Προς το περιεχόμενο

Ακουστικα στα αυτια με synth και Samples και προβα στο Studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,ειμαι σχετικα νεο μελος στο forum και εχω να πω και να θεσω μια απορρια μου!

Παιζω τυμπανα 7 χρονια και τωρα εχω με κατι φιλους ενα σχημα progressive-rock/metal.

Εχουμε για αρχη τρεια δικα μας κομματια τα οποια τα στησαμε και τα γραψαμε πρωτα στο pc...παραγωγες δηλαδη ολοκληρωμενες και τα παιζουμε στο studio!τα κομματια ολα εχουν strings,organs,βιολια και διαφορους ηχους samples!

Επιδη λοιπον δεν εχουμε πληκτρά ωστε να μας ακολουθουν ολα αυτα στο studio εκανα την εξης ιδεα: Nα εχω ενα project του κομματιου στο οποιο θα ειναι σε MUTE τα παντα ΕΚΤΟΣ απο τα synth και τα samples,τα οποια θα ειναι μοιρασμενα πχ. στο Δεξι Ηχειο (ΡΑΝ).

Παραλληλα γραφω ενα Hihat για μετρονομο στο Αριστερο Ηχειο (ΡΑΝ)!

Στη συνεχεια αυτα τα κανω εξαγωγη σε WAV. και τα βαζω στο mp3 μου!

Τελος παμε στο studio και συνδεω το mp3 μου με RCA στη κονσολα αλλα μονο το δεξι οπου εκει εχω τα synh & samples ωστε να βγαινουν απο τα monitor ηχεια.

Εγω με ακουστικα στα αυτια ακουω το μετρονομο στα αριστερα τα αλλα στα δεξια και παιζουμε ολοι ετσι κατ αυτο το τροπο!

 

 

 

Η ερωτηση λοιπον ειναι : Eιναι αυτο το ορθο σχεδιο αυτο ωστε να παιζουμε playback τα βιολια και τα λοιπα ή κουραζομαι αδικα και υπαρχει ευκολοτερος τροπος ? ? ? ?

 

 

Συγγνωμη για την εκθεση σας περιγραφω τη κασταση συγκεκριμενα ωστε να ειμαι απολυτα κατανοητος

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση λοιπον ειναι : Eιναι αυτο το ορθο σχεδιο αυτο ωστε να παιζουμε playback τα βιολια και τα λοιπα ή κουραζομαι αδικα και υπαρχει ευκολοτερος τροπος ? ? ? ?

 

Υπάρχει ευκολότερος τρόπος.Να βρείτε έναν πληκτρά  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ενας τρόπος ναι. Ο ιδανικός είναι με ενα λαπτοπ που θα εχει 2 καναλια output και απο το 1 θα βγαινει μετρονομος και απο το αλλο samples.

 

Γιατι με τον τρόπο σου θα εχετε μονοφωνικά samples. Αλλά γιατί δεν το δοκιμάζετε και μονοι σας? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ γιατι δεν το κάνεις, να το δοκιμασεις...μπορεί εμεις να λέμε οτιδήποτε, αλλά να λειτουργήσει τελικά μια χαρα. Ή και το αντίθετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω το roland ειχε και το παλιοτερο ενας φιλος....το θεμα ειναι οτι με τα λεφτα που εχει πρεπει να παρεις δανειο για να τ αγορασεις :'( !Ειναι φοβερο ομως!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το spd-sx sampling pad της roland για να παίζεις real time τα samples

 

 

Συμφωνώ.

Να βρείτε έναν πληκτρά  ;)

Μην μας προσβάλλεις έτσι. Αγγαρειομάχο χρειάζεται το παληκάρι.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ.Μην μας προσβάλλεις έτσι. Αγγαρειομάχο χρειάζεται το παληκάρι.

 

 

Mπα μη το λες οτι ειναι αγγαρια!Πχ εγω αν ημουν πληκτρας θα ξετρελενομουν να παιζω με

midi και vst και να στριφογυρναω knobs η να πεταω samples!Mαλλον γουσταρω να βλεπω παιδια να παιζουν κατ αυτο το τροπο!  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου