Προς το περιεχόμενο

κεφαλη λαμπατη για μεταλ ηχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

μπορω να του βαλω πανω μια καμπινα 2χ12 στα 16 ομ για να του ριξω την ενταση η 8α εχω κανα προβλημα ??? ??? ???

 

 

Καταρχάς δεν ισχύει για το λαμπάτο ό,τι ισχύει και για τους solid state / τρανζίστορ ενισχυτές.

Στο λαμπάτο, όποια καμπίνα και να του βάλεις επάνω, αν είναι στη σωστή έξοδο, θα σου βγάλει 60W. That's it! 

  ΜΗΝ του βάλεις 16Ω καμπίνα στην 8Ω έξοδο ή τ αντίστροφο, θα τον καταστρέψεις.  Βάλε του 8Ω cab στην 8Ω έξοδο, 4Ω καμπίνα στην 4Ω έξοδο και πάει λέγοντας... Επίσης, ποτέ μην τον ανάψεις χωρίς καμπίνα! Καταστροφή κι αυτό!

Το manual του ενισχυτή τα λέει όλα πολύ αναλυτικά και πρώτα διαβάζεις αυτό για να συνδέσεις πράγματα επάνω του. Με μια 2Χ12" θα είσαι υπερκαλυμμένος πιστεύω, τόσο για practice όσο και για πρόβες/μικρά live.

Για παράδειγμα, εδώ τον έχουν με μια 2Χ12" της Harley Benton:

http://www.grumpyrocker.co.uk/laney-ironheart-irt60h-review

 

Για να πάρεις λιγότερα watt από τον ironheart, πρέπει να πάρεις attenuator! Δε γίνεται κι αλλιώς. Διαφορετικά, παίρνεις λιγότερων watt ενισχυτή εξ αρχής.

http://www.thomann.de/gr/palmer_pdi_06.htm

http://www.thomann.de/gr/tube_amp_doctor_silencer.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να πάρεις λιγότερα watt από τον ironheart, πρέπει να πάρεις attenuator! Δε γίνεται κι αλλιώς. Διαφορετικά, παίρνεις λιγότερων watt ενισχυτή εξ αρχής.

Sotto ο ενισχυτής έχει ειδικό knob από το οποίο μπορείς να ρυθμίσεις τα watt που βγάζει. Καλή μαγκιά... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sotto σωστος εισαι το διαβασα και γω αυτο που λες χθες.

ακριβοι οι ροοστατες παντως..

σε κανα μηνα 8α την εχω την κεφαλη οποτε 8α σας ενημερωσω για οσους δεν την εχουν ακουσει.επισης αν καποιος δεν μπορει να την βρει να την δοκιμασει ερχεται σπιτι μ νατην ακουσει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sotto σωστος εισαι το διαβασα και γω αυτο που λες χθες.

ακριβοι οι ροοστατες παντως..

σε κανα μηνα 8α την εχω την κεφαλη οποτε 8α σας ενημερωσω για οσους δεν την εχουν ακουσει.επισης αν καποιος δεν μπορει να την βρει να την δοκιμασει ερχεται σπιτι μ νατην ακουσει :)

 

Ωραίος ρε φίλε, γιατί αν περιμένουμε να τον φέρει ο Νάκας...θα ήθελα πολύ να τον ακούσω από κοντά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sotto σωστος εισαι το διαβασα και γω αυτο που λες χθες.

ακριβοι οι ροοστατες παντως..

 

 

Τελικά δε χρειάζεσαι ροοστάτη/attenuator για τον Ironheart, το έχει ενσωματωμένο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως θα κοιταγα και σε EVH III mini μερια...

Πολυ καλυτερος κατασκευαστικα απο τον ironheart...

Πιο ακριβος ωστοσο...

Ειναι και λιγο ζορι να τον βρεις...

Εγω τον περιμενω σε 2 μηνες...

 

(666 μηνυμα...τη μερα που πηρε ευρωλιγκα ο γαυρος...τυχαιο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως θα κοιταγα και σε EVH III mini μερια...

Πολυ καλυτερος κατασκευαστικα απο τον ironheart...

Πιο ακριβος ωστοσο...

Ειναι και λιγο ζορι να τον βρεις...

Εγω τον περιμενω σε 2 μηνες...

 

(666 μηνυμα...τη μερα που πηρε ευρωλιγκα ο γαυρος...τυχαιο?)

 

Κατάλαβα, θα πρέπει να σε επισκεφτώ ξανά δηλαδή ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως θα κοιταγα και σε EVH III mini μερια...

 

Δεν τον έχω ακούσει τον συγκεκριμένο, αλλά αν κρίνω από τον "μπαμπά" του θα πρέπει να είναι ενισχυτάρα. Πες μου ότι τον παρήγγειλες σε λευκό να σκάσω απ' την ζήλια μου.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου