Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος όταν δεν αγγιζω τις χορδές.Τι είναι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λύνεται συνήθως ή με noiseless μαγνήτες ή κάποιες φορές με εξαιρετικό shielding (με χαλκό) στο cavity.

Εκτός και αν έχεις ήδη noiseless και η παπαριά συνεχίζεται. Άρα (πρέπει να) είναι γείωση.

Εχει πλάκα πάντως. Ο θόρυβος (στο δικό μου JB) σταματάει όταν ακουμπάω τις χορδές ή το σασί του ενισχυτή.

Ο θόρυβος ΔΕΝ σταματάει όταν δοκιμάζει να κάνει το ίδιο ο ντράμερ μας ;D ;D

 

Αν και βαριέμαι να ανοίγω πάλι, θα το κοιτάξω σήμερα. Έχε χάρη που είναι JB και ανοίγει εύκολα. Ενώ στο Precision......, να χέσω την σχεδίασή του.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, μάλλον GAS παθαίνεις

Δεν υπάρχει περίπτωση...γιατί έρχονται τα της εφορίας και θα έχουμε τον ιό "μόνιμη αφραγκία"...που, ως γνωστόν καταπολεμάει κάθε τέτοιου τύπου νόσον και ασθένεια :'( :'(

 

Αν και βαριέμαι να ανοίγω πάλι, θα το κοιτάξω σήμερα.

φέρτο αύριο να το περάσουμε κανα 2 χέρια γραφίτη...ευκαιρία είναι.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φέρτο αύριο να το περάσουμε κανα 2 χέρια γραφίτη...ευκαιρία είναι.

Μα έχει ήδη noiseless !!

Ασε που θα πρέπει να το γδύσουμε όλο. Και θα μας φάει χρόνο από τις μπύρες  ;).

Άστο καλύτερα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχε χάρη που είναι JB και ανοίγει εύκολα. Ενώ στο Precision......, να χέσω την σχεδίασή του.

 

Μου δίνεις μια καλή πάσα να εκτονωθώ, συμπληρώνοντας «να χέσω την σχεδίαση του» και αναφέρομαι στο JB Geddy Lee- που επί της ουσίας είναι reissue '72- και να χέσω τον παπαλάκη που έβαλε το truss rod εκεί κάτω- να βγάλεις 11 βίδες για να κάνεις ένα set up... Ήμαρτον...  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου δίνεις μια καλή πάσα να εκτονωθώ, συμπληρώνοντας «να χέσω την σχεδίαση του» και αναφέρομαι στο JB Geddy Lee- που επί της ουσίας είναι reissue '72- και να χέσω τον παπαλάκη που έβαλε το truss rod εκεί κάτω- να βγάλεις 11 βίδες για να κάνεις ένα set up... Ήμαρτον... 

Και δεν τρυπάς (με τέχνη) το pickguard να περνάει το γωνιοκατσάβιδο;

Πάντως συμφωνώ.

Κοιτάζοντας τα μπράτσα, τα heel-only truss rod αποκλείονται χωρίς δεύτερη σκέψη.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφε κιθαριστα δεν ειμαι αλλα ειμαι ηλεκτρολογος.Θα σου πω το εξης.Δεκτα ολα των φιλων κιθαριστων,αλλα αν δεν μετρησεις σε πρωτη φαση και φταξεις αν χρειαστει τη γειωση σου θα ψαχνεις με κλειστα τα φωτα.Φωναξε τον ηλεκτρολογο σου και πες του να σου μετρησει με ειδικο οργανο τη γειωση σου.Αν σου πει οτι δεν γινεται πες του οτι σου ειπε ο μαστροπαντελος οτι γινεται και να με παρει τηλ.Θα σου μετρηση την αντισταση γειωσεις που πρεπει να ειναι οσο το δυνατον στο μηδεν,πραγμα δυσκολο και την ταση εδαφους.Αν εισαι στην Αθηνα ειναι λιγο δυσκολο αλλα γινεται.Αν εισαι σε εξοχες ειναι παιχνιδι απο επαγγελματια τοσο οι μετσησεις οσο και η επαμβαση για διορθωμα.Να σου πω μονο πως στα μαγαζια με λαιβ,αλλαη γειωση κανουμε για ηχο,αλλη για την υπολοιπη εγκατασταση με καποιες αποστασεις κτλ.Μπορει να εχεις καλη γειωση και να εχουν χαλαρωσει στο ζυγο της γειωσεις καλωδια.Πολλα μπορει αλλα νομιζω πως απο και ξεκινας.

ΠΑΝΤΕΛΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στρατ που έχω δεν κάνει τπτ... μούγκα..εχει νοιζλεςς..

αλλά το θέμα ειναι οτι και ένα μπασο που ειναι ψιλοσκαφος με μονους μαγνητες, ξεκινησε να κανει ηχους..οταν δεν παιζω και το volume ειναι ανοιχτο..

Ξέρει κανεις πως μπορω να εντοπισω την γείωση και τι να δοκιμασω πρακτικα..χωρις να χρειαζεται μετρησεις και τετοια..δλδ το μονο που ξερω να κανω, ειναι να χρησιμοποιω κολλητηρι.. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρόσφατα άλλαξα μαγνήτες στην δικιά μου Tele και έχω το εξής "κουλό". Όταν ακουμπάω χορδές ή τη γέφυρα το hum παραμένει ενώ όταν ακουμπάω κάποιο από τα knobs εξαφανίζεται κανονικά. Να την πάω σε κάποιον που να ξέρει κάτι παραπάνω από το να κρατάει κολλητήρι να δει την γείωση ε;

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου