Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie 240 Volt


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!

 

Εχω βρει ένα mesa boogie προενισηχητή απο Αγγλία ο οποίος ομως δουλεύει στα 240 volts. Θα αντιμετοπίσω τίποτα προβλήματα αν τον συνδέσω στο δικό μας δυκτιο που είναι 220? Θα επιρεάσει καθώλου τον ήχο μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχεις γιατί απλά το ελληνικό δίκτυο βγάζει πάνω από 220

 

Μόλις τώρα έτσι από περιέργεια μέτρησα 241

 

Και κάθε φορά που μετρώ βρίσκω πάνω από 230

 

Τσέκαρε και στη δική σου περιοχή τι γίνεται, πάντως και 220 να έχεις πάλι δεν έχεις κάτι να φοβάσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γεια χαρα!

 

Εχω βρει ένα mesa boogie προενισηχητή απο Αγγλία ο οποίος ομως δουλεύει στα 240 volts. Θα αντιμετοπίσω τίποτα προβλήματα αν τον συνδέσω στο δικό μας δυκτιο που είναι 220? Θα επιρεάσει καθώλου τον ήχο μου?

Το δικό μας δίκτυο είναι 230V εδώ και πολλά χρόνια.

Θα πρέπει να ελέγξεις εάν είναι για 50Hz ή και για 50Hz, που λογικά πρέπει να είναι, αλλά ρώτησέ το.

Επίσης μπορεί να έχει το μηχάνημα επιλογέα για τα Volt (220-230-240).

Εναλλακτικά κι αν θες να είσαι 100% εντός ορίων του κατασκευαστή και ανάλογα τα Watt αγοράζεις μετασχηματιστή γι'αυτό το σκοπό, αν και για τόσα λίγα Volt το θεωρώ υπερβολικό. Άσε που μπορεί ο δικός του μετασχηματιστής (εσωτερικά) να έχει τέτοια επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προενισχυτής λυχνίας είναι, μια χαρά θα δουλέψει στα 230V. Τώρα για τα Hz, έχουν έρθει πολλοί Triaxis, Studio, Rectifier από Αμερική και Αγγλία και λειτουργούν άψογα. Ακόμη και ενισχυτές που οι απαιτήσεις στον μετασχηματιστή είναι μεγαλύτερες.

 

Το δικό μας δίκτυο είναι 230V εδώ και πολλά χρόνια.

Αν θυμάμαι καλά, από το '96 καθιερώθηκε στα 230V +/-5%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου