστώ πολύ για την ακρόαση!!

 

@Nestoras:Χαίρομαι που σας άρεσε dear gentleman ;)

 

@ez:Κύριε Ηλία ,με τιμά και μόνο που σχολιάσατε.Ευχαριστώ για το χρόνο σας!Τα τεχνικά,τα σημειώνω  ;)

 

@gvour:Danke!! Για το ταμπούρο θα απαντήσω προς όλους στο τέλος,επειδή όπως σωστά επισημάνατε υπάρχει ένα θεματάκι!

 

@geodimitri:Χαίρομαι που σου άρεσε!Ευχαριστώ φίλε μου!

 

@Spyros:wow!Αν σου άρεσε ως αποτέλεσμα,τότε τι να πω,ίσως στο θέμα παραγωγή να είμαι σε καλό δρόμο!! Thanks a lot :)

 

@fusion: Ευχαριστώ πολύ!It means a lot(ειδικά από εσένα όσον αφορά στα σολιστικά ;))

 

@foxx:Χαίρομαι που σου άρεσε φίλε μου!Ευχαριστώ για την ακρόαση.

 

@hwept:Ευχαριστώ για το σχόλιο και την υπόδειξη!!Για το ταμπούρο απαντάω ευθύς αμέσως!

 

Λοιπόν περί ταμπούρου κάτι μου φταίει κι εμένα.Έχετε δίκιο.Έπρεπε η παρουσία του να είναι πιο έντονη.Πιθανός λόγος που το "έθαψα" είναι ο εξής:Στις "stock" loops του addictive drums το ταμπούρο σκάει σαν..πυροβολισμός!Για να το αποφύγω αυτό μάλλον το "πείραξα" περισσότερο απ'ότι έπρεπε.. :-\

 

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Bill…δεν έχω χρόνο για να γράψω πολλά.

Το track σκίζει!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρε προχωρα !!!!Αψογο ολο το track και τα του ταμπουρου οπως τα εξηγησες ειναι λογικα.

Μακαρι και αλλοι στην ηλικια σου να εχουν τετοιες ικανοτητες.Μπραβο ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μπάσο που τόσο σου άρεσε,επέτρεψέ μου να "ψωνιστώ" λίγο δεδομένου του μπακάλικου τρόπου με τον οποίο το έγραψα ;D Listen carefully: κιθάρα-->καθαρό κανάλι boogie-->sm57-->daw-->κατεβάζω pitch 12 ημιτόνια-->φορτώνω σε vst amplitube fender με ενισχυτή μπασου(νομίζω bassman 300?) και ιδού!

 

!! Αυτά είναι !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πσσσ... Εξαιρετικό. Θα το ήθελα όμως πλήρες κομμάτι με φωνή. Τη δικιά σου, άλλη, δεν με ενδιαφέρει. Δουλεψέ το.

Για το μπάσο... WTF man... Σοβαρά;;;

 

@ez Ηλία αυτά κάνουν οι κακές παρέες με τον Αποστολάκη και τις στεφανιές του.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμιζει κατι το υφος σε μενα, ειναι Doyle Bramhall II.. Με ολα τα θετικα που αυτο συνεπαγεται! Συμφωνω για το ταμπουρο, τα λιγοτερα πριμα στο hat και ισως ηθελε λιγο πανω η μποτα.. Δεν γνωριζω την ηλικια σου που λενε τα παιδια, αλλα το κομματι σπαρταραει! 1000 Μπραβο

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο!  8)

Δείχνεις ότι η "μουσική" σου ηλικία είναι αρκετά ώριμη...(Το τι ημερομηνία γέννησης αναγράφεται στην ταυτότητα δεν έχει και τόση σημασία...)

 

Τώρα για τη μίξη...

Το hihat είναι πολύ "οξύ" και αρκετά "πρώτο πλάνο" και είναι κι αυτός ένας λόγος ακόμα που το ταμπούρο ακούγεται πολύ πίσω...(Αν ήταν και το hihat  πίσω θα υπήρχε περισσότερο balance.)

 

Επίσης, όπως είπες, το ταμπούρο του addictive κάνει μπαμ απο μακρυά, είναι πολύ αναγνωρίσιμο, μέχρι αηδίας.

Το ίδιο ισχύει όμως και για την μπότα, εγώ απο εκεί το κατάλαβα...

 

Γενικά δεν μου άρεσαν και τόσο οι χώροι στα τύμπανα.

Χρησιμοποίησες effects μέσα απο το πρόγραμμα του addictive ή χρησιμοποίησες άλλα εξωτερικά plugins?

 

Τέλος αυτό που μου λείπει συχνοτικά απο το κομμάτι είναι κάποια χαμηλομεσαία που θα μπορούσαν να είχαν δώσει παραπάνω οι κιθάρες...

 

BRAVO!!  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου