Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μίκτη για home στούντιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, σκέφτομαι να αγοράσω ένα μίκτη για το home  στούντιο που χω στήσει αλλά να μπορεί να σταθεί και για μελλοντικό live σε κάνα μαγαζάκι..

Το γκρουπάκι που χω αποτελείται από ντραμς,2 κιθάρες,1 μπάσο,2 φωνές.

(τα αναφέρω αυτά για να έχετε ολοκληρωμένη εικόνα)

Είμαι εντελώς άσχετος όσο αφορά τους μίκτες,μετά από ψάξιμο όμως νομίζω οτι κατέληξα ανάμεσα σε 2..να πω οτι τα κριτήρια που είχα για να διαλέξω είναι η τιμή και τα κανάλια..Μου άρεσε το xdr2 mic preamp χαρακτηριστικό(αν δεν κάνω λάθος προενισχυτής μικροφώνου) και στους 2 μίκτες ενώ στον profx8 το rmfx(εφέ) νομίζω οτι γέρνει την ζυγαριά προς την πρώτη επιλογή

1. mackie profx8

2. mackie vlz3 802

Νομίζω οτί μου αρκούν και οι 2 αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια η διαφορά τους και αν και πόσο με επηρεάζουν τα διαφορετικά χαρακτηριστικά τους..

Να πω επίσης οτι για ηχεία έχω προς το παρόν μέσω hifi...(ξέρω χάλια μαύρα αλλά ας όψεται το χαμηλό budget)

Και κάτι ακόμα..έψαχνα γα μικρόφωνο και μπλέχτηκα με..δυναμικά..μικρού-μεγάλου διαφράγματος κτλ...εγώ τί τύπο μικροφώνου χρειάζομαι;

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου