Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος όταν δεν αγγιζω τις χορδές.Τι είναι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αυτές τις τιμές σημαίνει ότι οι γέφυρες γειώνονται! Δεν χρειάζεται να αλλάξεις το βύσμα αφού είναι μια χαρά.

 

Μην προβληματίζεσαι είναι φυσιολογικό στους single coil να έχεις παραπάνω θόρυβο από noiseless, humbuckers κτλ. Ειδικά αν δεν ακουμπάς χορδές ο θόρυβος αυξάνεται υπερβολικά. Θέλει και προσοχή σε τι χώρο βρίσκεσαι και αν έχεις σε κοντινά σημεία πηγές θορύβου. Φαντάζομαι ο θόρυβος δεν παραμένει ο ίδιος αν αλλάζεις την γωνία του οργάνου, σωστά?

 

 

Phantom Teardrop?!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με αυτές τις τιμές σημαίνει ότι οι γέφυρες γειώνονται! Δεν χρειάζεται να αλλάξεις το βύσμα αφού είναι μια χαρά.

 

Μην προβληματίζεσαι είναι φυσιολογικό στους single coil να έχεις παραπάνω θόρυβο από noiseless, humbuckers κτλ. Ειδικά αν δεν ακουμπάς χορδές ο θόρυβος αυξάνεται υπερβολικά. Θέλει και προσοχή σε τι χώρο βρίσκεσαι και αν έχεις σε κοντινά σημεία πηγές θορύβου. Φαντάζομαι ο θόρυβος δεν παραμένει ο ίδιος αν αλλάζεις την γωνία του οργάνου, σωστά?

 

 

Phantom Teardrop?!  :D

 

ωραια με την γειωση..αλλα εξακολουθω να θελω να αλλαξω το jack και δεν ξερω πως να το βγαλω..

 

ναι το phantom ειναι πολυ ωραιο..το ειχα παρει απο εδω αγγελια ενος γκαραζιερη απο το ρεθυμνο..ακομα και τωρα μετα απο 1,5 χρονο καθομαι και το χαζευω..

αλλα τωρα τελευταια μου κανει και αυτο θορυβους..μπορει να φταιει το πως τραβαω τα βυσματα...γιαυτο συχνα πυκνα αλλαζω τα jack..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιου τύπου είναι το jack cup?

 

img_8283.jpg

 

Αν ξεβιδώσεις το παξιμάδι του jack, θα βγει το jack από το control cavity. Με λίγη προσοχή γιατί μπορεί να φύγει το χρώμα γύρω από το καπάκι!

 

Τον ξέρω τον πωλητή! Είναι πολύ ωραία τα Phantom, το σκεφτόμουν όταν το πούλαγε αλλά κρατήθηκα!  ;D 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ετσι ειναι..

το θεμα ειναι με τι εργαλειο ξεβιδωνεις το παξιμαδι του jack?

και πως εβγαλες ολο το δαχτυλιδι που βρισκεται πανω στο σωμα? εμενα ειναι πολυ καλα σφηνωμενο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προσοχή και με ένα μυτοτσίμπιδο γίνεται. Το δαχτυλίδι θα ελευθερωθεί μόλις βγάλεις το jack, αν είναι σφηνωμένο δεν χρειάζεται να το αφαιρέσεις, απλά άλλαξε το βύσμα και βίδωσέ το στη θέση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Καλημερα σε ολους.Ξεθαβω το θεμα μιας που εχω και εγω παρομοιο προβλημα με μια τελε.Η κιθαρα ειναι απο project...partcaster.Φοραει τους seymour duncan hot rails for tele με συνδεσμολογια ενα volume ενα tone (push pull για να σπλιταρουν ) και ενα killswitch.Εχω και εγω το ιδιο θεμα.Αγγιζω τις χορδες η οτιδηποτε μεταλλικο και το hum εξαφανιζεται.Εχει γινει shielding με χαλκοταινια...αλλα φως δεν ειδα.Λεπτομερεια που ισως παιζει ρολο.Η γεφυρα ειναι βαμμενη και ΔΕΝ ειναι αγωγιμη η βαφη.Εξω ξυσει απο κατω το plate και στο σημειο που ακουμπαει το καλωδιακι της γειωσης ειναι οκ.Μια αλλη μοντα που εχω κανει ειναι οτι εχω ανεβασει τον pickup selector στο πανω κερατο α λα λες πολ και δεν ειναι στο κοντρολ cavity οπως σε καθε τυπικη τελε.Εχω συνεχεια στο shielding με το πολυμετρο απο το switch cavity-neck cavity-bridge cavity-control cavity.Επισης ακουμπωντας τον ενα ακροδεκτη στα κουρδιστηρια η τις χορδες η οπουδηποτε εχει μεταλλικο μερος (ΠΛΗΝ μονο ΤΗΣ ΒΑΜΜΕΝΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ της γεφυρας) και τον αλλο στο input jack εχω ηχο.Αρα απο γειωση ειμαι οκ.Οποτε αν απο γειωση ειμαι οκ και απο shielding ειμαι οκ και εχω humbuckers...τοτε γιατι εχω ακομα hum; (δεν ειναι τραγικο...δεν κανει την κιθαρα unplayable αλλα ειναι εκει)Επισης...σε στουντιο που εχουν "καλα ρευματα" παιζει οκ.Στο σπιτι εχω θορυβο...αν ειναι θεμα ηλεκτρολογικων του σπιτιου η εξωτερικων signals ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΟΡΥΒΟ;;;

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγιζω τις χορδες η οτιδηποτε μεταλλικο και το hum εξαφανιζεται.

 

Αρα η κιθαρα σου ειναι μια χαρα γειωμενη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνω.Με τον θορυβο ομως τι κανω.Και γιατι ΔΕΝ αντιδρουν ετσι και οι αλλες μου κιθαρες που ειναι και αυτες καλα γειωμενες.Να εχει να κανει με το high output του μαγνητη;

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρελλαίνομαι με το κουμπί του πυρηνικού όλεθρου.... ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου