Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη μεγαφώνου - Ερωτηση για τα Ωhms


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!

Εχω εναν marshall Avt50 combo και μια κεφαλη Peavey classic 30 η οποια εχει εξοδο για ηχειο ΜΟΝΟ στα 16 Ωhms.

Δεν εχω καμπινα για την κεφαλη!

Και το ηχειο του marshall ειναι πολυ μουντο!

Οποτε η Λυση μου ειναι να αλλαξω το ηχειο του Avt50 (που δεν μαρεσει) ,

ωστε να  χρησιμοποιω το μεγαφωνο του και σαν καμπινα για τον Peavey!

Η ερωτηση μου ειναι αν ο Marshall θα εχει θεμα με την αλλαγη του ηχειου στα 16 Ω διοτι αναφερει στο πισω μερος εκει που συνδεται το ηχειο του (Minimun Impedance 4 ohms.)

 

 

 

 

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι μονο αυτο αναφερει!και δυστυχως το βιβλιαρακι του δεν αναφερει κατι παραπανω...

Το 8 Ω το παιρνει στανταρ οποτε μαλλον και τα 16Ω ε?

Το ηχειο αν ειναι στα 60 βαττ ειναι καλα διοτι ο Peavey ειναι 30 βαττ και ο marshall 50

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άφοβα. Αν θέλεις να είσαι και 1000% σίγουρος (για ψυχολογικούς κυρίως λόγους) ρίξε και ένα email στο technical support της Marshall.

 

Edit: Ναι, το 60αρι μεγαφωνο είναι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μονο αυτο αναφερει!και δυστυχως το βιβλιαρακι του δεν αναφερει κατι παραπανω...

Το 8 Ω το παιρνει στανταρ οποτε μαλλον και τα 16Ω ε?

Το ηχειο αν ειναι στα 60 βαττ ειναι καλα διοτι ο Peavey ειναι 30 βαττ και ο marshall 50

 

O marshall που είναι τρανζιστοράτος δε θα έχει πρόβλημα με το νέο 16Ω μεγάφωνο, αντίθετα μάλιστα θα ζεσταίνεται και λιγότερο!

Βέβαια, θα έχεις πιθανότατα χαμηλότερη ισχύ σε Watt(για το marshall μόνο) με το 16Ω, αλλά αυτό θα αντισταθμιστεί πλήρως από την ευαισθησία του νέου μεγαφώνου εάν είναι ας πούμε περί τα 100dB.

Όσο περισσότερα dB είναι η ευαισθησία του μεγαφώνου, τόσο δυνατότερη ένταση θα έχεις από τους ενισχυτές σου κι ας μένουν ίδια τα watt ισχύος. Υπόψιν ότι, +10dB έξτρα ευαισθησία σε σχέση με το στοκ μεγάφωνο (π.χ. από τα 90 στα 100dB) σημαίνει διπλάσια ένταση! Κι ας έχεις τα ίδια Watt απ τον ενισχυτή.

Επέλεξε άφοβα το νέο σου μεγάφωνο στα 16Ω έχοντας υπόψιν και τα παραπάνω.

 

Δες κι ενα σχετικό link:

http://www.marshallforum.com/marshall-amps/24462-replacing-speaker-avt50-combo-ohms.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον φιλο Sottos! μαλιστα εχω να πω οτι :

αν P= ισχυς(watt)  R= αντισταση(Ωμ) και V=volt (στη εξοδο του ενισχυτου) kai I= ενταση(ampere)

tote P=V X I kai  I=V\R  αρα μιας και η εξοδος ειναι σταθερη αυξανωντας την αντισταση της καταναλωσης(μεγαφωνο) μειωνουμε την ενταση ροης ρευματος με συνεπεια την πτωση της ισχυος(watt)  και μοιρεως και της θερμοκρασιας!! Αν ομως ο ενιχυτης ειναι 100 watt στα 4ωμ στα 16 θα ειναι 25!!! Και πραγματι μονο με μαγαφωνο υψηλοτερης ευαισθησιας θα παρουμε την ιδια ακουστικη ενταση!!!!Ευαισθησια που ειναι η σημαντικοτερη ισως παραμετρος στα χαρακτηριστηκα ενος μεγαφωνου και που με χαρα επιτελους διαβασα καποιον να την αναφερει(ολοι μονο τα watt βλεπουν!!!!) Επεισης θα ηθελα να τονισω οτι καμπινα και ηχειο ειναι το ιδιο πραγμα(το κουτι δηλ.) και το drive τους ΛΕΓΕΤΑΙ ΜΕΓΑΦΩΝΟ και οχι ηχειο οπως το ονομαζουν πολλοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι τόσο σίγουρος... 

 

  οσο 1+1 κανει 2!!!!  Μπορει να εχεις ακουστικη ισχυ για 1000 λογουςευαισθησια μεγαφωνου -επιτυχημενη καμπινα )αλλα τετραπλασια ωμικη αντισταση ρειχνει τα ρευματα στο 1/4 και μιας και η ταση παραμενει σταθερη η Ισχυς ειναι αναλογη της εντασης του ρευματος!!!!  (Εκτος αν οι νομοι της φυσικης απο το 1980 που πηρα το πτυχειο μου εχουν αλλαξει γιατι δεν το παρακολουθω επαγγελματικα!!! βεβαια αν πριν επαιζες στο 2 και τωρα στο 8 εχεις την ιδια ενταση και νομιζεις οτι εχεις ιδια watt ειναι μια αλλη ιστορια! Το πληκτρολογειο μου σου ζητα συγγνωμη που καποια πληκτρα δεν χτυπιουνται πολυ καλα και σου ελειψε το R!!  (σου στελνει μαλιστα καποια σαν δωρο για να πατσισει!!!RRRRRRRRR)

  (μην θεωρησεις οτι απανταω με εκνευρισμο!!!Μου αρεσει απλα η ζωντανια και η πλακιτσα!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Κάνε μια καλή, κάνε μια βόλτα στο διαδίκτυο και ψάξε να βρεις μερικές 10άδες ή και 100άδες ενισχυτές, κιθάρας, μπάσου, ΡΑ, HiFi, και κοίτα τις προδιαγραφές τους να δεις τι ισχύ RMS δίνουν στα 4Ω/8Ω/16Ω. Για να στο κάνω πιο βολικό, κοίτα μόνο σε τρανζιστοράτους.

 

Μετά ξαναέλα από δώ και πες μου πόσο κάνει 1+1...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου