Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη μεγαφώνου - Ερωτηση για τα Ωhms


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μη μπερδεύεστε παίδες, η αντίσταση του μεγαφώνου που αναφέρουμε τόσο συχνά είναι σύνθετη ονομαστική αντίσταση, δηλ. μιγαδικός αριθμός και όχι ωμική μονάχα. Αυτό τι σημαίνει? Σημαίνει ότι η ισχύς του ενισχυτή μας δε θα αλλάξει κατ ανάγκη με το νόμο: μισό ρεύμα = μισή ισχύς που ισχύει για ωμικά φορτία(αντιστάσεις) αλλά θα εξαρτηθεί πολύ από τη Συχνότητα AC ρεύματος στην οποία θα λειτουργεί το πηνίο του μεγαφώνου.

Πολλοί κατασκευαστές μεγαφώνων κι ενισχυτών έχουν κάνει μετρήσεις (watt, dB/W/m) σε F=1kHz.

 

Δείτε μερικά link + γραφήματα που δείχνουν τη μεταβολή της αντίστασης του μεγαφώνου με τη συχνότητα:

http://hometoys.com/emagazine.php?url=/htinews/feb04/articles/polk/impedence.htm

http://news.cnet.com/8301-13645_3-9790255-47.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξέρω αν "μπερδεύομαι", πάντως αυτό που γράφεις είναι μονάχα μια πλευρά του θέματος, υπάρχει και το ότι τα τροφοδοτικά σπανίως είναι σε θέση να δώσουν διπλάσιο ρεύμα στη μισή αντίσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Κάνε μια καλή, κάνε μια βόλτα στο διαδίκτυο και ψάξε να βρεις μερικές 10άδες ή και 100άδες ενισχυτές, κιθάρας, μπάσου, ΡΑ, HiFi, και κοίτα τις προδιαγραφές τους να δεις τι ισχύ RMS δίνουν στα 4Ω/8Ω/16Ω. Για να στο κάνω πιο βολικό, κοίτα μόνο σε τρανζιστοράτους.

 

Μετά ξαναέλα από δώ και πες μου πόσο κάνει 1+1...

  Εγω δεν μιλαω με τα Να των εταιρειων αλλα με απλους τυπους της φυσικης!!!και η απαντηση στο θρεντ ειναι απλη!!!Δεν θα εχει προβλημα βλαβης!Απεναντιας δεν θα ζεσταινεται!Ομως θα εχει δραματικη μειωση στα watt αν απο 4 παει στα 16 ωμ με αποτελεσμα να μην "σακει" ο ενισχυτης!! Οσο για τους τυπους τους εμαθα πρι απο 35 συναπτα ετη και δεν περιμενω καμια εταιρεια να μου δωσει εμπορικα specifications!! Aλωστε αν ο ενισχυτης εχει διαφορετικα βυσματα με ενδειξεις για ωμιλη αντισταση του μεγαφωνου απο μεσα μπορει να εχει και καταλληλα κυκλωματα που να προσαρμοζεται!!!! Εδω μιλαμε για να βαλουμε 16 στην υποδοχη των 4!!!!!!!!!!!! Ετσι μπορει 1+1 να κανει οσα θελει αυτος που σχεδιαζει το κυκλωμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μιλαμε για να βαλουμε 16 στην υποδοχη των 4!!!!!!!!!!!!

Μιλάει για minimum στα 4ohm. Άρα λογικά πρέπει να είναι 8άρι.

Άρα με το 16άρι δεν θα χει πρόβλημα

 

Διάβασε και αυτό που λέει o Sottos.

Και πάρε καμιά ανάσα.  ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν νομιζω φιλε μου!Εχω καθησει στο θρανιο και πηρα πτυχειο ηλεκτρονικου!Ειμουνα ηχοληπτης οταν οι κονσολες ητανε 8 καναλια με ταινια echo!! Καποια πραγματα ειναι νομοι της φυσικης! Παντως αυτο που μετραει ειναι 1!!! Βαλε το βυσμα σου και παιξε!Αν γουσταρεις αυτο που ακους δεν πα να'ναι και 5 η 500 watt!! δεν πα να'ναι 8 η 15 ιντσες μεγαφωνο!!!!  Αν το γουσταρεις τελειωσε!

Μιλάει για minimum στα 4ohm. Άρα λογικά πρέπει να είναι 8άρι.

Άρα με το 16άρι δεν θα χει πρόβλημα

 

Διάβασε και αυτό που λέει o Sottos.

Και πάρε καμιά ανάσα.  ;)

 

Εχω ανασα φιλε μου!Πραγματι 0οταν λεει min 4 λογικα ειναι υπολογισμενο για 8!Και ουτως η αλλως προβλημα δεν θα ειχε απλα ετσι θα πεσει λιγοτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον οκ!ας παρω και γω μια ανασα απο αυτα που διαβασα :P

Το να πεσει...αν πεσει η ισχυης δε με ενοχλει αφου εχει και μια ενταση το μηχανημα.

Ερωτηση!Πως θα δω την ευαισθησια με τι την συμβολιζουμε?με Hz?

Π.χ μεγαφωνο με ευαισθησια ειναι τα CELESTION Vintage 30 και το Greenback για 12inch

παντα.

 

http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p771_Celestion-Vintage-30---12----60-W---16-Ohm.html

 

http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p928_Celestion-G12M-25-Greenback-12----25-W---16-Ohm.html

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χαλαρώστε!  :)

 

Δίκιο έχετε όλοι, η διαφορά βρίσκεται μεταξύ θεωρίας και πράξης. Θεωρητικά σωστά τα λέει ο jimythebest αλλά, τις περισσότερες φορές, στην πράξη δεν ισχύει για κατασκευαστικούς λόγους, ένας από αυτούς λόγω του τροφοδοτικού που αναφέρει ο gdevelek.

 

funkblue, η ευαισθησία (sensitivity) μετριέται σε db. To Vintage 30 είναι 100dB και το Greenback 98dB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου