Προς το περιεχόμενο

κεφαλη λαμπατη για μεταλ ηχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ δεν το ήξερα αυτό ότι ισχύει μόνο με τους τρανζίστορ!Δεν εννοώ να βάλεις τον ενισχυτή στα 4Ω και την καμπίνα στα 8 ή στα 16Ω!

Εννοώ να βάλει την καμπίνα στα 16Ω και τον ενισχυτή στα 16Ω!

Νομίζω ότι σε αυτόν τον ενισχυτή σε κάθε ohm(4,8,16) έχει διαφορετική ισχύς.

Νομίζω ότι στα 8Ω και στα 16Ω έχει διαφορετική ισχύς και όχι 120w.

Τι εννοώ, αν βάλει τον ενισχυτή στα 8Ω η ισχύς θα πέσει περίπου στα μισά watts δηλαδή περίπου 60w και στα 16Ω πέφτει κι άλλο. Εγώ ξέρω ότι αυτό ισχύει και για λαμπάτους. Και γι αυτό αν ψάξεις τους πιο πολλούς λαμπάτους στο λένε αυτό στις πληροφορίες.

 

Όντας ηλεκτρολόγος μηχανικός Ε.Μ.Π., να εξηγήσω απλά ότι το φορτίο που βλέπουν οι τελικές λυχνίες του λαμπάτου καθορίζει την ισχύ εξόδου. Το φορτίο τους είναι το πρωτεύον του Μ/Σ εξόδου του ενισχυτή! Το φορτίο δεν είναι απευθείας η καμπίνα(όπως στους τρανζίστορ).

Γι αυτό το λόγο, όταν συνδέσεις 4Ω καμπίνα στο τύλιγμα 4Ω του δευτερεύοντος του Μ/Σ εξόδου, οι λυχνίες θα βλέπουν το σωστό φορτίο όπου και αποδίδουν 120W. Όταν συνδέσεις 8Ω καμπίνα στο 8Ω τύλιγμα του Μ/Σ , οι λυχνίες πάλι θα βλέπουν το σωστό φορτίο όπου θα αποδίδουν 120W. Τα τυλίγματα του Μ/Σ εξόδου έχουν ρόλο να διατηρούν σταθερό το φορτίο που βλέπουν οι τελικές και να αποδίδουν πάντα 120W στην εκάστοτε καμπίνα.

Όταν όμως βάλεις 8Ω καμπίνα στο 4Ω τύλιγμα(έξοδο του ενισχυτή), οι τελικές θα δουν διπλάσιας αντίστασης φορτίο κι αυτό θα δημιουργήσει πρόβλημα στις τελικές ή χειρότερα στον πανάκριβο Μ/Σ εξόδου, ειδικά αν παίζεις σε μεγάλες εντάσεις...

 

Επαναλαμβάνω ότι αυτό που αναφέρεις ισχύει μόνο για ενισχυτές με solid state(τρανζίστορ) τελικό. Κι εκεί θέλει προσοχή: δεν βάζουμε π.χ. 4Ω καμπίνα αν ο τελικός αναγράφει ότι αντέχει 8 έως 16 Ω, υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης(τον καίμε...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όντας ηλεκτρολόγος μηχανικός Ε.Μ.Π., να εξηγήσω απλά ότι το φορτίο που βλέπουν οι τελικές λυχνίες του λαμπάτου καθορίζει την ισχύ εξόδου. Το φορτίο τους είναι το πρωτεύον του Μ/Σ εξόδου του ενισχυτή! Το φορτίο δεν είναι απευθείας η καμπίνα(όπως στους τρανζίστορ).

Γι αυτό το λόγο, όταν συνδέσεις 4Ω καμπίνα στο τύλιγμα 4Ω του δευτερεύοντος του Μ/Σ εξόδου, οι λυχνίες θα βλέπουν το σωστό φορτίο όπου και αποδίδουν 120W. Όταν συνδέσεις 8Ω καμπίνα στο 8Ω τύλιγμα του Μ/Σ , οι λυχνίες πάλι θα βλέπουν το σωστό φορτίο όπου θα αποδίδουν 120W. Τα τυλίγματα του Μ/Σ εξόδου έχουν ρόλο να διατηρούν σταθερό το φορτίο που βλέπουν οι τελικές και να αποδίδουν πάντα 120W στην εκάστοτε καμπίνα.

Όταν όμως βάλεις 8Ω καμπίνα στο 4Ω τύλιγμα(έξοδο του ενισχυτή), οι τελικές θα δουν διπλάσιας αντίστασης φορτίο κι αυτό θα δημιουργήσει πρόβλημα στις τελικές ή χειρότερα στον πανάκριβο Μ/Σ εξόδου, ειδικά αν παίζεις σε μεγάλες εντάσεις...

 

Επαναλαμβάνω ότι αυτό που αναφέρεις ισχύει μόνο για ενισχυτές με solid state(τρανζίστορ) τελικό. Κι εκεί θέλει προσοχή: δεν βάζουμε π.χ. 4Ω καμπίνα αν ο τελικός αναγράφει ότι αντέχει 8 έως 16 Ω, υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης(τον καίμε...).

Οκ δεν το ήξερα εντάξει!  :'(

Guns N' Roses+Kiss 4ever!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ δεν το ήξερα εντάξει!  :'(

Ωχ, βλέπω θλιμμένη φατσούλα...

Σόρρυ, ελπίζω να μην ήμουν πολύ αυστηρός στη διατύπωση... Απλά τα γνωρίζω και τα γράφω λίγο έντονα για να μην έχει κανένας συμφορουμίτης θέμα μετά με τους ενισχυτές του (όπως έχουν πάθει μερικοί φίλοι που δε με ρώτησαν... ) και μετά η επισκευή ,δυστυχώς, κοστίζει...  Το θέμα με τα φορτία των heads (είτε guitar, είτε bass κεφαλές) και τις καμπίνες είναι σοβαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για full tube head λίγων βατ με λαμπάτο σκληρό ήχο τσέκαρε αν μπορείς και τον καινούριο #4 terror. Είναι μονοκάναλος αλλά από ότι λένε έχει το drive κανάλι του Rockerverb οπότε μιλάμε για πολύ και ποιοτικό γκάζι. Έχει και λαμπάτο FX loop. πεφτει και στα 7 watt , είναι μικρός , ελαφρυς και μεταφέρσιμος και είναι μέσα στο μπάτζετ σου. Με μια καμπινούλα 1Χ12 θα σου βγεί στα 700 ευρώ. Δεν πρέπει να έχει κυκλοφορήσει ακόμα καλά καλά αλλά φαίνεται σαν μια πολύ καλή λύση.

 

http://www.thomann.de/gr/orange_jim_root_terror_amp.htm

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας ευχαριστω για τις προτασεις σας και πιο πολυ για το ενδιαφερον που απαντησατε τοσο γρηγορα.....    :)

ακομα ομως δεν μπορω να βγαλω ακρη γιατι κα8ε φορα που αποφασιζω να παρω καποια κεφαλη ολο κατι μα8αινω και ξενερωνω..οπως ο φιλος που μ ειπε για H&K tubemeister oti το λιντ τσανελ ινε ιβριδικο!για engl e305 gigmaster ti λετε????????????

και παλι thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν εχω καποια καμπινα,εκτος οτι μπορω να χρησ.τον combo που εχω σαν καμπινα,,αλλα λεω να παρω μια μετρια 2χ12

οι blackstar μ φαινονται ψιλοψευτικοι ακουστικα τουλαχιστον σε μενα..

ο baron snott watt μ αρεσε αρκετα..

τα οργανα που εχω ειναι μια b.c rick warlock μια πεταλιερα  digitech rp 250 και οσο για ενισχυτη εναν kustom dfx 65 w.για αυτο σας λεω λυπηθητε τα αυτια μ και των γειτονων και βοη8ηστε με να αγορασω κατι αξιολογο..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' αυτά που παραθέσαμε παραπάνω δεν σου άρεσε τίποτα;  ???

Εκτός τούτου, είπαμε ότι για να διαλέξεις πρέπει να να δοκιμάσεις. Τα αυτιά σου πρέπει να είναι ο τελικός κριτής.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εγώ του είπα να πάει να δοκιμάσει τον 333xl επειδή είναι ο πιο κατάλληλος για metal σε αυτά τα λεφτά! Αν δεν θέλει να μην πάει. Πάντως αυτός θα χάσει επειδή σε αυτά τα λεφτά οι άλλες εταιρίες δεν είναι τόσο ποιοτικές όσο η bugera(θυμίζω made in China). Μην κοιτάτε το ότι είναι κινέζικος! Υπάρχουν δύο κατηγορίες με κινέζικα προϊόντα: τα φτηνά αλλά με απαίσια υλικά και τα λίγο πιο ακριβά με τα καλύτερα υλικά! Αυτός ανήκει σε αυτήν την κατηγορία με τα καλά υλικά(γενικά όλοι οι ενισχυτές bugera ανήκουν εκεί). Μην κάθεστε και σκέφτεστε ότι εσείς κινέζικα προϊόντα δεν παίρνετε. Το ακούω συνέχεια αυτό το πράγμα. Και για να καταλάβετε ότι δεν λέω μπούρδες τα iphone λένε από πίσω made in china. ;D ;D ;D

Guns N' Roses+Kiss 4ever!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να καταλάβετε ότι δεν λέω μπούρδες

 

Δεν θα σου πω πως λές μπούρδες, θα σου πω όμως πως οι Bugera είναι γνωστοί στο φόρουμ εδώ και χρόνια.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου