Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας και παλι! λοιπον γραφτηκα επιτελους πιανο! ;D η καθηγητρια μου ομως μου προτεινε να παρω ενα δικο μου αρμονιο για να κανω εξασκηση στο σπιτι...χθες ομως της ειπα αν μπορουσα να δοκιμασω το synthesizer που εχει και εκανα μια δοκιμη απλα...εντυπωσιαστηκα με την ποικιλια ηχων που εχει και μου αρεσει πιο πολυ απο ενα απλο αρμονιο...βρηκα στο internet ενα αρμονιο yamaha psr-e223 και ενα synthesizer roland jx-1 ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο...και δεν ξερω ποιο να διαλεξω και γιατι...μηπως μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με αυτα τα συγκεκριμενα μοντελα? και ποιο θα μου προτεινατε να αγορασω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο σου και καλος ηρθες.

καλη αρχη λειπων.

οσο αφορα τα πλικτρα που ειπες δεν σου κανουν. καλο θα ειναι μιας και εισαι μαθητρια πιανου να παρεις βαρυκεντρισμενο 88αρι αρα κοιτα για stage piano η synthesizer με βαρυκεντρισμενα πλικτρα(88αρι παντα).μην βιαστης ριξε μια ματια και στις αγγελιες του noiz εχει καλες ευκεριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν πρόκειται καθαρά για πιάνο, να κοιτάξεις για 88 πλήκτρα (κανονική έκταση πιάνου) κανονικό βαρυκεντρισμένο. Μιλάμε για 1000 ευρώ περίπου μπορεί και παραπάνω, ανάλογα.

 

Αν σου είναι ακριβό, τότε μόνο θα κοιτάξεις για αρμόνιο μικρής κατηγορίας με 61 πλήκτρα (μη βαρυκεντρισμένο) και με διαφορετική ποιότητα κλαβιέ στα μισά χρήματα περίπου.

 

Εναλλακτικά, υπάρχουν μεταχειρισμένα σε τιμή ευκαιρίας 88 πλήκτρα βαρυκεντρισμένα ή 76 πλήκτρα ημιβαρυκεντρισμένα που κυμαίνονται και αυτά στο χιλιάρικο αν θες κάτι σοβαρό. Μιλάμε τόσο για πιάνα όσο και για αρμόνια. Για παράδειγμα, μπορεί να βρείς 88άρι ή 76άρι μεταχειρισμένο φθηνό, αλλά θα πρέπει να προσέξεις τυχόν τεχνικά προβλήματα ή "σκαλίσματα".

 

Ένας άλλος πολύ βασικός παράγοντας είναι η εγγύηση, εάν σε ενδιαφέρει.

 

Για τα δύο πιό πάνω που αναφέρεις, είναι παλιά μοντέλα με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό, ανταλλακτικά - εγγύηση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρόκειται καθαρά για πιάνο, να κοιτάξεις για 88 πλήκτρα (κανονική έκταση πιάνου) κανονικό βαρυκεντρισμένο. Μιλάμε για 1000 ευρώ περίπου μπορεί και παραπάνω, ανάλογα.

 

Αν σου είναι ακριβό, τότε μόνο θα κοιτάξεις για αρμόνιο μικρής κατηγορίας με 61 πλήκτρα (μη βαρυκεντρισμένο) και με διαφορετική ποιότητα κλαβιέ στα μισά χρήματα περίπου.

 

Εναλλακτικά, υπάρχουν μεταχειρισμένα σε τιμή ευκαιρίας 88 πλήκτρα βαρυκεντρισμένα ή 76 πλήκτρα ημιβαρυκεντρισμένα που κυμαίνονται και αυτά στο χιλιάρικο αν θες κάτι σοβαρό. Μιλάμε τόσο για πιάνα όσο και για αρμόνια. Για παράδειγμα, μπορεί να βρείς 88άρι ή 76άρι μεταχειρισμένο φθηνό, αλλά θα πρέπει να προσέξεις τυχόν τεχνικά προβλήματα ή "σκαλίσματα".

 

Ένας άλλος πολύ βασικός παράγοντας είναι η εγγύηση, εάν σε ενδιαφέρει.

 

Για τα δύο πιό πάνω που αναφέρεις, είναι παλιά μοντέλα με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό, ανταλλακτικά - εγγύηση κλπ.

εγω δεν θελω κατι ακριβο απλα για εξασκηση θελω ενα απο αυτα τα 2 τα μοντελα και στην πορεια σιγουρα θα παρω κατι αξιοπιστο....απλα δεν ξερω ποιο να διαλεξω απο αυτα τα 2 για αρχη....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου