Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος όταν δεν αγγιζω τις χορδές.Τι είναι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Edit: Μιλάμε για Tele τόση ώρα! Είχε plate ο καινούργιος bridge μαγνήτης που έβαλες? Στις tele η γέφυρα γειώνεται και μέσω του plate στον μαγνήτη!

 

 

Δεν εχω βαλει μαγνητη.. εχει ενα κιλλ switch (σαν διακοπτακι απο gibson) και το εχω απενεργοποιησει... τι  kai poy ειναι το plate?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

A, o mpikoz άλλαξε μαγνήτες!

 

Το μαύρο από τον bridge μαγνήτη που το έχεις συνδέσει? Πρέπει να γειώνεται αν δεν γειώνεται τότε δεν γειώνεται και η γέφυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, o mpikoz άλλαξε μαγνήτες!

 

Το μαύρο από τον bridge μαγνήτη που το έχεις συνδέσει? Πρέπει να γειώνεται αν δεν γειώνεται τότε δεν γειώνεται και η γέφυρα.

 

Το μαυρο καλωδιο απ τον bridge ειναι κολλημενο στο ποτενσιομετρο του tone..

Το μαυρο καλωδιο απ τον  neck  ειναι κολλημενο στο ποτενσιομετρο του volume..

Την γεφυρα δεν την εχω ανοιξει ποτε...το μονο mod που εχει γινει (απο κιθαρομαστορα) ειναι ενας διακοπτης

που ανοιγοκλεινε το ρευμα.. τον οποιο απενεργοποιησα..

tele_open_2.jpg.9215408c7cb23d3bf50af0da7ee3f0c0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως πρεπει να ξεβιδωσω την γεφυρα (εχω κανει τις χορδες οπως μ αρεσει σαν κλασικης μετα απο ενα χρονο..)..να δω και πως ειναι για πρωτη φορα.. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά, αν θέλεις να τη δεις ξεβίδωσέ την, αλλά μπορείς να ελέγξεις αν είναι συνδεδεμένη με τη γη με ένα πολύμετρο.

(Δηλαδή αν είναι συνδεδεμένη κάπως με τα "μαύρα")

Κι εγώ δεν βλέπω κάποιο καλώδιο αλλά δεν έχω ανοίξει ποτέ τέτοια tele.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αν θέλεις να τη δεις ξεβίδωσέ την, αλλά μπορείς να ελέγξεις αν είναι συνδεδεμένη με τη γη με ένα πολύμετρο.

(Δηλαδή αν είναι συνδεδεμένη κάπως με τα "μαύρα")

Κι εγώ δεν βλέπω κάποιο καλώδιο αλλά δεν έχω ανοίξει ποτέ τέτοια tele.

 

Πολύ σωστός αν θες μπορείς και με το μπιπερ από το πολύμετρο η μια τσιμπίδα στη γέφυρα η άλλη στη γείωση,καλώδιο θα είναι jack θα είναι όπου θες.

Αν σου κάνει μπιπ συμαίνει ότι υπάρχει επαφή ανάμεσα σε γάφυρα και τη γείωση  8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικος τροπος για να δοκιμασεις αν το προβλημα ειναι απο τη γειωση,χωρις αυτο να σημαινει οτι μπορεις να διαπιστωσεις αν εχεις καλη γειωση.Παρε ενα φις σουκο αρσενικο.Ανοιξε το και αφαιρεσε τους δυο πολους που μπαινουν στις τρυπες της πριζας.Συνδεσε μονο τη γειωση μεσα στο φις,που ειναι στη μεση,με καλωδιο 1.5mm ή 2.5mm.Παντα με προσοχη.Αφου λειπουν οι δυο πολοι ξαναλεω και αφου το καλωδιο το εβαλες στο φις στη μεση,στη γειωση δλδ,τοτε βαλτο στην πριζα και αρχισε να ακουμπας προοδευτικα το αλλο ακρο του καλωδιου σε μερη μεταλλικα του οργανου και του εξοπλισμου σου.Αν σταματισει,τοτε βρηκες το προβλημα αν οχι τοτε ή εχεις προβλημα στη γειωση ή κατι αλλο μεσα στο οργανο.Οσο για το φιλο που ειπε πιο πανω οτι πιθανον ο ηλεκτρολογος να σου πει οτι δεν κανει τπτ για να σου μετρησει τη γειωση,δε θα στο πει γιατι το οργανο κανει απο 600 και πανω και μπορει να φαει και μιση μερα μονο να στη μετρησει χωρις να σημαινει οτι κοστιζει μια περιουσια σε σχεση με την ασφαλεια σου αλλα και την ποιοτητα του ηχου σου.

ΠΑΝΤΕΛΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικος τροπος για να δοκιμασεις αν το προβλημα ειναι απο τη γειωση,χωρις αυτο να σημαινει οτι μπορεις να διαπιστωσεις αν εχεις καλη γειωση.Παρε ενα φις σουκο αρσενικο.Ανοιξε το και αφαιρεσε τους δυο πολους που μπαινουν στις τρυπες της πριζας.Συνδεσε μονο τη γειωση μεσα στο φις,που ειναι στη μεση,με καλωδιο 1.5mm ή 2.5mm.Παντα με προσοχη.Αφου λειπουν οι δυο πολοι ξαναλεω και αφου το καλωδιο το εβαλες στο φις στη μεση,στη γειωση δλδ,τοτε βαλτο στην πριζα και αρχισε να ακουμπας προοδευτικα το αλλο ακρο του καλωδιου σε μερη μεταλλικα του οργανου και του εξοπλισμου σου.Αν σταματισει,τοτε βρηκες το προβλημα αν οχι τοτε ή εχεις προβλημα στη γειωση ή κατι αλλο μεσα στο οργανο.Οσο για το φιλο που ειπε πιο πανω οτι πιθανον ο ηλεκτρολογος να σου πει οτι δεν κανει τπτ για να σου μετρησει τη γειωση,δε θα στο πει γιατι το οργανο κανει απο 600 και πανω και μπορει να φαει και μιση μερα μονο να στη μετρησει χωρις να σημαινει οτι κοστιζει μια περιουσια σε σχεση με την ασφαλεια σου αλλα και την ποιοτητα του ηχου σου.

 

Μπορεί και με ποιό ασφάλεια να το κάνει ένα καλώδιο χωρίς μόνωση στις άκρες και να ακουμπίσει την μια στο παξιμάδι του jack γιατί το συγκεκριμένο κάνει επαφή με την γείωση,και με την άλλη να ακουμπάει μεταλλικά μέρη που θέλει να τσεκάρει. :)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί και με ποιό ασφάλεια να το κάνει ένα καλώδιο χωρίς μόνωση στις άκρες και να ακουμπίσει την μια στο παξιμάδι του jack γιατί το συγκεκριμένο κάνει επαφή με την γείωση,και με την άλλη να ακουμπάει μεταλλικά μέρη που θέλει να τσεκάρει. :)

Έτσι νομίζω κι εγώ.

Πολύμετρο και έναν ακροδέκτη στο παξιμάδι του output jack και ένα στη γέφυρα ή όπου αλλού θέλεις.

Αν βλέπεις μηδέν (η περίπου) στην ωμική αντίσταση, έχεις γείωση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα ενα πολυμετρο και μετρησα με μια ακρη πανω στην γεφυρα και την αλλη στο παξιμαδι του jack και γραφει 0.01

μετρησα την strat αυτη 0.02

μετρησα ενα μπασο phantom teardrop 0.01

 

τωρα θα προσπαθησω να αλλαξω το jack... εχει κανεις ιδεα πως βγαινει πανο απ το σωμα..

μοιαζει να ειναι πολυ καλα καρφωμενο..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου