Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση Σπουδών Ηχοληψίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά κι από εμένα, άσχετα με το επίπεδο αλλά και το μοντέλο διδασκαλίας των σχολών που και εμένα με βρίσκει αντίθετο, πιστεύω πως πρέπει να πας σε μία σχολή και να πάρεις  κάποιες βάσεις για αυτό που θες να κάνεις. Έστω κι αν αυτές οι γνώσεις-βάσεις είναι λιγοστές ή ελλιπής. Σκέψου πως η σχολή είναι απλά το ξεκίνημα και θα σου δώσει απλά τη δυνατότητα να κατανοήσεις ένα τεχνικό εγχειρίδιο ή να μπορέσεις να παρακολουθήσεις τη συζήτηση ανάμεσα σε δύο επαγγελματίες. Από εκεί και πέρα έχε στο νου σου πως στις περισσότερες σχολές της Ελλάδος (και δεν αναφέρομαι μονο σε ιδιωτικές σχολές αλλά και στα ΤΕΙ και ΑΕΙ, τουλάχιστον σε σχολές ηλεκτρονικών μηχανικών και τεχνολογικών εφαρμογών που έχω εμπειρία) δεν προσφέρουν τα κατάλληλα εφόδια για να βγεις και να είσαι ολοκληρωμένος επαγγελματίας.

Η επαγγελματική αποκατάσταση σήμερα δεν έχει την λογική "τελείωσα μια σχολή, θα με προσλάβουν κάπου υπάλληλο". Θα πρέπει να καταβάλεις καθημερινά προσπάθεια για να γίνεσαι καλύτερος και να έχεις δουλειά και την επόμενη μέρα. Για να μην μακρηγορώ λοιπόν θα σου πρότεινα να πας σε μια σχολή, την καλύτερη που μπορείς να βρεις στην περιοχή σου και στο budget σου. Και στην σχολή που θα πας πρέπει να είσαι συνεπής στα μαθήματά σου γιατί πέρα από τα κενά που, όπως είπαν οι υπόλοιποι φίλοι εδώ στο φόρουμ, έχει μια σχολή, αν δεν παρακολουθείς όλα τα μαθήματα (επειδή μπορεί να τα βρίσκεις βαρετά ή ανούσια) μεγαλώνεις μόνος σου αυτό το κενό. Δυστυχώς δεν ξέρω τι γίνεται με τις σχολές στην Θεσσαλονίκη αλλά στην Αθήνα όσα παιδιά έχω γνωρίσει ή είχα συνεργαστεί από την Sae ή την σχολή ηχοληψίας του ΑΝΤ1 ήταν σαφώς καλύτερα καταρτισμένα σε σχέση με άλλες σχολές.

Anyway, σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία και καλή τύχη σε ότι και αποφασίσεις. Σε όλους τους υπόλοιπους εύχομαι να έχετε μια καλή μέρα! 

 

George Avramidis

101 Studios http://www.myspace.com/george_avramidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

γιατί πολύ απλά θεωρώ πλέον, εν έτη 2012 άκυρη την λογική αυτή. Το να επιλέγεις δηλαδή επάγγελμα, σύμφωνα με τις προοπτικές που υπάρχουν στην αγορά εργασίας η οποία μεταβάλλεται από μέρα σε μέρα

 

με αυτα που γραφεις ανατρεπεις.....ΟΛΕΣ τις λογικες επαγγελματικης αποκαταστασης που εχουν ποτε ...καταγραφει... ;D... καθως και ολοκληρη την επιστημη του HR.. ;D.. αλλα αφου ...γουσταρεις....προχωρα και ο θεος βοηθος... ;D

 

παντως ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι.....ΑΚΥΡΟ το να επιλεγεις ενα επαγγελμα αναλογα με τις προοπτικες που υπαρχουν στην αγορα (οι οποιες σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΩ οτι ΕΙΔΙΚΑ για την ΕΛΛΑΔΑ δεν θα μεταβληθουν τουλαχιστον μεχρι το...2070... ;))

 

αρα σε...ξανα-συμβουλευω να ρωτησεις ,κανοντας την αρχη απο ΕΔΩ ΜΕΣΑ (οπου εχουμε θαυμασιους επαγγελματιες ηχοληπτες ) αν πιστευουν οτι τα επομενα 10-20 χρονια το επαγγελμα αυτο θα εχει προοπτικες για καποιον νεοεισερχομενο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτα που γραφεις ανατρεπεις.....ΟΛΕΣ τις λογικες επαγγελματικης αποκαταστασης που εχουν ποτε ...καταγραφει... ;D... καθως και ολοκληρη την επιστημη του HR.. ;D..

Και εγώ θα γουστάριζα μία τέτοια ανατροπή...πρέπει κάπου-(κάποιον) να ψηφίσω? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι.....ΑΚΥΡΟ το να επιλεγεις ενα επαγγελμα αναλογα με τις προοπτικες που υπαρχουν στην αγορα

 

Δεν είναι άκυρο, είναι συνετό. Απλά οταν είσαι νέος και με πάθος για μια τέχνη, δικαιολογείσαι να ρισκάρεις και λίγο, μπας και σου ερθουν 6αρες και γίνεις αυτό που ονειρευεσαι :)

 

Στην τελική, τα ντελιβεράδικα θα είναι πάντα εκεί να μας περιμένουν ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική, τα ντελιβεράδικα θα είναι πάντα εκεί να μας περιμένουν

 

να μην εισαι και τοσο σιγουρος (περιπου το 30% των ταχυφαγειων στην Αττικη εχουν κλεισει τα τελευταια 2 χρονια....)  ....

 

ασε που εκτος απο...ηχοληπτης και πραπρας (ντελιβερας δηλ. ;D) υπαρχουν και ΑΛΛΑ επαγγελματα (και μαλιστα με τρελλες προοπτικες σε μια χωρα που πρεπει να αναγεννηθει απο τις σταχτες της) δεν νομιζεις? ;)

 

να ξεκαθαρισω οτι ΔΕΝ λεω οτι το να γινει καποιος ηχοληπτης δεν ειναι...σωστο..απλα προτρεπω τον op να ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙ οτι ΥΠΑΡΧΕΙ αγορα εργασιας....(μπορει π.χ. οντως στα επομενα 20 χρονια η Ελλας να γινει η...Μεκκα των μουσικων παραγωγων της...Μεσης Ανατολης,στην οποια απο οτι βλεπω καταληγουμε οριστικα και αμετακλητα εντος ολιγων μηνων,και οι ηχοληπτες να εχουν τρελλη ζητηση...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παιδιά ο ΟΡ έχει αποφασίσει τι θέλει να κάνει και ζήτησε πληροφορίες για σχολή. Ας μην πλατειάζει η κουβέντα με το τι μπορεί να κάνει ο νέος σήμερα ή αύριο στην αγορά και πως πρέπει να προσανατολιστεί επαγγελματικά.

 

Για να ρίξω κι ένα σχετικό τσιτάτο που μ' αρέσει πολύ:

 

Αν αγαπάς αυτό που κάνεις, μπορεί και να γίνεις άριστος.

Στην αντίθετη περίπτωση το καλύτερο που μπορείς να επιτύχεις είναι να είσαι μέτριος.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο ΟΡ έχει αποφασίσει τι θέλει να κάνει και ζήτησε πληροφορίες για σχολή. Ας μην πλατειάζει η κουβέντα με το τι μπορεί να κάνει ο νέος σήμερα ή αύριο στην αγορά και πως πρέπει να προσανατολιστεί επαγγελματικά.

 

Για να ρίξω κι ένα σχετικό τσιτάτο που μ' αρέσει πολύ:

 

Αν αγαπάς αυτό που κάνεις, μπορεί και να γίνεις άριστος.

Στην αντίθετη περίπτωση το καλύτερο που μπορείς να επιτύχεις είναι να είσαι μέτριος.

+10000

Have a nice day  :)

George Avramidis

101 Studios http://www.myspace.com/george_avramidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι.....ΑΚΥΡΟ το να επιλεγεις ενα επαγγελμα αναλογα με τις προοπτικες που υπαρχουν στην αγορα (οι οποιες σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΩ οτι ΕΙΔΙΚΑ για την ΕΛΛΑΔΑ δεν θα μεταβληθουν τουλαχιστον μεχρι το...2070... ;))

 

Γιατί πολύ απλά προοπτικές ΔΕΝ υπάρχουν για ΚΑΝΕΝΑ επάγγελμα αυτή τη στιγμή και συμφωνώ (και επαυξάνω!) πως έτσι που πάμε αυτό δεν θα αλλάξει ούτε έως το 2070 (και 2100 μη σου πω!)  ;D ;D Και ναι δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σου, ίσως αυτά που γράφω έρχονται σε απευθείας αντίθεση με μία ολόκληρη επιστήμη. Υπό τις παρούσες συνθήκες όμως, δεν βγάζω εγώ out τις θεωρίες επαγγελματικού προσανατολισμού στις οποίες αναφέρεσαι, αλλά οι ίδιες οι καταστάσεις και η λογική! Από τη στιγμή που ΔΕΝ υπάρχουν προοπτικές στην πλειοψηφία των επαγγελμάτων, δεν γίνεται να επιλέγεις επάγγελμα σύμφωνα με τις προοπτικές του. Αφού ΔΕΝ υπάρχουν!! Πες μου τι δεν βρίσκεις λογικό σε αυτο?!

 

αρα σε...ξανα-συμβουλευω να ρωτησεις ,κανοντας την αρχη απο ΕΔΩ ΜΕΣΑ (οπου εχουμε θαυμασιους επαγγελματιες ηχοληπτες ) αν πιστευουν οτι τα επομενα 10-20 χρονια το επαγγελμα αυτο θα εχει προοπτικες για καποιον νεοεισερχομενο.

Δεν υπάρχει λόγος να μπω σε αυτήν την διαδικασία, γνωρίζω ήδη τις απαντήσεις που θα πάρω. ;) Πες μου ένα επάγγελμα που να μην έχει σοβαρό πρόβλημα αυτή τη στιγμή! Όποιον επαγγελματία και να ρωτήσεις σήμερα, από οποιονδήποτε χώρο και επάγγελμα, μόνο άσχημα θα σου πει, διαφωνείς?

 

Παιδιά ο ΟΡ έχει αποφασίσει τι θέλει να κάνει και ζήτησε πληροφορίες για σχολή. Ας μην πλατειάζει η κουβέντα με το τι μπορεί να κάνει ο νέος σήμερα ή αύριο στην αγορά και πως πρέπει να προσανατολιστεί επαγγελματικά.

Truth!

 

Αν αγαπάς αυτό που κάνεις, μπορεί και να γίνεις άριστος.

Στην αντίθετη περίπτωση το καλύτερο που μπορείς να επιτύχεις είναι να είσαι μέτριος.

100%.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τον πολύτιμο χρόνο σας,

η αναζήτηση συνεχίζεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πολύ απλά προοπτικές ΔΕΝ υπάρχουν για ΚΑΝΕΝΑ επάγγελμα αυτή τη στιγμή

 

Πες μου ένα επάγγελμα που να μην έχει σοβαρό πρόβλημα αυτή τη στιγμή!

Bιοχημικός ;)...ξέρω κι άλλα...αλλά εάν μπούμε στη λογική σου...να πάμε και εμείς στο πύργο του Αϊφελ

http://www.zougla.gr/kosmos/article/voutia-8anatou-apo-ton-pirgo-tou-aifel

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου ένα επάγγελμα που να μην έχει σοβαρό πρόβλημα αυτή τη στιγμή!

 

Εύκολο φίλε, οι ποδηλατάδες.  ;)

 

Αυτη η ισοπέδωση πως ΟΛΑ τα επαγγέλματα έχουν τις ίδιες προοπτικες στέκει όσο και οι υπόλοιπες  ισοπεδώσεις που μπορεί κανείς να ακούσει/διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου